Září | 17. 9. 2018

Exkurze do Strážnice

Hned na začátku třetího týdne nového školního roku čekala 5. a 6. třídu první exkurze
v rámci projektu Paměťové instituce. V pondělí 17. 9. 2018 jsme tedy vyrazili autobusem do menšího městečka jihovýchodní Moravy - Strážnice.

Po příjezdu na parkoviště jsme se přesunuli k přístavišti, odkud jsme vypluli na výletní plavbu po Baťově kanále. Cestou jsme se na lodi dozvěděli od paní průvodkyně zajímavosti
z historie i současnosti tohoto kanálu. Po návratu na pevninu jsme se přemístili procházkou zámeckým parkem do kempu Strážnice, kde byl zajištěn oběd.

Odpoledne nás pak čekala návštěva Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. V tomto skanzenu byl pro žáky připraven zajímavý program s názvem "Podzim na dědině". Ve dvou skupinách postupně obešli různá stanoviště, kde si mohli prohlédnout a někde dokonce vyzkoušet, jaký byl kdysi život na vesnici. Každé stanoviště se věnovalo jinému tématu: vyorávání brambor, plody podzimu, hody, podlistníky, vaření brambor, šlapání zelí, dětské hry, lámání a drhnutí konopí, lisování moštu, dušičkové pečivo. Nechyběly ani ochutnávky toho, co se tehdy vypěstovalo či uvařilo.

Po skončení programu jsme se ještě cestou na náměstí zastavili na prohlídku místní synagogy a židovského hřbitova. Po krátkém rozchodu na náměstí a osvěžení zmrzlinou jsme se vrátili do autobusu a vydali na cestu domů.

Národní památník II. světové války, Hrabyně

Ve středu 19. 9. 2018 navštívili žáci 7. a 8. ročníku Národní památník II. světové války v Hrabyni. Nejprve absolvovali doprovodný program Másla není, omastku není, v rámci něhož se seznámili se způsobem stravování obyvatel Protektorátu Čechy a Morava během druhé světové války. Poté zavítali do samotné expozice památníku, jejímž hlavním úkolem je návštěvníkům připomenout nejvýznamnější události druhé světové války, přiblížit československý domácí i zahraniční odboj a poukázat na perzekuce nacistického režimu. Součástí památníku je symbolický hřbitov s více než 13 000 jmény vojáků Rudé armády a obyvatel severní Moravy a Slezska, kteří se stali oběťmi druhé světové války.