Březen

Preventivní program

V 1. třídě proběhl dne 10. 3. 2022 dvouhodinový preventivní program zaměřený na chování žáků ve skupině, především ve školním prostředí. Byly vysvětleny a uvedeny hlavní rozdíly mezi šikanou a škádlením. Děti samy vymýšlely rozdíly mezi těmito „slovy“ a z názorných příkladů rozpoznávaly pomocí šťastného smajlíka a smutného smajlíka, zda jde o správné chování nebo o chování, kdy se někdo může cítit velmi nešťastně a sám. Pak navrhovaly řešení problému.

Bylo jim také vysvětleno, na koho se mohou obrátit, když by se cítily ohrožené nebo nešťastné.

Druhou hodinu byla použita tzv. „pohádkoterapie.“ Na pohádce „O ošklivém káčátku“ jsme si vysvětlily, co je v pohádce špatně a děti vytvořily obrázky, které pak prezentovaly. Úkolem bylo, aby spokojenému káčátku přikreslily něco, co by ho udělalo šťastným.

Děti byly obě dvě hodiny velmi šikovné a komunikativní. I obrázky a jejich prezentace byla moc povedená.

Celorepublikový úspěch Lukáše Moravce,

žáka ZŠ Březová nad Svitavou

Buď dobrotivý a měj soucit. Potřebuje-li někdo pomoci, neodvracej se od něj, ale ukaž lásku!“

Jan Ámos Komenský

28. března si připomínáme Mezinárodní den učitelů. Ten den se narodil „učitel národů“, Jan Ámos Komenský. A právě jeho osobnosti, myšlenkách a celoživotnímu odkazu byl věnován již 20. ročník soutěže Komenský a my, který se každoročně koná v Brandýse nad Orlicí. Toto městečko se stalo pro Komenského útočištěm v době, kdy již nemohl svobodně vystupovat jako biskup jednoty bratrské. Hloubka odkazu Jana Ámose Komenského není však jen v jeho pedagogickém díle, ale také v jeho myšlení filosofickém, protože už ve své době toužil po světovém míru, přátelství a spolupráci mezi všemi lidmi. Věděl ale, že toho mohou lidé dosáhnout jen tehdy, budou-li vzdělaní.

My můžeme být právem hrdí na to, že jedním z nejvzdělanějších žáků základních škol v celé ČR v oblasti komeniologie, tedy vědy o životě Jana Ámose Komenského, je žák naší školy.

Již na podzim roku 2021 začali žáci 8. třídy pracovat na literárních pracích, v nichž se zabývali osobností Komenského. Do celorepublikového finále postoupili hned dva žáci naší školy, a to Lenka Sperátová a Lukáš Moravec. Druhou část soutěže tvořil vědomostní test o životě a díle „učitele národů“. Lenku Sperátovou zradilo zdraví a na finálový test, který se konal 24. a 25. 3. 2022 odjel pouze Lukáš Moravec. Součástí vskutku velkolepého programu soutěžního finále bylo nejen přijetí u starosty Brandýsa nad Orlicí, ale také návštěva místní pamětní síně, bludiště a výlet do Kunvaldu, místa, kde byla založena jednota bratrská. Pak už následoval vědomostní test, který svým rozsahem odpovídal spíše vysokoškolské zkoušce. Lukáš si však vedl naprosto skvěle. Druhý den se totiž při vyhlašování výsledků dozvěděl, že ve vědomostním testu byl nejlepší ze všech žáků, kteří se sem sjeli opravdu z celé České republiky. Celkově obsadil 2. místo po sečtení bodů za test a literární práci. Pro nás však vyhrál celou soutěž i celkově. Lukáš má ale nejen vynikající znalosti v oblasti historie, ale je to člověk skromný a pokorný. Měl byste z něj radost, pane Komenský!

A nám zbývá už jen jediné, pogratulovat mu z celého srdce a popřát mnoho dalších úspěchů ve studiu i v životě.

t_DSC_4812.jpgt_DSC_4816.jpg