ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Škola dnes > Třídy > 8 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy


Září | 25.09.2019

NOVINKY 8. TŘÍDY

2. září jsme se opět po dvouměsíčním času volnosti a nicnedělání vrátili do školních lavic. Velkou změnou tohoto školního roku je počet žáků ve třídě. Z původních 30 žáků nás do 8. třídy postoupilo 24. Další změnou, s níž se musíme vypořádat, je nový předmět a tím je chemie. Učí nás ji (stejně jako přírodopis a pracovní vyučování) nová paní učitelka, Ing. Aneta Klusáková.

 

STRÁŽNICE


Největší událostí měsíce září byl dvoudenní pobyt celého druhého stupně naší školy ve Strážnici. Pobyt včetně dopravy, plné penze a vstupů do památek byl hrazen MŠMT v rámci projektu Vzdělávací programy paměťových institucí. Naše putování začalo ve středu 25. září, když jsme se v půl sedmé ráno naskládali do dvou autobusů, neboť jeli opravdu žáci celého druhého stupně. Do Strážnice jsme dojeli kolem deváté hodiny. Jednotlivé památky jsme navštěvovali samostatně, každá třída zvlášť.

Naše třída se nejprve ubytovala ve strážnickém kempu v chatkách pro 4 osoby. V 11 hodin nás čekala prohlídka zámku Strážnice, který je obklopen rozlehlým parkem s platanovou alejí. Zámek leží hned vedle kempu, takže jsme k němu došli opravdu během chvilky. Čekalo nás několik sálů    s tradiční zámeckou výzdobou. Velmi krásná byla hlavně zámecká knihovna. Součástí zámku je také Národní ústav lidové kultury. V sedmi sálech jsme zde zhlédli výstavu Antoše Frolky (1877-1935), malíře slováckého venkova. Výstava představuje dílo tohoto významného malíře Slovácka, jeho rozmanitost, různé typy technik a jeho fotografie. Nejkrásnější částí prohlídky byla unikátní výstava Lidový oděv na Moravě, kde jsme si mohli prohlédnout nádherné ukázky ženských i mužských lidových krojů ze všech koutů Moravy.

Po prohlídce zámku jsme se odebrali do kempu na oběd. Pak jsme měli do půl třetí poobědový relax. Následně jsme se vydali do strážnického skanzenu, který zachycuje neopakovatelnou podobu moravského venkova.  Najdeme  zde více než 60 zajímavých stavebních objektů na ploše 16 ha. Jedná se o ukázky lidové architektury od 18. stol., ukázky původních stavebních postupů, lidových řemesel, tradičního  zemědělství i chovu zvířat. Kromě toho zde najdeme ukázky pěstování vinné révy, typy sklípků, zpracování a uskladňování vína. Na památku jsme si v obchůdku před skanzenem mohli koupit suvenýry z modrotisku, jehož výroba byla zařazena mezi světové dědictví UNESCO.

Po náročném dni jsme si v kempu dali večeři a šli odpočívat do chatek.

Druhý den, 26.září, jsme kolem deváté hodiny vyrazili směr Brno. Tady nás čekalo Moravské zemské muzeum. Každá třída měla svůj speciální program. Nás čekal program o genetice v Mendelianu. Dozvěděli jsme se, co je DNA, kdo byl Johann Gregor Mendel, na kterých rostlinách své zákony dědičnosti zkoumal. Nejvzrušující byla ale praktická část, při níž jsme si ve skupinkách vyextrahovali DNA banánu. Celým programem nás provázela milá průvodkyně.

Na oběd jsme se zastavili v brněnském Globusu a po třetí hodině odpolední jsme plni zážitků a informací dorazili domů.

Říjen | 31.10.2019

Vídeň


Hned na začátku tohoto podzimního měsíce, 3. října, jsme vyrazili na cestu do Vídně, kde se mělo konat setkání se žáky naší partnerské školy.

 

Ráno 3. října jsme nastoupili do autobusu v Březové nad Svitavou. Autobus nás odvezl do Vídně. Cesta trvala asi  3 hodiny. Když jsme vystoupili z autobusu, mířili jsme k muzeu. Tam už na nás čekali rakouští žáci.  Společně jsme nav��tívili nejznámější vídeňské pamětihodnosti. Celá návštěva se nesla v příjemném a kamarádském duchu. A my jsme si navíc procvičili němčinu, náš druhý cizí jazyk. V muzeu jsme se rozdělili do skupin a šli po exponátech. Byly tam exponáty od mušlí až po vyšší zvířata. Okolo jedné hodiny jsme se sešli dole v hale a šli na oběd. K obědu jsme měli těstoviny. Pak následovala prohlídka města, po ní jsme se s našimi kamarády rozloučili a jeli domů. Vrátili jsme se  okolo 8. hodiny.

 

 

Cimbálová kapela


 

Ve čtvrtek 10. října k nám přijel ze Zlína folklórní soubor Réva. Členové kapely – samí muži – si připravili v tělocvičně školy dvě představení, jedno pro 1. stupeň a druhé pro nás. Všichni jsme      na toto představení čekali trošku s nedůvěrou, neboť folklór a lidovou muziku nikdo z nás opravdu dobrovolně neposlouchá. Jenže kapela nás překvapila. Čtyři hudebníci se svými  hudebními nástroji  hráli  známé písničky, ale nejen lidové. Byly to skladby současných kapel, skladby rockové, populární i vážné hudby. A tak jsme si mohli kromě několika lidovek  poslechnout písně od skupiny Beatles, Kryštof, Kabát, ale i Smetanovu Vltavu. Hudebníci hráli na basu, housle, na klarinet a hlavně na  cimbál, což je deskový úderný strunný hudební nástroj. Dozvěděli jsme se, že je starý asi 2000 let a používal se už ve starověké Mezopotámii.

 V průběhu jejich hraní jsme mohli za správné odpovědi získat i několik odměn v podobě bonbónů a propisek. Představení se většině žáků moc líbilo protože jsme si mohli v závěru zatancovat, zazpívat a pořádně si zařádit.

 

Zeměpisná přednáška o Černobylu

Dne 31. 10. jsme se  společně se žáky 9. třídy zúčastnili přednášky pana Kubeše. Každá jeho přednáška je super, ale tahle byla k tomu ještě tajemná a místy i smutná, alespoň pro někoho. Týkala se totiž města, které před 33 lety postihl výbuch jaderné elektrárny, tedy Černobylu. Vyprávění pana Kubeše se všem líbilo.

Pan Kubeš nám vyprávěl o lidech, kteří zažili výbuch a přesto dodnes žijí. Nejvíce bylo po výbuchu postiženo nedaleké město Pripjať, ve kterém dodnes nikdo nebydlí a ani bydlet nebude. Také nám říkal, že radiace se po napití nebo umytí z kůže neztratí, ale střádá se pod ní a stále se nabaluje a nabaluje. Pan Kubeš se byl podívat i na zakázaných místech, jako je třeba zakázaný les, kde jsou stroje, které se po havárii používaly. Byl se také podívat ve školách a školkách, kde to prý bylo nejhorší. Tam teprve vám prý dojde, jaká to byla tragédie, slyšíte jen hlasy a kroky.

Přednáška trvala asi hodinu a půl. Někteří žáci po přednášce řekli, že se tam nikdy nepodívají a jiné to naopak zlákalo a sami by tam chtěli jet. Jedna důležitá informace pro nás ale byla, že do Černobylu smíte až od osmnácti let.

Listopad | 01.11.2019

Listopad 89


 

17. listopadu 2019 jsme si připomněli 30 let od Sametové revoluce, události, která naši zemi nasměrovala po 40 letech totality demokratickým směrem. I naše škola si tuto významnou událost připomněla.

8. listopadu navštívil školu pamětník pan Škraňka, jenž nám vyprávěl o  listopadových událostech jako člověk, který vše zažil na vlastní kůži.

Celou besedu zaštiťovaly Příběhy bezpráví, pro které 9. třída vytvořila vzpomínkovou koláž. Škola získala na oplátku 3 dokumenty pro besedu. Besedy se účastnila 9. třída a 4 žáci z 8. třídy. 1. dokument se jmenoval: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Byl o studentovi, který roku 1988 emigroval do Francie za prací.

2. dokument se jmenoval: Životní přání, mohli jsme v něm vyslechnout největší přání lidí v roce 1989.

3. dokument se jmenoval: Z deníku Anny K., byl to pohled na revoluci očima studentky 4. ročníku SŠ. Čas mezi dokumenty vyplňovaly otázky na pana Škraňku, který ochotně odpovídal. Nabyli jsme dojmu, že to byla opravdu nelehká doba, nechtěli bychom v ní žít. Z besedy máme ale dobrý pocit a jsme rádi, že se i o takto moderní historii učíme.

Beseda nás zaujala, bavila nás. Dozvěděli jsme se např. i to, proč se Sametové revoluci říká Sametová a jak to bylo s údajným úmrtím studenta Šmída, jaká byla úloha Václava Havla v této době i zajímavé informace o počátcích vzniku Občanského fóra.

                                                                                                           Kateřina, Josef, Michal

 

Láska, sex a nemoc AIDS

 

11. listopadu navštívil naši školu pan Řehák s programem o nemoci AIDS a viru HIV. Seznámil nás s příběhy lidí, kteří byli často ve velmi nízkém věku nakaženi virem HIV a nemocí AIDS. Řada z obětí této nemoci nepřežila. Jeho vyprávění bylo často dost smutné a tragické. Pan Řehák nám pouštěl video o ženě, jež se nakazila virem HIV od muže, který ani sám nevěděl, že je nemocný. Nejstrašnější bylo to, že touto nemocí trpěly už třeba desetileté děti, které braly pervitin. Nejčastějším způsobem nákazy je prý ale použití infikované jehly mezi narkomany nebo pohlavní styk s nakaženým člověkem. Virus HIV se totiž přenáší tělesnými tekutinami. Na konci přednášky jsme se mohli anonymně zeptat na věci, které nás zajímaly. Dostali jsme i praktické rady, jak se bránit této nemoci a zároveň prožít šťastný láskyplný vztah.

                                                                                               Marie

 

 

Burza středních škol


 

12. listopadu v rámci čtvrtletních třídních schůzek a konzultací proběhla burza škol, kde se nám přišlo představit 17 středních škol z Pardubického nebo Jihomoravského kraje. Mohli jsme se individuálně zeptat na to, jaké podmínky každá škola má pro přijetí, co vše žákům škola poskytuje. Zároveň nás výchovný poradce Mgr. Jaroslav Junek seznámil s principy přijetí na střední školu, dal nám informace o přijímacích zkouškách, zápisových lístcích atd.

29. listopadu navštívili naši školu zástupci SŠ Masarykova Letovice, dvě paní učitelky a dva studenti. Pomocí prezentace na interaktivní tabuli nám představovali jednotlivé obory své školy – nábytkářství a dřevařská výroba, stavebnictví, design keramiky, podnikání, truhlář, zedník, umělecký keramik, elektrikář, prodavač.

                                                                Tereza a Kristýna

 

Prosinec | 09.12.2019

Přednáška o kyberšikaně

9. prosince jsme se zúčastnili přednášky o nebezpečí, které nám může nastražit kyberšikana. V dnešní době, kdy jsou sociální sítě běžnou výbavou téměř každého žáka, se můžeme totiž setkat nejen s šikanou v podobě fyzického nebo psychického ubližování,  ale také se šikanou ve virtuálním světě. Ta může člověku ublížit často mnohem hlouběji, protože se díky sociálním sítím dostane mezi obrovské množství lidí. Jedná se o pomluvy, zesměšňující fotografie atd.

Pan přednášející nás také seznámil s tím, jak nebezpečné jsou hazardní hry, mezi které patří i na první pohled zcela neškodné losy.

 

Návštěva  vánoční  Vídně


V úterý 10. prosince jsme v rámci naší spolupráce s rakouskou základní školou vyrazili na prohlídku vánoční Vídně. Nejprve jsme navštívili Stephansdom, jednu z  nejvýznamnějších rakouských gotických památek a současně také symbol Vídně. Od roku 1469 je sídelním kostelem vídeňských biskupů a později arcibiskupů

Věděli jsme, že vídeňské vánoční trhy patří mezi nejkrásnější v Evropě, ale skutečnost byla nečekaná. Viděli jsme nádherné vánoční ozdoby, cítili vůně nepřeberného množství vánočních pokrmů – koblížků, cukroví, vídeňských párečků, řízečků,  nápojů – punče, čaje, kávy. Navíc kolem celého náměstí se rozprostírá ovál pro nadšené bruslaře. Byla to skutečná nádhera. Každý jsme si koupil na památku nějaký dáreček.

Ve Vídni se nám moc líbilo, určitě se tam všichni rádi vrátíme.

 

Železná opona 1948 - 1989

Ve středu 11. prosince zavítali žáci 8. třídy naší školy do Technického muzea v Brně. Navštívili zde výstavu připravenou v rámci 30. výročí pádu železné opony. Výstava mapuje železnou oponu  od jejího vzniku v roce 1948 až po její pád v listopadu 1989. Výstava Železná opona 1948–1989 je instalována ve dvou výstavních prostorách, do každého prostoru je koncipováno speciální téma, oba však vytváří ucelený celek a spojují historii železné opony.

Pro žáky zde byl připraven poutavý edukační program koncipovaný formou únikové hry. Žáci byli rozděleni do skupin po 4-5, skupinky procházely samostatně a podle pokynů jednotlivá stanoviště a plnily úkoly. Žáci se tak nenásilnou formou seznamovali s historií železné opony u nás, s činností pohraniční stráže, s dobovými uniformami, technickým vybavením a ostrahou hranic,   dokonce zde mohli vidět repliku rotní signální stěny U-80. Výsledkem hry bylo rozkrytí osudu jedné skutečné postavy žijící u nás v době existence železné opony. A tak se někdo stal příslušníkem pohraniční stráže, který zabraňoval uprchlíkům přejít hranice, další představoval člověka utíkajícího přes hranice, někdo byl převaděč, někdo tyto situace přežil jiný ne.

Celá výstava byla úžasně uspořádána a měla připomenout část naší minulosti, na niž nemůžeme zapomínat, přestože pro obyvatele naší země nepředstavovala šťastné období.


 

 

Návštěva Městské knihovny Svitavy

Ve středu 18. prosince jsme se vydali do Městské knihovny Svitavy. Prohlédli jsme si všechny prostory knihovny, viděli studovnu, dozvěděli jsme se, že knihovna se skládá z oddělení dětského a oddělení pro dospělé. Viděli jsme, že je zde možné půjčovat si  nejen knihy, ale i noviny, časopisy, DVD a stolní hry.

Paní knihovnice si pro nás připravila program věnovaný komiksům, který nás zaměstnával celé dopoledne. Výsledkem naší práce bylo nejen načerpání řady zajímavých informací o komiksu a jeho historii, ale ve skupinkách jsme si vytvořili své vlastní komiksové postavy, k nimž jsme si vymysleli jméno a příběh. V závěru návštěvy jsme si mohli procházet knihovnu, prohlížet si knížky, začíst se do nich a nadýchat se krásné předvánoční atmosféry s knížkou v ruce. Snad to některé z nás ke knížkám a ke čtení  více přiláká.


Leden | 06.01.2020

 

                                                Ať žijí Krkonoše a náš lyžák!!!


Dne 5.1.2020 se většina naší třídy zúčastnila lyžařského výcvikového kurzu v Harrachově v penzionu Sunski. Kromě nás jeli letos i žáci ze 6.,7. a 9. třídy. Kurz trval od 5.1.2020 do 11.1.2020 . Ale klidně by mohl být i mnooooohem delší:)

Někteří se tu teprve učili lyžovat, někteří se zlepšovali a jiní předváděli téměř dokonalé lyžování. První den jsme se ubytovávali a sžívali se s okolím. Večer jsem se šli podívat ke sjezdovkám a půjčit si lyže. V pondělí jsme se na Zákoutí rozřadili do skupin podle našich dovedností.

V úterý šla jedna ze skupin lyžovat na Čertovu horu, ostatní zůstali na Zákoutí. Ve středu dopoledne se konal slalom na lyžích, Vojta Synek nás reprezentoval  jako jediný na snowboardu. Odpoledne jsme šli na Bobovou dráhu, pak jsme měli rozchod po městě. Ve čtvrtek šla většina žáků lyžovat na Čertovu horu, jen začátečníci zůstávali na Zákoutí. Spousta žáků měla ve čtvrtek odpoledne mokré oblečení kvůli silnému dešti, který trápil ten den celé Krkonoše. V pátek bylo počasí v podstatě stejné jako předešlý den, jen se přidala mlha jako kolem rybníčku Brčálníku.

 V pátek na večer jsme šli vracet lyže a některé žačky šly s panem učitelem Švancarou na kakao. Po večeři se vyhlašovalo umístění ve slalomu, každý dostal odměnu, třeba jen  za účast a odvahu. Také jsme měli  prodlouženou večerku až do půl jedenácté. V sobotu jsme si dobalili věci a o půl desáté jsme odjeli domů. Všichni jsme si LVK 2020 moc užili, klidně by mohl pokračovat celý leden.

                                                                                                                               Natka a Kája


                                       Anglická přednáška o USA

Dne 14. ledna 2020 se celý 2. stupeň zúčastnil anglické přednášky pana Kocůrka. Přednáška byla poučná, dozvěděli jsme se  spoustu zajímavých informací o USA. Pro budoucí řidiče bylo zajímavé třeba to, že se v Česku platí za benzín o polovinu více než v Americe. Pan Kocůrek mluvil plynule anglicky, takže jsme mu všichni dobře rozuměli. Také jsme se dozvěděli, že jsme jediný stát na světě, který překládá filmy z cizího jazyka do našeho vlastního, což je prý špatně. Proč? Protože kvůli tomu máme mnohem mít menší slovní zásobu z cizích jazyků.

Na interaktivní tabuli nám pak ukazoval zajímavé a krásné fotografie ze svých cest po USA. Porovnával, jak se žije v Americe a v České republice. Výhody pro žití v Americe jsou to, že Amerika je levnější stát a má i lepší přírodní podmínky. V Česku je nevýhodou, že je zde draho a  zachovalých  přírodních lokalit je u nás méně.

 Na závěr mohli žáci panu Kocůrkovi pokládat dotazy na to, co je zajímalo a co jim bylo nejasné.

                                                                                                                          Verča a Terka

 

 

                                      Naše želízka v ohni na olympiádách

Měsíc leden přinesl dvě okresní kola školních olympiád. Byla to olympiáda v českém jazyce, kde nás úspěšně reprezentovala Terka Černá, a dále dějepisná olympiáda, kde dosáhl fenomenálního úspěchu náš spolužák Josef Cupal.

 

                      

 

                                 Obrovský úspěch v dějepisné olympiádě


 

Ve středu 15. ledna se na svitavském gymnáziu konalo okresní kolo olympiády  v dějepisu. Úspěšní řešitelé školních kol si zde poměřili své znalosti z naší i světové historie. Klání bylo o to těžší, že jim bylo z celých světových dějin vybráno celkem krátké období mezi léty 1880- 1920. Naše škola vyslala do okresního kola dva žáky, z 8. třídy Josefa Cupala a z 9. třídy Valerije Šufanu. Přestože konkurence byla veliká, neboť mezi 35 účastníky byli i žáci víceletých gymnázií, vybojoval

                                   JOSEF CUPAL nádherné 1. místo.

Jeho putování dějepisnou soutěží bude pokračovat 18. března v krajském kole, které se koná v Pardubicích.

Únor | 01.02.2020

2. pololetí

 

Nastal únor a s ním 2. pololetí tohoto školního roku. Začínáme tedy boj o nové známky.

Toto klání bylo naštěstí hned zpočátku přerušeno jarními prázdninami, které jsme měli od 10. - 14. února.

 

Anglické divadlo

 

V úterý 17. února jsme společně s 9. třídou zavítali do svitavské Fabriky, kde jsme zhlédli divadelní představení v anglickém jazyce. Tématem letošní hry byla závislost na mobilech a sociálních sítích.

Hlavní hrdina, chlapec, kterého bychom mohli označit novodobým názvem nomofobik, se zamiloval do dívky, kterou znal jen z fotografií na Instagramu. Dívce se porouchá internet a náš hrdina se ji snaží zachránit. Vše dopadne dobře a oni dva spolu začnou chodit, a to i v reálném světě.

Hercům bylo krásně rozumět, příběh byl moc pěkný, místy trochu naivní. Všichni jsme si představení užili a už se těšíme na další.

Pavla

 

 

Exkurze do Vodáren Březová nad Svitavou

Ve čtvrtek 27. února se naše třída zúčastnila exkurze do místních vodáren. Dozvěděli jsme se od pana průvodce spoustu zajímavých informací. Viděli jsme prameniště využívající velkých zásob puklinových podzemních vod. Březovský vodovod byl vybudován mezi roky 1911 - 1913, vede v podzemí kolem řeky Svitavy, dodnes je to stále funkční technická památka. Z březovských vodáren se tedy čerpá voda více než 100 let. Dozvěděli jsme se, že kvůli výstavbě vodovodu musela před 100 lety zaniknout obec Muzlov nedaleko Březové nad Svitavou. Vodoprávně povolený odběr z jímacího zařízení 1. březovského vodovodu je 300 l/s.

II. březovský vodovod byl vybudován v letech 1972 - 1975. Ten se u Letovic odpojuje od svého staršího sourozence směrem do Brna.

Exkurze se nám velice líbila, protože jsme viděli místa, která běžný občan Březové vidět nemůže.

Patrik

 

 

Škola „koronavirová“

 

Druhé pololetí plynulo jako vždy. Začal březen a my se těšili, že začne jaro. Ale 10. března začalo něco úplně jiného. Něco, co nezažily ani naše babičky a dědečkové. Kvůli rozšíření nového typu koronaviru a nemoci Covid-19 se zastavil život v celém světě a zastavil se i školní rok.

Den ze dne jsme přestali chodit do školy a začali jsme se učit tzv. distančně. Paní učitelky a páni učitelé nám začali posílat úkoly na třídní emaily. Nejdříve jsme byli plni radosti. Hurá nebude škola!!! Postupem doby jsme ale zjistili, že to taková legrace nebude. Donutit se vypracovávat úkoly doma a posílat je včas vyučujícímu nebylo pro řadu z nás snadné a mnohdy trvalo dlouho, než jsme si zvykli. Matematiku a češtinu jsme měli online pomocí aplikací Skype a HelloSmart. Většina z nás se snažila a poctivě posílala úkoly.

V českém jazyce jsme dostávali i dost netradiční úkoly jako vyrobit kraslici a uplést pomlázku a poslat paní učitelce foto. Díky koronaviru jsme také viděli řadu filmů, které nám paní učitelka doporučila. Následně jsme museli napsat úvahu nad filmem nebo charakteristiku hlavního hrdiny. Tak jsme viděli např. Kytici, Bídníky, Posledního samuraje nebo Patriota.

Kvůli koronaviru jsme ale o hodně věcí a zážitků přišli. O výlety, exkurze, závody a tak. A taky o focení. Jenže paní učitelka vymyslela, že si třídní foto stejně uděláme. Poslali jsme jí své vlastní podobizny a paní učitelka z nich udělala naše společné foto, abychom měli památku i na tuto „zvláštní“ dobu.

I když jsme se naučili být samostatnější, pracovat s novými technologiemi, používat smysluplně sociální sítě, všichni doufáme, že se „škola koronavirová“ nebude jen tak opakovat. Kontakt se spolužáky a vyučujícími nám totiž nic nevynahradí.