ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Škola dnes > Třídy > 9 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy

            Po prázdninách, které jsme si všichni samozřejmě hodně užili, zase nastupujeme do školy, konkrétně do deváté třídy. Tento rok nás čeká výběr školy, doučování, výběr výletu, cesta do Anglie, nacvičování na akademii a přijímačky. Na přijímačky se budeme doučovat od konce října, dvě hodiny češtiny týdně a dvě hodiny matematiky týdně. Poslední rok na téhle škole bychom si měli užít, proto nám všichni držte palce, ať vše dobře dopadne.

 

Adam Havlíček

Září | 25.09.2019

Skanzen Strážnice


 

Na našem dvoudenním výletě do Strážnice jsme 25. 9. navštívili místní skanzen. Náš program byl o vraždě Cyrila a náš úkol byl si všechny informace zapisovat a přemýšlet nad viníkem. Celou dobu během této interaktivní hry jsme poslouchali výpovědi jednotlivých podezřelých. Na některých místech jsme dokonce i viděli postavy ze slámy, které představovaly lidi blízké zavražděnému. Nakonec jsme přišli na to, že ho zabil omylem táta jeho manželky při obětí vyvolané potyčce, ve které ho otec odmrštil na dřevěné kolečko. Celá tato exkurze většinu naší třídy hodně bavila a ocenili bychom, kdyby bylo více takových exkurzí.

 

Adam Havlíček

 

 

Zámek Strážnice


 

Ve středu 25. 9. jsme se zúčastnili prohlídky zámku ve Strážnici. Byly nám představeny obrazy vlastníků zámku, které byly umístěny nad schodištěm. Dále jsme zamířili do společenské místnosti s knihovnou. Zde nám byl ukázán kus původní podlahy a tehdejší zbraně. Další místnost byla s obrazem panovnice. Byl namalován tak, aby se díval na všechny strany. Poslední místnost byla velká knihovna s glóbusem. Na úplný konec jsme si prohlédli galerie. První byla s obrazy a druhá s kroji. Moc jsme si to užili.

 

Klára Sirková

 

 

Moravské zemské muzeum


 

Dne 26. 9. 2019 jsme navštívili Moravské zemské muzeum za účelem lepšího poznání dějin 2. poloviny 20. století. Jelikož je celá expozice velice rozsáhlá, prošli jsme pouze jednu část, ve které byly poznatky o první a druhé světové válce, stylu oblékání, legionářích
a zahraničních odbojích. Paní průvodkyně nám přichystala výjimečnou přednášku, jejíž unikátnost spočívala v tom, že jsme si výklad udělali sami sobě. Rozdělili jsme se tedy do skupin a každá z nich dostala rozdílný informační materiál. Při každém nedostatku nás vždy průvodkyně doplnila. Z této přednášky jsme si rozhodně hodně odnesli a jen tak na ni nezapomeneme.

 

Vojtěch Cerhák

 

Říjen | 31.10.2019

Cimbálová muzika Réva


 

            Ve čtvrtek 10. října jsme se zúčastnili vystoupení cimbálové skupiny RÉVA. Byly nám předvedeny nástroje, na které se hrálo a jak samostatně zní. Zahrány nám byly lidové písně, hororová píseň, filmová hudba, ale i moderní, třeba jako Kabáti. Mohli jsme si společně zazpívat
a zatančit. Byly také soutěžní otázky, za které jsme mohli dostat odměnu. To byla propiska, žvýkačka a obrázek. Moc se těšíme na další vystoupení a moc jsme si to užili.

 

Klára Sirková

 

 

Tomáš Kubeš, Černobyl

 

            Dne 31. 10. k nám opět zavítal cestovatel Tomáš Kubeš, ale tentokrát se zcela odlišnou přednáškou. Vyprávěl nám o svém pobytu v Černobylu a o jeho historii. Ukázal nám spoustu děsivých fotek z míst, do kterých se jen tak někdo nedostane, a mimo jiné také natočil několik rozhovorů s místními obyvateli. Aktuálně je čtvrtý blok elektrárny Černobyl překryt ocelovým sarkofágem, který má zabránit úniku radiace. Dozvěděli jsme se, že s touto nehodou budou mít problémy i další generace, jelikož jádro reaktoru bude ještě činné po tisíce dalších let. Tato přednáška se nám velice líbila a spoustě z nás změnila názor na ono místo.

 

Vojtěch Cerhák

 

Listopad | 01.11.2019

O nemoci AIDS, sexu, lásce a věrnosti

 

            Dne 11. listopadu se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili přednášky O nemoci AIDS, sexu, lásce
a věrnosti pod vedením pana Tomáše Řeháka. V přednášce jsme se dozvěděli o mnoha případech
i mladých lidí nakažených nemocí AIDS, také spoustu rad, jak se chránit a nezapomínat na zdraví, prevenci a věrnost.

 

Anežka Bauerová

 

 

O zlaté kladívko

 

            V pátek 22. listopadu jsme se s Martinem Řezníčkem zúčastnili řemeslnické soutěže O zlaté kladívko. Celá soutěž probíhala v areálu Vyšší odborné školy stavební a Střední školy stavební Vysoké Mýto. Soutěžilo se v oborech zednictví, truhlářství a instalatérství. Zúčastnilo se celkem 14 týmů. První zadání bylo postavit co nejlepší cihlový sloupek. Zpočátku to šlo ztěžka, ale naše konkurence hrála na výšku, takže to musela mnohokrát předělávat. Po hodině strávené zedničinou jsme se přesunuli do truhlářské dílny. Zde jsme měli za úkol vyrobit dřevěný svícínek. Práce se dřevem nás bavila ze všeho nejvíc, i když jsme udělali zajisté pár chyb. Nakonec jsme měli vyrobit vánoční ozdobičky ze zbytku PVC trubek. Byla to strašná práce s lepidlem. Celkově jsme skončili na 6. místě.

 

   Valerij Šufana

 

 

Prosinec | 09.12.2019

Kyberšikana

 

Dne 9. 12. 2019 k nám přijel pán, který se zabývá bezpečím na internetu. Přišel nám popovídat o tom, jak bychom se měli na internetu chovat a jak na něm být vždy v bezpečí. Povídali jsme si i o online hrách a rozdílem mezi nimi a gamblem. Říkal nám také o tom, jak se hodně zvedá výška vkladů do hazardu a automatů. A také nám popisoval roli člověka v gamblerství, který vám celou dobu vlastně říká předem výsledky například zápasu a po nějakém čase, kdy máte už dost peněz a máte závislost na vkladu do sázek, vás podvede tím, že vy vsadíte všechno a on řekne špatné výsledky. Povídal nám také o online hrách a nejasných platbách v nich. Do hry dáte tři sta, ale už vám to nepíše, že platíte 300 každý měsíc. Po těch dvou hodinách strávených s ním nám dal určitě spoustu dobrých rad do naší budoucnosti.

 

Adam Havlíček

Leden | 14.01.2020

Indiáni prérií a národní parky USA

 

V úterý 14. 1. 2020 nám přijel pan Kocůrek říct něco o nějakých městech USA. Dozvěděli jsme se  zajímavosti o čtyřech místech v USA a také nám ukázal nějaké památky a významná místa. Celá přednáška byla v angličtině, takže jsme se všichni určitě přiučili. Na závěr nám řekl svůj upřímný názor na Česko v porovnání s USA. Popřál nám také hodně štěstí do budoucího života a k dějěpisu, abychom nedělali stejné chyby jako naši předci.

 

Adam Havlíček

Únor | 18.02.2020

Divadelní přestavení v anglickém jazyce

 

Dne 18. 2. jsme zhlédli představení v anglickém jazyce, které se konalo ve svitavské Fabrice. Bylo zpracováno formou příběhu chlapce našeho věku s podobnými zálibami
a vlastnostmi. Pointou tohoto divadla nebylo pouze zlepšení angličtiny, ale i mělo poukázat na problémy a nedostatky dnešní generace dětí. Představení se nám velice líbilo a proto jsme jej ocenili mohutným potleskem.

 

Vojtěch Cerhák

 

 

Olympiáda v anglickém jazyce

 

V úterý 18. února jsem se zúčastnil okresního kola olympiády v anglickém jazyce, která se konala na ZŠ Litomyšl, Zámecká. Začalo se úvodním proslovem pana ředitele a poté nám bylo vysvětleno, jak celá soutěž bude probíhat. Jako první se šel psát poslech, který byl vcelku těžký, ale naštěstí krátký. Samotný poslech se skládal ze dvou částí, přičemž byly obě složeny z rozhovorů. Pak následovala část ústní, ve které jsem si vylosoval náhodné téma a poté o něm mluvil okolo pěti minut před porotou. Když jsem domluvil, vybral jsem si jeden ze tří obrázků a popsal jsem ho. Po celou dobu jsem byl velice nervózní, ale celkově se mi zdálo, že jsem mluvil docela dlouho a téměř plynule. Nakonec se konalo vyhlášení a v mé kategorii A2 jsem se umístil na čtvrtém místě
s celkovým počtem bodů 97/100.

 

Štěpán Kolář

 

Distanční výuka | 01.03.2020

Nestandardní situace ve školství vyvolaná epidemií koronaviru postavila také žáky deváté třídy do nelehké pozice. Ta byla navíc ztížena skutečností, že jim byla znemožněna běžná forma přípravy na přijímací zkoušky na střední školu a také tím, že je čekaly přijímačky v upraveném formátu. Distanční výuka probíhala prostřednictvím dostupných elektronických komunikačních kanálů. Většina žáků pracovala po celou dobu výuky na dálku zodpovědně. Doufejme, že se jejich píle a nabyté znalosti a dovednosti projeví ve výsledcích přijímacího řízení na jimi vyvolenou střední školu.