ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Škola dnes > Třídy > 8 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy

Září | 25. 9. 2019

NOVINKY 8. TŘÍDY

2. září jsme se opět po dvouměsíčním času volnosti a nicnedělání vrátili do školních lavic. Velkou změnou tohoto školního roku je počet žáků ve třídě. Z původních 30 žáků nás do 8. třídy postoupilo 24. Další změnou, s níž se musíme vypořádat, je nový předmět a tím je chemie. Učí nás ji (stejně jako přírodopis a pracovní vyučování) nová paní učitelka, Ing. Aneta Klusáková.

STRÁŽNICE

Největší událostí měsíce září byl dvoudenní pobyt celého druhého stupně naší školy ve Strážnici. Pobyt včetně dopravy, plné penze a vstupů do památek byl hrazen MŠMT v rámci projektu Vzdělávací programy paměťových institucí. Naše putování začalo ve středu 25. září, když jsme se v půl sedmé ráno naskládali do dvou autobusů, neboť jeli opravdu žáci celého druhého stupně. Do Strážnice jsme dojeli kolem deváté hodiny. Jednotlivé památky jsme navštěvovali samostatně, každá třída zvlášť.

Naše třída se nejprve ubytovala ve strážnickém kempu v chatkách pro 4 osoby. V 11 hodin nás čekala prohlídka zámku Strážnice, který je obklopen rozlehlým parkem s platanovou alejí. Zámek leží hned vedle kempu, takže jsme k němu došli opravdu během chvilky. Čekalo nás několik sálů    s tradiční zámeckou výzdobou. Velmi krásná byla hlavně zámecká knihovna. Součástí zámku je také Národní ústav lidové kultury. V sedmi sálech jsme zde zhlédli výstavu Antoše Frolky (1877-1935), malíře slováckého venkova. Výstava představuje dílo tohoto významného malíře Slovácka, jeho rozmanitost, různé typy technik a jeho fotografie. Nejkrásnější částí prohlídky byla unikátní výstava Lidový oděv na Moravě, kde jsme si mohli prohlédnout nádherné ukázky ženských i mužských lidových krojů ze všech koutů Moravy.

Po prohlídce zámku jsme se odebrali do kempu na oběd. Pak jsme měli do půl třetí poobědový relax. Následně jsme se vydali do strážnického skanzenu, který zachycuje neopakovatelnou podobu moravského venkova.  Najdeme  zde více než 60 zajímavých stavebních objektů na ploše 16 ha. Jedná se o ukázky lidové architektury od 18. stol., ukázky původních stavebních postupů, lidových řemesel, tradičního  zemědělství i chovu zvířat. Kromě toho zde najdeme ukázky pěstování vinné révy, typy sklípků, zpracování a uskladňování vína. Na památku jsme si v obchůdku před skanzenem mohli koupit suvenýry z modrotisku, jehož výroba byla zařazena mezi světové dědictví UNESCO.

Po náročném dni jsme si v kempu dali večeři a šli odpočívat do chatek.

Druhý den, 26.září, jsme kolem deváté hodiny vyrazili směr Brno. Tady nás čekalo Moravské zemské muzeum. Každá třída měla svůj speciální program. Nás čekal program o genetice v Mendelianu. Dozvěděli jsme se, co je DNA, kdo byl Johann Gregor Mendel, na kterých rostlinách své zákony dědičnosti zkoumal. Nejvzrušující byla ale praktická část, při níž jsme si ve skupinkách vyextrahovali DNA banánu. Celým programem nás provázela milá průvodkyně.

Na oběd jsme se zastavili v brněnském Globusu a po třetí hodině odpolední jsme plni zážitků a informací dorazili domů.