Škola dnes > Třídy > 5 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy

5.třída 2018/2019 | 3. 9. 2018
Nejsme žádné poseroutky,
cukají nám smíchem koutky.
Učení se nebojíme,
věděním se pobavíme.
Prázdniny jsou sice pase,
    za rok ale přijdou ZASE !!!

Všem žákům 5.třídy přeji úspěšný a klidný školní rok 2018/2019.

Září | 17. 9. 2018

Září

Nejdůležitější událostí měsíce září v naší třídě byla exkurze do skanzenu ve Strážnici. Konala se v pondělí 17.září. Vyráželi jsme hodně brzy ráno. Počasí nám přálo, celý den krásně svítilo sluníčko.

Do Strážnice jsme dorazili kolem desáté hodiny, to už nás čekal Baťův kanál

a nádherná projížďka lodí. Místní admirálka nám vyprávěla o budování kanálu, rodině Tomáše Bati, ale hlavně o rostlinách a živočiších, kteří zde žijí.

Pak jsme vyrazili do autokempu na oběd a v jednu hodinu do skanzenu. Čekal nás program o životě na moravské vesnici před sto lety. Program byl naplněný úžasnými činnostmi a zážitky. Nejprve nám kůň vyoral brambory a my je sbírali, na dalším stanovišti jsme i ochutnali vařené, osolené brambory. Starý sadař nám představil již zapomenuté odrůdy jablek, hrušek, kdoulí, ořechů a dalších moravských plodin. Nechyběly stařenky v krojích z modrotisku, které nám ukázaly "turkyňu", tedy kukuřici a její využití. Dozvěděli jsme se, že kukuřičné šustí používali lidé dříve jako toaletní papír.

A to nebyl konec, ještě nás čekalo venkovské posvícení, šlapání zelí, přetahovaná, zpracování lnu a úžasná ochutnávka vinného moštu. Na konci jsme si v místním obchůdku koupili panenky z modrotisku nebo dřevěnou, ručně vyřezávanou holubičku . Návštěvu Strážnice jsme ukončili v místním židovském kostele – synagoze a na židovském hřbitově.

Kolem sedmé večer jsme se unavení, ale plní krásných zážitků vrátili domů.

Exkurze se nám moc líbila. Další dny jsme pak ve škole malovali strážnické ornamenty a vyprávěli si o zvycích na moravském venkově.

Říjen | 1. 10. 2018

Během měsíce října se odehrála řada zajímavých akcí a událostí.

Zúčastnili jsme se zeměpisné přednášky o Asii, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o asijských státech.

Na konci října jsme si v hodinách vlastivědy připomněli:

100. výročí vzniku Československa. V týdnu od 22.-26.října jsme si každý den řekli zajímavou informaci o našem prvním prezidentovi T.G.Masarykovi . V pracovním vyučování jsme vyráběli trikolóru v našich národních barvách a 26.října jsme se v hodině výtvarné výchovy pokusili nakreslit Masarykův portrét. Naše práce pak paní učitelka vystavila na dveřích třídy.

Říjen byl ale i ve znamení:

Česko-slovenského projektu Záložka do třídy spojuje školy.

Zapojili jsme se do 9. ročníku tohoto projektu, který měl téma Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranice. Byla nám přidělena malá školička ve městě Ostrov nedaleko Piešťan na Slovensku.

Nejprve jsme vytvořili rámeček k záložce, vybrali si svou nejoblíbenější pohádku a pak ji na záložku nakreslili. Každý se na záložku podepsal nebo napsal věnování. Následně paní učitelka záložky zalaminovala a my k nim přidali stužky. Několik záložek vyrobili i žáci ve školní družině.

Protože jsme chtěli, aby se naši slovenští kamarádi dozvěděli něco o naší škole a o Březové nad Svitavou, dostali jsme dobrovolný úkol, vytvořit koláž o škole a vesnici. Ty nejzdařilejší práce jsme pak poslali kamarádům na Slovensko. Vše jsme museli stihnout do 26.října.

Záložky od dětí ze ZŠ Ostrov přišly včas a byly doplněny dopisy. I ti nejmenší, kteří ještě neuměli psát, přiložili ke své záložce obrázek a pár slov psaných rukou rodičů. My jsme byli ze záložek nadšeni a hlavně z dopisů, neboť si mohl každý vyzkoušet číst text ve slovenštině. Bylo to pro nás velice vzrušující, neboť jsme poznali, že vlastně rozumíme dalšímu „cizímu“ jazyku.