ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Leden | 01.01.2020

Lyžařský kurz – Harrachov

5. - 11. 1. 2020 - Penzion Sunski

I přes rozmary letošní zimy se lyžařský kurz žáků 7. třídy doplněný žáky 6., 8. a 9. ročníku podařilo úspěšně uskutečnit opět v krkonošském lyžařském středisku v Harrachově v penzionu SUNSKI. Od neděle 5. ledna do soboty 11. ledna 2020 se ve ski areálu „Zákoutí“ a na červené sjezdovce na Čertově hoře 41 žáků naší školy učilo a zdokonalovalo své lyžařské dovednosti pod instruktorským vedením Mgr. Oldřišky Štoudkové,  Mgr. Petry Štoudkové a Mgr. Radima Švancary. Na zdravotní stav žáků dohlížela zdravotní sestra Ivana Trojanová.

Po příjezdu do Harrachova se všichni vypravili prohlédnout si terén s pomou pro začátečníky na Zákoutí a sjezdovku s lanovkou na Čertovu horu.

Ve středu, v době odpočinkového odpoledne, se pak vydali k vyhlášené bobové dráze a většina žáků si i jízdu na bobech vyzkoušela.

Teoretické znalosti z lyžování, bezpečnosti na horách, zdravovědy, chování na sjezdovce i v terénu získávali žáci při večerních programech.

Tradičního závodu ve slalomu na sjezdovce „ Zákoutí“ se zúčastnilo 39 žáků. Všichni byli odměněni drobnými cenami a sladkostmi, první tři závodníci v každé ze tří kategorií obdrželi diplom. V kategorii mladších dívek obsadila 1. místo Nikola Neubauerová, 2. místo Eva Kadlecová, 3. místo Gabriela Pásková, v kategorii mladších chlapců patřilo 1. místo Štěpánu Mezuláníkovi, 2. místo Hynku Juklovi a 3. místo Tadeáši Reichlovi. V kategorii staršího žactva získal 1. místo Patrik Geršl, 2. místo Jakub Karlík a 3. místo Klára Neubauerová.

Na ceny přispěl MěÚ Březová nad Svitavou a p. Jakal za LÉKÁRNU Březová. Díky finančnímu příspěvku Městského úřadu vyšel lyžařský kurz žákům, kteří se ho zúčastnili poprvé, o třetinu levněji.

Počasí nám sice moc nepřálo, ale díky technickému sněhu jsme si užili lyžování ke spokojenosti nás všech. Domů jsme se vrátili plni zážitků, bez zranění a s předsevzetím, že bychom si chtěli kurz příští rok zopakovat.

The United States of America

V úterý 14. ledna 2020 jsme přivítali milou návštěvu. Se svými bohatými zážitky se přijel podělit cestovatel, hudebník a pedagog, Mgr. Karel Kocůrek. Pro žáky od 4. do 9. ročníku připravil poutavé 45minutové pásmo, které vycházelo z jeho 7 návštěv Spojených států.

Žáci se tak ocitli v New Yorku a Chicagu, seznámili se s původními obyvateli Severní Ameriky a jejich kulturou a následně s přírodními krásami USA, přírodními parky, zvířaty a rostlinami.

Žáci prvního stupně slyšeli převážně český výklad, druhý stupeň měl výklad kompletně v angličtině.

Na závěr každého bloku se žáci mohli ptát na cokoli k doplnění.

I touto cestou bychom chtěli panu Kocůrkovi poděkovat za  jako obvykle perfektní a zajímavý výklad. Těšíme se na další setkání.

Obrovský úspěch v dějepisné olympiádě

Ve středu 15. ledna 2020 se na svitavském gymnáziu konalo okresní kolo olympiády v dějepisu. Úspěšní řešitelé školních kol si zde poměřili své znalosti z naší i světové historie. Klání bylo o to těžší, že jim bylo z celých světových dějin vybráno celkem krátké období mezi léty 1880- 1920. Naše škola vyslala do okresního kola dva žáky, z 8. třídy Josefa Cupala a z 9. třídy Valerije Šufanu. Přestože konkurence byla veliká, neboť mezi 35 účastníky byli i žáci víceletých gymnázií, vybojoval žák 8. třídy JOSEF CUPAL nádherné 1. místo. Jeho putování dějepisnou soutěží bude pokračovat 18. března v krajském kole, které se koná v Pardubicích.

Okresní kolo Olympiády z českého jazyka

Ve čtvrtek 23. ledna 2020 se ZŠ náměstí Míru ve Svitavách konalo okresní kolo Olympiády z českého jazyka. Celkově se ho zúčastnilo přes 40 žáků ze základních škol a víceletých gymnázií.

Účastníky čekala dvě kola, mluvnické a slohové.

V soutěži nás zastupoval Vojtěch Cerhák a Tereza Černá, kteří se umístili na 37., respektive 41. místě.

Děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů v dalších soutěžích.