Listopad |

Národní zemědělské muzeum

V měsíci listopadu absolvovali žáci naší školy v rámci projektu VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PAMĚŤOVÝCH INSTITUCÍ DO ŠKOL exkurzi do Zemědělského muzea v Praze.

Nejprve se do Prahy vydali žáci 1. – 5. třídy. Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 se v několika hodinovém bloku seznámili s historií zemědělství od pravěku po dnešek. Prohlédli si zemědělské stroje našich předků i nádoby k ukládání obilí a vypěstovaných plodin.

Součástí expozice bylo i rybářství, kde bylo možné obeznámit se s funkcí přehrad a chovem různých druhů sladkovodních ryb u nás. Oddělení lesnictví poskytlo ucelenou představu o významu lesa pro celý ekosystém. Na modelech si žáci mohli vyzkoušet např. hospodaření s vodou v domácnosti, mletí obilovin, jak pracuje pila apod. Celá expozice vzbudila u žáků velký zájem.

Ve středu 14. listopadu 2018 do Národního zemědělského muzea zavítali žáci 2. stupně. Během dopoledne absolvovali lektorské programy zaměřené na lesnictví, rybářství a vodu v krajině. Navštívili také expozici věnovanou historii traktorů a vystoupali na střechu budovy muzea, která je využita jako střešní zahrada a ze které je kromě všech pražských dominant vidět i stánek nejslavnějšího a nejúspěšnějšího českého fotbalového klubu Sparty Praha.

Příběhy bezpráví

V letošním školním roce jsme se zapojili do výchovně vzdělávacího projektu Příběhy bezpráví, který je zaměřen na dějiny Československa po roce 1948, tedy na období komunistického režimu a jeho přiblížení žákům základních a středních škol.

Zapojení do projektu má řadu podob, my jsme si vybrali Měsíc filmu na školách. Dne 9. 11. 2018 vše vypuklo. Od 11 hodin žáci 8. a 9. ročníku zhlédli dokument Ztracená duše národa: Ztráta tradice, který se věnoval historii kolektivizace, vzniku zemědělských družstev a pronásledování rodin dřívějších vlastníků. Následovala poutavá beseda s pamětníkem, panem Bedřichem Škraňkou, který trpělivě a srozumitelně odpověděl na všechny dotazy žáků. Tímto bychom mu chtěli ještě jednou poděkovat za příjemné dopoledne, jež jsme strávili v jeho blízkosti.

Součástí Příběhů bezpráví jsou i dílny zaměřené na podporu čtenářské gramotnosti a schopnosti rozlišit falešné zprávy, tzv. fake news.

Od organizátorů Příběhů bezpráví navíc základní škola získala dějepisnou výukovou hru Operace Paměť.

Technohrátky

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 navštívila 9. třída Integrovanou střední školu Moravská Třebová, kde se konaly Technohrátky. Celkem se účastnilo deset základních škol.

V 10:00 byly zahájeny praktické ukázky a soutěže. Nejprve proběhla venku ukázka výcviku policejních psů, poté se žáci s průvodci vydali do budovy, kde se vyučuje obor Bezpečnostně právní činnost. Zde si vyzkoušeli  střelbu z laserové pistole. Nejlépe střílela Šárka Pavlíčková. V oboru Sociální činnost  skládali tangramy, vyráběli záložky a zkoušeli obvazovou techniku. Dále následoval obor Kuchař-číšník, kde si Daniela Cejpová, Tereza Soldánová a Marek Lánik proběhli slalom s táckem se třemi plnými sklenicemi kolem stolů. Monika Kučková si pak vyzkoušela namíchat nápoje, samozřejmě nealko. Nakonec odpovídali na otázky v testu z oboru Hotelnictví. V poslední budově se učí klempíři a pokrývači. Zde žáci hádali nářadí, nýtovali a skládali střešní krytinu. Toho se ujal Marek Lánik a Marian Hampel. Každý úkol byl obodován.

Posledním bodem programu byla vědomostní soutěž Hej ty, víš to?, kde se odpovídalo na otázky týkající se oborů, které se na škole vyučují.

Po celkovém sečtení bodů obsadili naši žáci 6. místo.

Memento

V pátek 30. listopadu 2018 zhlédli žáci 2. stupně v podání umělecké agentury Rajcha dramatizaci románu Radka Johna Memento. Životní příběh Michala Otavy líčí cestu, z níž není návratu, je varováním – mementem před tím, kam může člověka droga dovést – až na samé dno i za něj.