ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Květen | 1. 5. 2019

Planeta Země 3000, Kolumbie – ráj slasti a neřesti

Ve čtvrtek 9. května 2019 zhlédli žáci 5. roč. a 2. stupně v rámci vzdělávacího přírodovědně zeměpisného projektu Planeta Země 3000 multimediální projekci Kolumbie – ráj slasti a neřesti.

Společně s cestovatelem a fotografem Adamem Lelkem se vypravili na dobrodružnou cestu do země přírodních krás a dobrodružných příběhů. Projeli mezi vrcholky mocných And a odhalili tajemství amazonského deštného lesa. Po cestě "ochutnali" vynikající kolumbijskou kávu
a delikatesy místní kuchyně. Poznali duhovou řeku, ztracené město nebo kmen jaguářích lidí. Ne nadarmo se o Kolumbii říká, že je to země, ze které se nebudete chtít vrátit domů.

McDonald's Cup

Ve čtvrtek 16. května 2019 proběhlo v areálu SKP Slovan Moravská Třebová okresní kolo McDonald's Cupu. Naše mužstvo sehrálo ve skupinové fázi turnaje tři utkání, z nichž pouze jedno bylo vítězné. 3 body a skóre 1:8 tak na postup do vyřazovacích bojů bohužel nestačily.

Sestava: David Bárta (3. roč.), Jan Hrdý, Jakub Nedoma, Jan Nedoma (4. roč.), Štěpán Mezuláník, Tadeáš Reichl, Martin Sirka, Jan Stejskal, Kristýna Stočková, Jan Straka a Lukáš Volf (5. roč.)

Výsledky:

ZŠ Březová nad Svitavou – Masarykova základní škola Polička 0:3

ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Palackého Moravská Třebová 1:0

ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Lubná – Sebranice 0:5

RideWheel BESIP show

V pátek 17. května 2019 k nám zavítali členové RideWheel teamu – Honza Šmíd a Lukáš Moravec. Ve sportovním areálu na Dlouhé si pro nás připravili nejen biketrialové vystoupení. Biketrial je poměrně mladý, ne příliš známý sport, při kterém se na speciálně upravených kolech překonávají překážky různých velikostí i tvarů.

Kromě komentovaných exhibičních jízd jsme si také společně zopakovali základy bezpečnosti jízdy na kole, jeho vybavení, dopravní značky… Za správné odpovědi získávali žáci drobné dárky jako např. náramky, plakáty nebo reflexní pásky. Součástí exhibice byl i pokus
o překonání rekordu ve skoku na kole z místa do výšky, ten se nakonec jen o kousek nepodařil. Na hřišti se však podařilo vytvořit skvělou atmosféru a všichni povzbuzovali hlavního protagonistu
k obdivuhodným výkonům. Na závěr programu proběhlo i společné focení.

Planetárium Hradec Králové

Ve středu 21. května 2019 zavítali žáci 5. a 6. třídy ZŠ Březová nad Svitavou do královéhradeckého planetária. Čekal je program o sluneční soustavě. Ten si mohli vychutnat v nové, moderně vybavené budově planetária. Interaktivní program žáky téměř doslovně vtáhl do vesmíru. Mohli prolétávat mezi planetami, podívat se na kosmickou loď, na Měsíc i do miliony světelných let vzdálených galaxií. Průvodci jim pak postupně rozsvěcovali noční oblohu v různých ročních obdobích a představovali jim jednotlivá souhvězdí, která můžeme v dané době na obloze sledovat. Pak následovala prohlídka ve staré budově planetária, kde děti viděly obrovský hvězdářský dalekohled, Foucaultovo kyvadlo nebo model sluneční soustavy. Následovala hodinová vycházka po tzv. Planetární stezce. Planetární stezka je model Sluneční soustavy v měřítku 1 ku 1 miliardě –
1 metr na stezce odpovídá 1 milionu km ve skutečnosti. V tomto měřítku jsou modely Slunce
a planet a vzdálenosti mezi nimi. Na každé zastávce najdete model znázorňující objekt Sluneční soustavy a informační tabuli, na níž jsou uvedeny základní údaje a zajímavosti. Celková délka naučné stezky je 6,5 km, žáci si prošli asi polovinu stezky. Stezku postavili v roce 2005 členové Astronomické společnosti v Hradci Králové a pracovníci Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Exkurze se všem velmi líbila.

Národní muzeum

Ve čtvrtek 30. května 2019 zavítali žáci 8. a 9. roč. v rámci pokusného ověřování projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol do historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.

V budově, která v minulých letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí, zhlédli nejprve Česko-slovenskou, Slovensko-českou výstavu, která návštěvníkům představuje dějiny společného státu Čechů a Slováků od roku 1918 do roku 1992 a mapuje každodenní život obyvatel Československa. Obsahuje 1 200 předmětů mnohdy doplněných audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky. Její součástí jsou také nejvýznamnější dokumenty našich dějin, jako jsou Pittsburská dohoda, Mnichovská dohoda nebo Deklarace Hácha – Hitler.

Následně navštívili výstavu názvem 2 x 100 (200 let sbírání dokladů o minulosti
i současnosti). 200 vystavených exponátů patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější z více než 20 milionů předmětů, které Národní muzeum uchovává.

Posledním bodem programu byla návštěva Panteonu, svatyně nejvýznamnějších osobností národa a výstup do sálu s kostrou plejtváka myšoka.

Exkurze Krajský úřad Pardubice

Dne 31. května 2019 se 9. třída vypravila vlakem do Pardubic, kde ji čekala exkurze na Krajském úřadu  Pardubice. V 10.00 se žáků ujala paní průvodkyně, která je nejprve zavedla do zasedací místnosti. Zde  zhlédli krátkou prezentaci o významných kulturních památkách a vyslechli něco málo z historie krajského úřadu. Poté žáky zavedla do míst, kde za 2. světové války sídlilo gestapo. Nakonec následovaly otázky, které paní průvodkyně žákům pokládala a za správné odpovědi byli odměněni.