Říjen 2022

Do Prahy za českou historií
t_20221013_113803.jpg

Ve čtvrtek 13. října 2022 vyrazila 9. třída ZŠ Březová nad Svitavou na historickou exkurzi do našeho hlavního města. Nejdůležitějším cílem byl Pražský hrad, kde žáci navštívili Chrám sv. Víta, Starý královský palác s Vladislavským sálem, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Atmosféra Hradu byla neopakovatelná i díky nádhernému podzimnímu počasí. V areálu Hradu si žáci mohli prohlédnout repliku korunovačních klenotů, hrobku svatého Václava a svaté Ludmily, ale také moderní prvky, které na Pražský hrad přinesli Josip Plečnik a Bořek Šípek. Myslím, že všechny překvapila nejen mohutná bezpečnostní opatření na Hradě, ale i to, že členkami hradní stráže jsou momentálně i ženy.

Cesta z Hradu vedla přes Staré zámecké schody. Přestávku si žáci udělali ve Valdštejnských zahradách, kde obdivovali budovu Senátu, ale i umělou krápníkovou jeskyni, voliéru pro dravce a bílé pávy. Pak už se pokračovalo přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Odtud je kroky vedly k Prašné bráně, v ulici Na Příkopech si prohlédli klasicistní dům U Hybernů a pak pokračovali na Václavské náměstí. Zde už po 13kilometrové vycházce na žáky čekalo vytoužené občerstvení. Před odjezdem ještě zhlédli na Hlavním nádraží secesní Fantovu kavárnu a pamětní sochu Nicolasi Wintnovi. Přestože byli všichni večer už hodně unavení, vše se ctí a slušným chováním zvládli.

Angliáda Jevíčko 2022

Po dvouleté covidové odmlce jsme se letos vrátili do přeboru základních škol Angliáda Jevíčko. Ve středu 19. 10. 2022 nás reprezentovali žáci 9. třídy. A ikdyž byla letos konkurence zatím největší za celou dobu konání soutěže, nevedli si vůbec špatně. Celkově v kategorii družstev jsme se umístili na 9. místě ze 17 zúčastněných škol.

V kategorii jednotlivců se nejlépe umístil Martin Sirka, na 12. místě ze 157 účastníků. Na pomyslném druhém místě z našich zástupců byl Lukáš Volf (36. místo) a na třetím místě Julie Nováková (79. místo celkově).

Dalšími členy týmu byli Lucie Soldánová, Andrea Tannenbergerová, Lenka Sperátová, Tereza Kudýnková, Michal Řezníček, Zuzana Lipoldová a Gabriela Pásková.

Konkrétně soutěž spočívala v poslechových dovednostech, porozumění čtenému textu a použití angličtiny v textu.

Na závěr bychom chtěli ještě jednou poděkovat všem za reprezentaci školy a popřát jim spoustu radosti s angličtinou i v dalších letech.

t_IMG_20221019_073529.jpgt_IMG_20221019_114235.jpgt_IMG_20221019_114251.jpgt_IMG_20221019_114312.jpgt_IMG_20221019_125659.jpg

Projektový den – RYTÍŘI

t_P1020394.jpg

V pondělí 24. 10. 2022 proběhl na naší škole projektový den na téma RYTÍŘI.

Žáci 1. – 3. třídy společně s dětmi z mateřské školky navštívili divadelní představení s názvem Rytířská pohádka, které je zavedlo do prostředí středověku. Připomněli si dobu rytířů, život na středověkých hradech, seznámili se s rytířskými ctnostmi a významem erbů.

Po představení se žáci zapojili do dalších aktivit. Kreslili rytíře, navrhovali erby, v prostorách školní chodby si vyzkoušeli rytířský turnaj a poslouchali středověkou hudbu.

Den s Leonardem da Vinci

t_P1020347.jpg

2. května 2019 uplynulo 500 let od narození renesančního génia, umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho. Naše škola se v pondělí 24. října 2022 k tomuto výročí vrátila, aby si žáci 4. – 9. třídy připomněli nejen Leonardovy obrazy, ale hlavně jeho myšlenky, které mnohdy předběhly svou dobu.

Během projektového dne na žáky čekalo velké množství aktivit. Nejprve se ve svých třídách seznámili se životem a osudy tohoto umělce krátkými videy. V dalších hodinách pak rozvíjeli díky své tvořivosti a fantazii to, co Leonardo da Vinci započal. Luštili hlavolamy, rébusy, zkoušeli psát oběma rukama najednou. Pomocí tajného inkoustu tvořeného citronovou šťávou nebo jedlou sodou psali zprávy, které pak pomocí tepla nebo směsi lihu a kurkumy zviditelnili. Protože Leonardo předběhl svou dobu řadou vynálezů, které ve své době zůstaly nepochopeny, vyzkoušeli si naši žáci i stavbu Leonardova mostu a také lepení padáku ve tvaru čtyřbokého jehlanu. Některé třídy se pokusily vytvořit fotokoláž, kde ztvárňovaly kompozice z Leonardových obrazů. Svou práci pak žáci završili kresbami, kde se snažili napodobit právě da Vinciho umění. Odměnou za jejich dopolední snažení bylo představení pardubické skupiny Pernštejni, kteří nejprve předvedli hrané pasáže z Leonardova života a pak následovala interaktivní část, kde žákům předváděli řadu da Vinciho vynálezů. Od kola, samostřílu, hydraulického kladiva až po vznášedlo. Navíc si děti mohly prohlédnout Leonardovy obrazy zblízka, Monu Lisu, Dámu s hranostajem, Mladého hudebníka, Poslední večeři Páně.

Věříme, že den strávený s Leonardem da Vinci byl pro žáky zajímavý a vzrušující a že si z jeho života a tvorby odnesli spoustu inspirací.