ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Říjen | 31.10.2019

Obvodní kolo v minifotbalu

Ve středu 2. října 2019 se na UMT ve Svitavách – Lánech uskutečnilo obvodní kolo v minifotbalu žáků ročníků 2006 – 2008.

Mužstvo ve složení Jakub Nedoma (5. roč.), Štěpán Mezuláník, Tadeáš Reichl, Jan Stejskal, Kristýna Stočková, Jan Straka, Lukáš Volf (6. roč.), Hynek Jukl (7. roč.) a Matěj Dürr (8. roč.) prošlo základní skupinou bez ztráty bodu se skóre 3:0. V semifinále se chlapci utkali se ZŠ Sokolovská Svitavy a po výborném výkonu si zajistili postup do finále. V něm podlehli hladce největšímu favoritu a suverénu turnaje ZŠ Felberova Svitavy.

Výsledky:

základní skupina:

Gymnázium Svitavy – ZŠ Březová n. Svit. 0:1

ZŠ Březová n. Svit. – ZŠ Hradec nad Svitavou 2:0

semifinále:

ZŠ Sokolovská Svitavy – ZŠ Březová n. Svit. 0:2

finále:

ZŠ Felberová Svitavy – ZŠ Březová n. Svit. 7:0

Návštěva Vídně

I na letošní rok získala naše škola podporu projektu výměnného pobytu poskytnutím neinvestiční dotace z dotačního programu Spolupráce se zahraničními regiony pro rok 2019. A právě tento program umožňuje pokračování další spolupráce s naší partnerskou školou Mittelschule Großweikersdorf.

Tentokrát jsme na společné setkání  3. října 2019 byli pozváni do hlavního města Rakouska. Od naší školy jsme vyráželi už v 6:30, abychom stihli na 10.h dorazit do Vídně k Přírodovědeckému muzeu, kde na nás již čekali rakouští žáci a učitelé a také hasiči. Po velkém vítání a společném fotografování  jsme se rozdělili na čtyři skupiny a vydali se na prohlídku muzea.

Toto muzeum otevřel  roku 1889 císař František Josef I. a je nejvýznamnějším a největším v Rakousku. Dvě podlaží této krásné historické budovy nabízí k vidění  velké množství sbírek. Samotné expozice jsou rozděleny do oddělení, které můžeme rozdělit na: mineralogicko-petrografické oddělení, geologicko-paleontologické oddělení, botanické oddělení, 1. zoologické oddělení (obratlovci), 2. zoologické oddělení (hmyz), 3. zoologické oddělení (bezobratlí), oddělení archeologické biologie a antropologie, prehistorické oddělení, oddělení krasové a výzkumu jeskyň, oddělení ekologie, archiv historie vědy. Každý z žáků si tu našel něco, co ho zajímalo, a dvě hodiny rychle utekly.

Po prohlídce muzea jsme se vydali pěšky kolem radnice do nové univerzitní budovy, kde jsme se všichni společně naobědvali ve studentské menze. Po obědě jsme pokračovali procházkou historickým centrem, zastavili jsme se například na Židovském náměstí a řekli si něco o budově, kde se dříve nacházela Česká dvorská kancelář. Došli jsme až ke katedrále svatého Štěpána a odtud se kolem Hofburgu zase vraceli zpět k Přírodovědeckému muzeu.

Tady jsme se už s našimi rakouskými přáteli museli rozloučit. Vyměnili jsme si navzájem drobné dárky, přijel nás vyzvednout autobus a my zamířili k domovu. Společný den jako obvykle rychle utekl a my se budeme těšit na jarní setkání, které by mělo proběhnout zase u nás.

Cimbálová muzika Réva

Ve čtvrtek 10. října 2019 předvedli žákům obou stupňů své umění členové cimbálové muziky Réva. Prostřednictvím klasických lidových nástrojů zahráli známé lidové písně a významné kousky české klasické hudby, a také ukázali, že s klarinetem, kontrabasem nebo cimbálem není nemožné představit ani moderní filmové nebo rockové melodie.

Šachový turnaj

Dne 15. října 2019 se žáci ZŠ Březová nad Svitavou zúčastnili Přeboru škol Svitavska v kategorii jednotlivců. Konkrétně to byli Ondřej Rulíšek, Lukáš Volf, Valerij Šufana, Michal Suk, Hynek Jukl, Tadeáš Moravec, Michal Řezníček a Jan Šudoma.

V tvrdé konkurenci se nejlépe umístil Lukáš Volf na pěkném 14. místě, ale ani ostatní se neztratili.

Všem děkujeme za reprezentaci školy a popřejme hodně štěstí do dalšího turnaje, který se koná 25. listopadu, tentokrát v kategorii družstev.

Přehlídka středních škol a učilišť

V rámci volby povolání se dne 17. října 2019 žáci 9. ročníku zúčastnili tradiční Přehlídky SŠ a SOU v Multifunkčním centru Fabrika Svitavy. Zástupci škol nejen z Pardubického, ale i dalších krajů zde představili svou školu a studijní nabídku oborů. Zodpověděli spoustu dotazů týkajících se studia, dalšího uplatnění absolventů školy, ale i třeba ubytování, nebo stravování.

Angliáda Jevíčko

Ve středu 23. října 2019 se 11 žáků 9. ročníku vydalo směr Jevíčko. Čekala je Angliáda, soutěž základních škol v dovednostech z anglického jazyka. Také letos to byl poslech, celkem o délce 30 minut.

Práce s textem, porozumění textu a samostatná tvorba v anglickém jazyce.

Základní školu Březová nad Svitavou zastupovali tito žáci: Klára Neubauerová, Štěpán Kolář, Klára Sirková, Simona Kopecká, Michaela Báčová, Vojtěch Ševčík, Adam Havlíček, Miroslav Šváb, Anežka Bauerová, Vojtěch Cerhák a Jiří Kalod.

V kategorii se z celkových 105 soutěžících nejlépe umístili Štěpán Kolář na 7. místě, Klára Neubauerová na 11. místě, Klára Sirková na 20. místě a Simona Kopecká na 23. místě.

V kategorii družstev, kdy se počítají výsledky 3 nejlepších soutěžících z každé školy, jsme skončili na celkovém 6. místě z 15 škol, když nám 1. místo uteklo o 4 body z celkových 65.

Všem soutěžícím patří pochvala a poděkování za reprezentaci školy. Ať jim angličtina přináší radost i nadále.

Tomáš Kubeš

Ve čtvtek 31. října 2019 zavítal opět po roce do školy novinář, cestovatel a sběratel výjimečných zážitků Tomáš Kubeš. Sérií multimediálních přednášek navštívil s žáky 4. a 5. ročníku souostroví Galapágy, ráj zvířat, o které člověk zakopává doslova na každém kroku, žákům 6. a 7. ročníku představil Kongo, zemi, která je současně rájem i peklem a žáky 8. a 9. ročníku zavedl na místo jedné z největších lidských tragédií, do Černobylu.