ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Prosinec | 02.12.2019

Rozsvícení vánočního stromu


            Naše škola se opět zúčastnila tradiční akce, která se koná vždy na první adventní neděli a zahajuje tak předvánoční čas, letos 1. prosince. Tentokrát jsme přispěli do programu jiným způsobem než roky předešlé, nesešli se zpívat všichni žáci, ale školu zastoupila skupina čtrnácti vybraných žáků a žákyň. Ti si na své vystoupení vybrali a natrénovali pásmo několika vánočních básní a písní, které individuálně zarecitovali a společně zazpívali.

            Kromě tohoto vystoupení jsme se na slavnostním podvečeru podíleli také prodejem ve dvou stáncích. V prvním se prodávaly různé výrobky žáků a výborné buchty a linecké, napečené v naší školní jídelně. Ve druhém připravovali deváťáci oblíbené párky v rohlíku, které se brzy úspěšně vyprodaly.

            Akce se vydařila a rozsvícený strom navodil tu správnou předvánoční atmosféru.

 

Výtvarná dílna


 

            Dne 4. 12. proběhla ve škole výtvarná dílna. Žáci vyráběli textilní placky – brože. Při práci používali permanentní akvarelové pastelky. Placky byly buď formou omalovánky nebo potiskem. Jedna dílna trvala 45 min. Žáci si odnesli pěkné výrobky.

 

Veselý Kopec


 

         V rámci vzdělávacích programů paměťových institucí do škol navštívili žáci 1. stupně ZŠ Březová nad Svitavou 5. prosince 2019 muzeum Betlém v Hlinsku a skanzen Veselý Kopec. Žáci se seznámili se životem na venkově v 18. století na vysočině, s podobou domů, jejich vybavením, co lidé dříve jedli, jak se oblékali a jak se pracovalo v tehdejší době. Prohlídka byla spojena s vánoční tématikou, a tak děti viděly, jaká byla tehdy vánoční výzdoba, dárky a vánoční zvyky v chudých i bohatších chalupách.

            Děti měly možnost zakoupit si drobné vánoční dárky, které se vyráběly přímo v chalupách před jejich očima.

Kyberšikana

Dne 9. prosince se žáci 3. – 9. třídy zúčastnili preventivního programu zaměřeného na kyberšikanu. Pro jednotlivé třídy byla připravena různá témata této problematiky vybraná dle věku žáků. První stupeň se obecně zabýval definicí kyberšikany, druhý stupeň byl seznámen se světem digitálních her a jejich riziky.

Návštěva vánočních trhů ve Vídni


 

            V úterý 10. prosince 2019 zavítali žáci 2. stupně do Vídně na jedny z nejpopulárnějších vánočních trhů v Evropě.

            Vídeňský „Christkindlmarkt“, jak se místní vánoční trhy označují, okusili nejprve na náměstí Marie Terezie mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, jemuž vévodí socha samotné panovnice. Poté se vydali nedlouhou procházkou přes zimní sídlo Habsburků Hofburg do samého centra města na Štěpánské náměstí. Malý trh v kombinaci s jednou z nejvýznamnějších gotických památek Rakouska a symbolem Vidně Katedrálou svatého Štěpána tvoří neopakovatelnou atmosféru.

            Kouzlo Vánoc si užili také na tradičním trhu na Radničním náměstí a v přilehlém překrásně vyzdobeném parku, kde je pro návštěvníky každoročně připraveno přes 100 vkusně ozdobených stánků nabízejících za zvuku vánočních melodií několik druhů punče, tradiční rakouské pokrmy a výrobky lidových řemesel. Bohatý doprovodný program jako vánoční dílny, ledová dráha nebo ruské kolo je už před radnicí také samozřejmostí.

            To vše jistě zanechalo v našich žácích na dlouhý čas příjemnou vzpomínku a navodilo pravou vánoční náladu.

 

Výcvik psů


Žáci měli možnost 10. prosince 2019 vidět na školním dvoře výcvik psů. Kynolog pan Žák přišel se svými psy pětiletým NO Uranem a tříměsíčním štěnětem NO Chrisem. Společně předvedli, co všechno lze pejsky naučit, když víte jak na to. Nebylo to však pouze o ukázce povelů, ale také o poučení žáků o tom, jak je výchova pejska náročná. Dětem se akce velmi líbila a dokonce si mohly zkusit i nějaké povely.

 

Železná opona 1948 - 1989

            Ve středu 11. prosince 2019 zavítali žáci 8. třídy naší školy do Technického muzea v Brně. Navštívili zde výstavu připravenou v rámci 30. výročí pádu železné opony. Výstava mapuje železnou oponu    od jejího vzniku v roce 1948 až po její pád v listopadu 1989. Výstava Železná opona 1948–1989 je instalována ve dvou výstavních prostorách, do každého prostoru je koncipováno speciální téma, oba však vytváří ucelený celek a spojují historii železné opony.

            Pro žáky zde byl připraven poutavý edukační program koncipovaný formou únikové hry. Žáci byli rozděleni do skupin po 4-5, skupinky procházely samostatně a podle pokynů jednotlivá stanoviště a plnily úkoly. Žáci se tak nenásilnou formou seznamovali s historií železné opony u nás, s činností pohraniční stráže, s dobovými uniformami, technickým vybavením a ostrahou hranic,   dokonce zde mohli vidět repliku rotní signální stěny U-80. Výsledkem hry bylo rozkrytí osudu jedné skutečné postavy žijící u nás v době existence železné opony. A tak se někdo stal příslušníkem pohraniční stráže, který zabraňoval uprchlíkům přejít hranice, další představoval člověka utíkajícího přes hranice, někdo byl převaděč, někdo tyto situace přežil jiný ne.

            Celá výstava byla úžasně uspořádána a měla připomenout část naší minulosti, na niž nemůžeme zapomínat, přestože pro obyvatele naší země nepředstavovala šťastné období.

 


 

Návštěva Městské knihovny Svitavy


 

            V pátek 13. prosince 2019 se žáci 5. třídy vydali ranním autobusem do Svitav. Nejeli však na divadelní ani filmové představení, ale jeli navštívit městskou knihovnu. Ta se nachází v krásných prostorách bývalé svitavské fabriky a podle ní má tato budova i název Fabrika.

            Protože byl čas předvánoční, připravila si paní knihovnice pro děti program o Pipi dlouhé punčoše a jejích Vánocích. Děti se dozvěděly, jak se slaví Vánoce ve Švédsku, odkud Pipi pochází, a plnily při tom řadu úkolů. Zároveň si prohlédly knihovnu, viděly, jak jsou zde knihy uspořádané, jak je možné si je půjčovat a co dalšího si zde mohou zapůjčit. Někteří z nich si dokonce na místě založily čtenářský průkaz.

            Návštěva knihovny byla velmi důležitá pro rozvoj dětské čtenářské gramotnosti, neboť někteří žáci dosud takto velkou knihovnu nikdy nenavštívili.

            Ve středu 18. prosince 2019 se na stejné místo, tedy do Městské knihovny Svitavy vydali žáci 8. třídy. Rovněž si prohlédli si všechny prostory knihovny, viděli studovnu, dozvěděli se, že knihovna se skládá z oddělení dětského a oddělení pro dospělé. Viděli, že je zde možné půjčovat si  nejen knihy, ale i noviny, časopisy, DVD a stolní hry.

            Paní knihovnice si pro žáky připravila program věnovaný komiksům, který je zaměstnával celé dopoledne. Výsledkem jejich práce bylo nejen načerpání řady zajímavých informací o komiksu a jeho historii, ale žáci si ve skupinkách vytvořili své vlastní komiksové postavy, k nimž vymysleli jméno a příběh. V závěru návštěvy si mohli procházet knihovnu, prohlížet si knížky, začíst se do nich a nadýchat se krásné předvánoční atmosféry s knížkou v ruce. Snad to některé z nich ke knížkám a ke čtení vůbec více přiláká.

 

Návštěva kina

 

            V úterý 17. prosince 2019 jsme pro žáky celého 1. stupně naší školy připravili výlet do svitavského kina Vesmír. Děti si předvánoční čas zkrátily u krásné animované pohádky Příběh hraček 4 od společnosti Disney - Pixar. Dětem se dojemný příběh ze světa hraček líbil natolik, že některé děti inspiroval k namalování svých oblíbených hraček ve výtvarné výchově.