ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Říjen | 01.10.2018

Divadelní představení

3. října 2018 navštívili žáci 1. a 2. třídy, společně se žáky ze skupiny s rozšířenou výukou, divadelní představení ve Svitavách.

Pohádka Čert a Káča byla z velké části zveršovaná a plná veselých písniček. Připomněla nám známé lidské vlastnosti, jako je pýcha, marnivost, závist, ale také poctivost a ochota pomáhat druhým.

Nakonec, jak už to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadlo a dětem se představení velmi líbilo.

 

 

Poznáváme své sousedy


 

            I na letošní podzim bylo naplánováno setkání s žáky a učiteli naší partnerské školy Mittelschule Großweikersdorf. Tentokrát jsme se za našimi přáteli v úterý 9. října 2018 vydali my do Rakouska a na jejich pozvání zamířili do Národního parku Thayatal u městečka Hardegg. Před 10. hodinou jsme se setkali na parkovišti u Návštěvnického centra a po vzájemném vítání se rozdělili na 3 skupiny tak, aby v každé z nich byla polovina českých a polovina rakouských dětí. Každá skupina pak pod vedením průvodkyně ve spolupráci s učiteli absolvovala program v Národním parku zvlášť. Cílem je ukázat dětem přírodu vyvíjející se bez zásahu člověka podle vlastních zákonů, seznámit je prostřednictvím pozorování, různých her a úkolů s pestrou říší stromů, rostlin i zvířat, které se na tomto území nachází. Přímo u Návštěvnického centra jsme si na začátku trasy prohlédli výběh koček divokých. Na cestě lesem si všichni prohloubili nejen své přírodovědné znalosti, ale určitě také jazykové, protože vzájemná spolupráce byla nutnou součástí programu. Nejhezčím místem byla jistě vyhlídka do údolí s řekou Dyje a pohledem na hrad Hardegg.

            Po ukončení programu jsme se autobusy přemístili nad městečko Retz, kde jsme si prohlédli historický větrný mlýn, užili si výhled na krásnou okolní krajinu s vinicemi a společně se občerstvili v zahradě místní restaurace. Pak už přišlo na řadu opět loučení a odjezd domů. Tento nádherný slunečný den se opravdu vydařil a my už se můžeme těšit na jarní setkání v rámci projektu Poznáváme své sousedy u nás.

 

Beseda o HIV/AIDS

 

            Ve středu 10. 10. 2018 se žáci druhého stupně zúčastnili besedy zaměřené na problematiku prevence HIV/AIDS. Program vedený odborným lektorem Martinem Hornychem zahrnoval základní informace o problematice, krátký shrnující dokument a také životní příběh samotného lektora, jež je již 16 let HIV pozitivní.

 

Tomáš Kubeš

 

            Ve čtvrtek 11. 10. 2018 jsme mezi námi opět přivítali novináře a cestovatele Tomáše Kubeše, aby jako obvykle předal žákům formou přednášek doplněných zvukovým a obrazovým materiálem své poznatky, zážitky a zkušenosti z cest po světě. Žákům 4. a 5. ročníku přiblížil exotickou Asii, žákům 6. a 7. ročníku představil blízké, přesto pro některé neznámé země jihovýchodní Evropy a s žáky 8. a 9. ročníku zavítal do současné Střední Ameriky.

 

Divadelní učebnice


 

            V úterý 15. října 2018 k nám již podruhé zavítalo duo herců z Divadélka pro školy z Hradce Králové. Tentokrát si pro naše žáky z druhého stupně připravili program na téma Divadelní učebnice.
            Program se skládal z ukázek českých divadelních her 20. století. Byl nejen zajímavý a pro žáky plný důležitých informací, ale hlavně zábavný. Žáci viděli ukázky ze hry Karla Čapka Válka
s mloky, dále ze hry Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník, ukázku ze hry divadla Semafor Jonáš a TinglTangl nebo ukázku z divadelní hry Vyšetřování ztráty třídní knihy Divadla Járy Cimrmana. Svá vystoupení herci doprovázeli i zpěvem a hrou na kytaru.

            Díky humoru, nadsázce a zapojování žáků do některých vystoupení si herci vysloužili obrovský závěrečný aplaus.

            Všichni budeme rádi, když nás Divadélko pro školy navštíví i v příštím roce.

 

9. ročník projektu Záložka do knihy spojuje školy


 

            V letošním školním roce  jsem se s 5. třídou ZŠ Březová nad Svitavou poprvé zúčastnila projektu „Záložka do knihy spojuje školy“. Téma letošního ročníku bylo Pohádky, bajky, pověsti
a příběhy neznají hranice. Byla nám přidělena malá školička ve městě Ostrov nedaleko Piešťan na Slovensku. Komunikovala jsem s paní učitelkou Chalpíkovou. Všechny práce i jejich výměna musely být hotové a poslané do 26. října 2018. To se nám nakonec povedlo.

            Naše spolupráce byla bezproblémová, záložky od dětí ze ZŠ Ostrov přišly také včas a byly doplněny dopisy. I ti nejmenší, kteří ještě neuměli psát, přiložili ke své záložce obrázek a pár slov psaných rukou rodičů. Naši žáci byli ze záložek nadšeni a hlavně z dopisů, neboť si mohl každý vyzkoušet číst text ve slovenštině. Bylo to pro ně velice vzrušující, neboť poznali, že vlastně rozumí dalšímu „cizímu“ jazyku. Děti z naší školy vytvořily nejprve rámeček k záložce, vybraly si svou nejoblíbenější pohádku a pak ji na záložku nakreslily. Každý se na záložku podepsal nebo napsal věnování. Následně jsem záložky zalaminovala a děti k nim přidaly stužky. Několik záložek vyrobili i žáci ve školní družině.

            Protože jsme chtěli, aby se naši slovenští kamarádi dozvěděli něco o naší škole a o Březové nad Svitavou, dostaly děti dobrovolný úkol, vytvořit koláž o škole a městě. Ty nejzdařilejší práce jsme pak poslali kamarádům na Slovensko. Protože jsme si vyměňovali záložky v době, kdy se slavilo 100. výročí vzniku ČSR, rozhodli jsme se na Slovensko poslat i portréty našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, které žáci kreslili v hodině výtvarné výchovy.

 

Přehlídka SŠ Svitavy

 

                Úřad práce ČR, kontaktní pracoviště ve Svitavách pořádal za účasti středních škol okresu Svitavy a vybraných středních škol z jiných regionů v Multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách Přehlídku středních škol 2018.

            Přehlídka SŠ se konala ve čtvrtek 18. října 2018, pro veřejnost v době od 9.00 do 17.00 hod. v přízemí Střediska kulturních služeb města Svitavy (Fabrika). Všichni, kteří chtěli získat přehled o nabídce vzdělávání v našem regionu, zde dostali informace. Žáci naší 9. třídy nesměli na této akci chybět a kromě informací o studiu si odnesli spoustu propagačního materiálu, který jim pomůže při rozhodování, na které školy si podat přihlášky.

 

 

 

 

 

Angliáda Jevíčko 2018

 

V již tradičním termínu ve středu 17. října 2018 uspořádal kabinet anglického jazyka Gymnázia Jevíčko ve spolupráci s Bridge Publishing House a Oxford University Press Olomouc již pátý ročník soutěže o nejlepšího mladého angličtináře s názvem Angliáda 2018. Akce byla určena z kapacitních důvodů poprvé jen pro žáky 9. tříd základních škol regionu Malá Haná. Počet soutěžících potvrdil, že zájem o porovnání svých znalostí a dovedností v anglickém jazyce se svými vrstevníky mezi žáky žáků základních škol neutuchá. V letošním roce do soutěže se zapojilo 94 žáků z celkem 16 základních škol. Základní školu Březová nad Svitavou reprezentovali Martin Kocman, Daniel Pelíšek, Šárka Pavlíčková, Diana Valtrová, Eliška Juránová, Denisa Holzerová, Iveta Gruzová a Leona Dvořáčková.

Účastníci absolvovali test anglického jazyka skládající se ze dvou částí – poslechu s porozuměním na úrovni A2+ a četby s porozuměním také na úrovní A2+. Po vyhodnocení testu a sečtení výsledků byli nejlepší žáci odměněni hodnotnými cenami od partnerů soutěže, každý účastník si také ale odnesl drobnou pozornost a velice cenné zkušenosti. Mezi všemi základními školami zvítězili naši žáci ZŠ Březová nad Svitavou před 2. ZŠ Moravská Třebová a ZŠ Jevíčko.

Všem soutěžícím gratulujeme k úžasnému výsledku a děkujeme za reprezentaci školy.