ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Září |

Adaptační kurz

Dne 24. září 2019 přijely do naší školy pracovnice Střediska volného času Tramtáryje Svitavy, aby vedly adaptační kurz pro žáky 6. třídy. Paní Lenka Waltová a Pavlína Šmerdová měly pro žáky připraveny různé  hry, které měly za úkol prověřit stmelenost kolektivu.

Na hřišti na Dlouhé si žáci vyzkoušeli mluvení se sirkou mezi zuby, dotekovou hru s čísly, psaní sms oblíbenému youtuberovi a další nápadité činnosti. Hry byly zaměřeny pohybově a současně rozvíjely logické myšlení žáků.

Dopoledne uběhlo jak voda a žáci prokázali, že mají dobrý kolektiv, který dokáže i přes drobné rozpory spolupracovat.

Vzdělávací exkurze

I v letošním školním roce je naše základní škola zapojena do již 3. etapy projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol.

1. Strážnice

Dne 25. září 2019 se celý druhý stupeň naší školy vydal na dvoudenní exkurzi. Ve středu jsme navštívili skanzen ve Strážnici. 6., 7. a 8. třída měla připraven program s názvem Lidská práce. Žáci se nejprve zapojili do ruční sklizně brambor, poté procházeli vybraná stavení, v nichž se seznamovali se způsobem života před 100 lety. Mohli se obdivovat práci hrnčířů, fyzicky náročnému tkaní na stavu, ruční výrobě rukavic, pletení košíků nebo výrobě krpců.

Žáci 9. třídy se stali prvorepublikovými četníky a v programu s názvem Detektivní příběh Cyrila Čerešňáka řešili neobvyklý detektivní případ.

Odpoledne všechny žáky přivítal renesanční zámek Strážnice, ve kterém v současné době sídlí Národní ústav lidové kultury. Žáci se zajímali zejména o  expozici moravských krojů a o neobyčejnou výstavu obrazů lidových umělců.

2. Brno

Druhý den žáky očekávalo Moravské zemské muzeum v Brně. Pro každou třídu byl připraven jiný vzdělávací program. 6. třída navštívila expozici Zaniklý život na Moravě. Lektorovaná prohlídka byla zaměřena na vývoj života v jednotlivých geologických érách. Prostřednictvím moravských zkamenělin se žáci postupně přenesli do pravěkých moří a souší mezi naše dávné předky. 7. třída absolvovala program Fauna Moravy. V této zoologické expozici byla zvířata předváděna formou dioramat ve výřezech jejich přirozeného prostředí. Tato metoda umožnila žákům lépe poznat biologii jednotlivých druhů a představit si, jak žijí ve volné přírodě. 8. třída se pohybovala v expozici Mendelianum, atraktivní svět genetiky. Díky spojení historických prostor, kde působil zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, se špičkově zařízenou laboratoří si mohli žáci aktivně vyzkoušet řadu laboratorních postupů od opylování květů hrachu až po genovou expresi.  9. třída se zapojila do  programu  Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století – Od konce monarchie k samostatnému státu. Žáky zaujaly hlavně příčiny a důsledky prvního světového válečného konfliktu a dále vznik a postavení Československé republiky v meziválečné Evropě.

Bohuslava Zelená