ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktGDPR
Škola dnes > Třídy > 5 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy

5.třída 2018/2019 | 3. 9. 2018
Nejsme žádné poseroutky,
cukají nám smíchem koutky.
Učení se nebojíme,
věděním se pobavíme.
Prázdniny jsou sice pase,
    za rok ale přijdou ZASE !!!


                      Všem žákům 5.třídy přeji úspěšný a klidný školní rok 2018/2019.


Září | 17. 9. 2018Září

Nejdůležitější událostí měsíce září v naší třídě byla exkurze do skanzenu ve Strážnici. Konala se v pondělí 17.září. Vyráželi jsme hodně brzy ráno. Počasí nám přálo, celý den krásně svítilo sluníčko.

Do Strážnice jsme dorazili kolem desáté hodiny, to už nás čekal Baťův kanál

a nádherná projížďka lodí. Místní admirálka nám vyprávěla o budování kanálu, rodině Tomáše Bati, ale hlavně o rostlinách a živočiších, kteří zde žijí.

Pak jsme vyrazili do autokempu na oběd a v jednu hodinu do skanzenu. Čekal nás program o životě na moravské vesnici před sto lety. Program byl naplněný úžasnými činnostmi a zážitky. Nejprve nám kůň vyoral brambory a my je sbírali, na dalším stanovišti jsme i ochutnali vařené, osolené brambory. Starý sadař nám představil již zapomenuté odrůdy jablek, hrušek, kdoulí, ořechů a dalších moravských plodin. Nechyběly stařenky v krojích z modrotisku, které nám ukázaly "turkyňu", tedy kukuřici a její využití. Dozvěděli jsme se, že kukuřičné šustí používali lidé dříve jako toaletní papír.

A to nebyl konec, ještě nás čekalo venkovské posvícení, šlapání zelí, přetahovaná, zpracování lnu a úžasná ochutnávka vinného moštu. Na konci jsme si v místním obchůdku koupili panenky z modrotisku nebo dřevěnou, ručně vyřezávanou holubičku . Návštěvu Strážnice jsme ukončili v místním židovském kostele – synagoze a na židovském hřbitově.

Kolem sedmé večer jsme se unavení, ale plní krásných zážitků vrátili domů.

Exkurze se nám moc líbila. Další dny jsme pak ve škole malovali strážnické ornamenty a vyprávěli si o zvycích na moravském venkově.

Říjen | 1. 10. 2018

Během měsíce října se odehrála řada zajímavých akcí a událostí.

Zúčastnili jsme se zeměpisné přednášky o Asii, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o asijských státech.

Na konci října jsme si v hodinách vlastivědy připomněli:

100. výročí vzniku Československa. V týdnu od 22.-26.října jsme si každý den řekli zajímavou informaci o našem prvním prezidentovi T.G.Masarykovi . V pracovním vyučování jsme vyráběli trikolóru v našich národních barvách a 26.října jsme se v hodině výtvarné výchovy pokusili nakreslit Masarykův portrét. Naše práce pak paní učitelka vystavila na dveřích třídy.

 

Říjen byl ale i ve znamení:

Česko-slovenského projektu Záložka do třídy spojuje školy.

Zapojili jsme se do 9. ročníku tohoto projektu, který měl téma Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranice. Byla nám přidělena malá školička ve městě Ostrov nedaleko Piešťan na Slovensku.

Nejprve jsme vytvořili rámeček k záložce, vybrali si svou nejoblíbenější pohádku a pak ji na záložku nakreslili. Každý se na záložku podepsal nebo napsal věnování. Následně paní učitelka záložky zalaminovala a my k nim přidali stužky. Několik záložek vyrobili i žáci ve školní družině.

Protože jsme chtěli, aby se naši slovenští kamarádi dozvěděli něco o naší škole a o Březové nad Svitavou, dostali jsme dobrovolný úkol, vytvořit koláž o škole a vesnici. Ty nejzdařilejší práce jsme pak poslali kamarádům na Slovensko. Vše jsme museli stihnout do 26.října.

Záložky od dětí ze ZŠ Ostrov přišly včas a byly doplněny dopisy. I ti nejmenší, kteří ještě neuměli psát, přiložili ke své záložce obrázek a pár slov psaných rukou rodičů. My jsme byli ze záložek nadšeni a hlavně z dopisů, neboť si mohl každý vyzkoušet číst text ve slovenštině. Bylo to pro nás velice vzrušující, neboť jsme poznali, že vlastně rozumíme dalšímu „cizímu“ jazyku.

Listopad | 1. 11. 2018

NÁRODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM


 

Nejvýznamnější událostí měsíce listopadu byla exkurze do Zemědělského muzea v Praze, která se uskutečnila hned 1. listopadu.

Vyrazili jsme brzy ráno, protože nás čekala dlouhá cesta. Do muzea jsme dorazili po 10.hodině. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. První tvořili žáci 2. a 3.třídy, my jsme byli ve skupině se 4. třídou. Nejprve jsme navštívili expozici, která byla věnována rybníkaření , rybníkům, vodním živočichům a všemu, co s vodou souvisí. Dozvěděli jsme se , že ve vodě se nachází dokonce mnoho nebezpečných rozpuštěných látek z léků a léčiv, které škodí rybám. Velice se nám líbil model rybniční soustavy mezi rybníky v jižních Čechách.

Druhou expozicí byla domácnost, hospodaření domácnosti, její vybavení v minulosti i současnosti. Nejvíce nás ale bavilo nakupování a načítání čárových kódů na výrobcích.

Nejzajímavější část muzea byla podle nás věnována lesu, lesní zvěři, ale hlavně práci lesníků. Vyzkoušeli  jsme si na modelech, co všechno dělají lesníci v jednotlivých ročních obdobích, jak se vypořádávají s kůrovcem, jak zakládají les, starají se o stromy a zvěř.

Odměnou za trpělivost a vzorné chování nám pak byl nádherný výhled na Prahu ze střechy Zemědělského muzea. Všichni jsme byli překvapeni, že na takové budově v centru Prahy najdeme včelí úly i krásné záhony.

Na zpáteční cestě jsme se zastavili v restauraci Mc´Donalds na občerstvení a kolem šesté hodiny večer jsme byli doma v Březové. Exkurze se všem moc líbila.

 

 

PRIMA  TŘÍDA


 

V úterý 6. listopadu jsme absolvovali program Naše prima třída. Paní lektorka si pro nás připravila řadu her a výtvarných aktivit, které nás nejen pobavily, ale pomohly nám poznat se lépe navzájem, chápat se, tolerovat se. Ve skupinkách jsme si vytvořili „své barevné  školy“ , kam jsme shromáždili svoje myšlenky o tom, jakou školu bychom chtěli mít, co vše bychom v ní chtěli mít. Nakonec jsme si vytvořili naše třídní pravidla a od paní lektorky dostali „ svůj klíček ke škole“.

Pořad byl velice pěkný a pro řadu z nás i poučný.

Za naši účast v projektu Záložka do knížky spojuje školy jsme získali diplom.

Prosinec | 1. 12. 2018

Den otevřených dveří


 

Prosinec pro naši třídu začal stejně jako pro celou  naši školu Dnem otevřených dveří. Ten se konal v sobotu 1. prosince. Do školy jsme přišli v 9 hodin a čekaly nás tři zkrácené vyučovací hodiny. Nejprve jsme měli matmatiku, pak vlastivědu a český jazyk. Poslední hodinu jsme rodičům zazpívali naši oblíbenou africkou píseň Jumbo Bwana. Rodiče dostali texty a mohli si zazpívat s námi.

Rozsvícení vánočního stromu

Další den, v neděli 2. prosince, byla první neděle adventní a my jsme se ve čtyři hodiny odpoledne sešli na náměstí v Březové nad Svitavou, abychom zpěvem koled doprovodili rozsvěcení vánočního stromu.

Pak už jsme se jen těšili na Vánoce. Učit se nám nechtělo, ale co se dalo dělat. Podařilo se nám nakreslit krásné obrázky do soutěže Požární ochrana očima dětí. Do okresního kola se svým obrázkem postoupila Terezka Kudýnková, Lenka Sperátová a Natálka Pilková.

Taneční vystoupení

Poslední den před Vánoci 20. 12. jsme navštívili kulturní vystoupení taneční školy SCARLETT. Nejvíce se nám líbil tanec na píseň Ewy Farny Vánoce na míru. Když jsme se vrátili do školy, čekalo nás ještě zhlédnutí krásného vánočního filmu Kouzelné křišťály.

A pak už hurááá ma vánoční prázdniny.

 

Přejeme  všem v novém roce 2019 pevné zdraví a dobrou náladu. Aby měl každý z Vás kolem sebe někoho, kdo ho dokáže rozesmát a potěšit.

 

Žáci 5.třídy

Leden | 21. 1. 2019

Hudební představení

 

V pondělí 21. ledna jsme navštívili v místním kulturním domě hudební představení          „Od Uhlíře ke Svěráku“. Zde nás dvojice umělců zábavnou pohádkovou  formou seznámila s písněmi nejen Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, ale i Petra Skoumala.

Vysvědčení

Ve čtvrtek 31. ledna jsme dostali pololetní výpis vysvědčení a těšili se na krásné jednodenní pololetní prázdniny a ještě krásnější týdenní jarní prázdniny.

Akce únor | 4. 2. 2019

Jarní prázdniny

 

Od 4. února jsme si užívali týden jarních prázdnin. Protože sněžilo a mrzlo, až praštilo, řada z nás vyrazila do hor. Ale sněhu jsme měli dost i v našem okolí. 11. února jsme se vrátili zpátky do školy, díky jarním prázdninám jsme celkem bez újmy přečkali chřipkovou epidemii, která začátkem února klátila celé Česko.

 

V jedné ze slohových  hodin českého jazyka jsme zpracovávali odpovědi na otázku:

                                                     „ Kdo je pro tebe hrdina?“

A víte, jak jsme odpovídali?  Třeba takhle:

„Hrdiny jsou pro mě mamka s taťkou, protože mně vždycky pomůžou, mají mě rádi, jaká jsem. . .“

„Hrdinu je pro mě člověk, který dá za zvíře život, musí mít proto velkou odvahu ...“

„Hrdinkou je pro mě maminka. Jsem jí vděčný za to, co pro mě dělá. Je hrdinka, protože vaří, stará se o domácnost, uklízí, žehlí, pere a ještě hromadu dalších věcí ...“

„Hrdinou je pro mě Antonín Panenka, protože díky jeho nádhernému dloubáčku vyhrála naše repre před lety proti Německu.“

„Pro mě je hrdina ten, kdo najde třeba kočičku a postará se o ni, nebo ji daruje do záchranné stanice. A ne ten, kdo má doma deset koček jen proto, že je to móda...“

„Hrdinou je pro mě Ing. Miroslav Zikmund, český cestovatel, který poznal se svým kamarádem Jiřím Hanzelkou celý svět a proslavil nás daleko za hranicemi ...“

 

 Na plné čáře  ale vyhrály  MAMINKY. To jsou naše největší hrdinky.

A protože se 14. února slavil sv. Valentýn, vyrobili jsme jim srdíčka.

 

Také jsme začali připravovat vystoupení na Školní akademii.  Tak se těšte !!!