ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktGDPR
Škola dnes > Třídy > 8 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy

    Už je to zase tady, škola. Dne 3. 9. 2018 jsme opět zasedli do lavic naší školy a čeká nás celý rok učení. Nikomu se nic zlého za prázdniny nestalo a každý má šťastné vzpomínky. Těšili jsme se na našeho pana učitele Radima Švancaru a jeho vtípky.

Klára Sirková

Dne 19. 9. 2018 se naše třída jela podívat do Národního památníku 2. světové války do Hrabyně. V tomto muzeu nám řekli něco o 2. světové válce, ale také o životě občanů měst a vesnic. Hned jak jsme dorazili, dozvěděli jme se o přídělovém systému a o přídělových lístcích. Zjistili jsme, že to jsou vlastně lístky a na nich je napsáno určité množství různých druhů jídla, které si pak občané můžou nakupovat. Při prezentaci občas paní, která nám o těchto věcech říkala, zastavila
a dala nám nějakých věcí ochutnat. Ochutali jsme kostku cukru politou Alpou, kafe barvou připomínající vodu, ale chutnalo jako kafe atd.

V druhé části programu jsme se podívali na expozici a viděli jsme například obrovskou zeď popsanou jmény padlých vojáků ve 2. světové válce, sochy dětí ze sádry, které četli své dopisy domů, schody smrti – Němci nechali Židy nosit do těchto schodů těžké kameny, ale ty schody měli každý jiný tvar a jinou výšku. Dále jsme viděli spoustu zbraní. Výlet jsme si všichni poměrně užili.

 

Adam Havlíček

Říjen v 8.třídě | 1. 10. 2018

Poznáváme své sousedy


 

Dne 9. října se naše třída podívala za naší partnerskou školou do Rakouska. Navštívili jsme Národní park Podyjí. V tomto parku jsme se procházeli a po nějaké chvíli se vždy zastavilo
a hrála se nějaká hra ve skupinách. Například jsme přiřazovali zvíře ke stopě atd. Na konci tohoto programu jsme byli i s Rakušany na hřišti, kde jsme se s některými seznámili. Výlet jsme si užili
a doufáme, že je ještě někdy uvidíme.

 

Adam Havlíček

 

 

Tomáš Kubeš

 

Dne 11. 10. se 8. a 9. třída zúčastnila zeměpisného programu o Střední Americe. Během programu jsme stihli více poznat 3 země, Panamu, Nikaraguu a Guatemalu. Například jsme se dozvěděli, že v Panamě se dorozumíte jen španělsky a také je většina země pokryta národními parky. Nikaragua je chudá země důsledkem občanské války, ale pro turisty je zajímavé, že v této zemi jsou stále činné sopky. A nakonec Guatemala, to je velmi nebezpečná země.

 

Anežka Bauerová

 

 

Divadelní učebniceV úterý 16. října jsme se zúčastnili představení Divadélka pro školy Divadelní učebnice aneb české divadlo 20. století. Herci nám předvedli ukázku ze hry Don Juan a comp od Osvobozeného divadla, Válku s mloky od Karla Čapka, úryvek z repertoáru J. Suchého a J. Šlitra
z divadla Semafor, Baladu pro Banditu od divadla Husa na provázku a Vyšetřování ztráty třídní knihy od Divadla Járy Cimrmana. Do vystoupení byla zapojena i žačka 9. ročníku jako Eržika. Velice jme si to užili a těšíme se na další rok.

 

Klára Sirková

 

 

          

Dne 9. 11. k nám na školu zavítal pan Bedřich Škraňka v souvislosti s programem ,,Příběhy bezpráví“. Přišel nám vyprávět o okupaci Československa Sověty v roce 1968 a jak vypadala země za komunistů. Na úvod jsme si pustili dva dokumenty, abychom si alespoň trochu dokázali představit tehdejší dobu. Zbylé dvě hodiny byl prostor pro pokládání otázek, které jsme měli předem připravené z domovů a nebo nás napadly v souvislosti s dokumenty. Otázky byly většinou cílené tak, abychom mohli porovnat dnešní a tehdejší dobu (např. ohledně dopravy, nábytku, spotřebičů, školy, práce atd.). Díky panu Škraňkovi jsme se dozvěděli spoustu nových věcí. Škola se v tehdejší době učivem moc nelišila, ale žáci museli také kromě učení chodit pomáhat na pole (např. se sběrem brambor a dalších plodin). V té době se na střední školy dostal málokdo, většinou žáci chodili na odborná učiliště. V dopravě převažovalo cestování především autobusy a vlaky. Protože většina strojů byla dříve příliš drahá, lidi si je nemohli dovolit (např. auto, pračku, sušičku atd.). Posledních pár minut jsme se dívali na ukázky tehdejších reklam. Za přednášku jsme velice rádi a doufáme, že se ještě někdy setkáme.

 

Vojtěch Cerhák

Listopad | 14. 11. 2018

Národní zemědělské muzeum


 

            Ve středu 14. 11. jsme navštívili Národní zemědělské muzeum v Praze. Měli jsme
k dispozici progamy s tématy voda, lesnictví a rybářství. Ke každému tématu byly připraveny interaktivní pomůcky a ukázky funkcí, třeba vodní turbína, vodní nádrž, sázení stromků, akvárium
s rybami apod.

 

Klára Sirková

 

 

Memento

 

            Dne 30. 11. 2018 jsme absolvovali divadelní představení Memento. Memento je prevence proti drogám. Je to příběh o drogách, varování pro nás. Z pořadu jsme si odnesli varování a také to, že drogy můžou lidem hodně ublížit.

 

Anežka Bauerová

Prosinec | 1. 12. 2018

 

Hledat

 
Volba povolání


 

            Dne 5. 12. jsme zavítali do Poličky, protože nás pozvala světoznámá firma Ravensburger na prohlídku výrobní haly. Nejprve nás seznámili s bezpečnostními pravidly. V 1. části jsme viděli pozoruhodné přístroje na lepení, ale také raznice a nůžky, které mají stisk až neuvěřitelných tisíc tun. Ve 2. části jsme si prohlédli stroje na výrobu pouzder pro puzzle a následné zabalení. Ukázali nám skladiště tak vysoké, že zde pracující zaměstnanci musí mít i horolezecké zkoušky. Ve zbylém čase nám průvodce představil halu na výrobu 3D puzzle. Nejvíce ze všeho nás zaskočily ceny raznic, které se pohybují ve sta tisících až milionech korun a cena strojů od 1 do 8 milionů eur. Jako pozornost nám věnovali balíček puzzlů.

            Po prohlídce jsme navštívili Střední školu obchodní a služeb SČMSD Polička, kde si dívky mohli nechat udělat kosmetiku a kluci masáž hlavy, šíje a nebo jsme si mohli vyplnit pracovní listy se zaměřením na finanční gramotnost. Z exkurze jsme si odvezli jak ponaučení, tak i pozoruhodné zážitky.

 

Vojtěch Cerhák

 


Tuři Svitavy

            V pátek dne 7. 12. naši školu navštívili asistent trenéra Lukáš Pivoda a tři hráči, rozehrávač Roman Marko, pivoti Martin Novák a C. J. Aiken z basketbalového týmu Tuři Svitavy. Tuři besedovali z 8. a 9. třídou. Z této besedy jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o hráčích, například jestli mají vzory, jaké bylo jejich první zranění, jak se stravují, o jejich rodinném životě atd. Dozvěděli jsme, že jeden z mála týmů, s kterým jsou rivalové je Nymburk, se kterým většinou prohrávají, ale v tabulce je hned nad nimi. Zjistili jsme, že mají zhruba tři tréninky denně. Ráno posilují, odpoledne hrají a večer rehabilitují.

            C. J. Aiken je jeden z mála zahraničních hráčů týmu, takže nám řekl, že pořebuje mít neustále internetové připojení a nonstop volá s rodinou, která žije v USA. Ptali jsme se, kam nejdále se podívali. Podívali se do Austrálie, Číny, Ameriky a většiny států Evropy. Lukáš Pivoda (asistent trenéra) nám řekl, jak se dostal k týmu Tuři Svitavy a jak se dostal k tomu, že nebude hrát, ale trénovat. Poprvé začal hrát basketbal v Kroměříži, pak přešel do Prostějova také hrát a po pár letech se mu nabídlo, aby trénoval tým Tuři Svitavy.

            Celá beseda byla sice rychlá, protože Tuři měli za hodinu trénink, ale přesto byla velice zajímavá a zábavná a doufáme, že k nám aspoň ještě jednou přijedou.


Adam Havlíček