ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Duben | 01.04.2019

Anthropos


 

Dne 3. dubna 2019 žáci 1. – 4. třídy naší školy navštívili v rámci projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol muzeum Anthropos v Brně.

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Děti se seznámily s historickým vývojem člověka, prohlédly si model pravěké jeskyně s jeskynními malbami pravěkých lidí a kostry pravěkých zvířat.

Největší zájem dětí a zvídavých otázek vzbudil model mamuta v životní velikosti, 3,5 m vysokého samce s mládětem.

Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

 

 

Anglické divadlo

 

Dne 10. dubna 2019 šestá a sedmá třída zhlédly divadelní představení LAZY GOAT, které se odehrálo ve Fabrice ve Svitavách. Divadlo bylo ve zjednodušené angličtině s doplňujícími informacemi v češtině.

Příběh byl o prohnané a líné koze, která vyhnala ostatní zvířátka z domečku, a ta zvířátka jí musela sloužit. Naštěstí vše dobře dopadlo, protože nejmenší, ale statečný ježek zvíř��tkům pomohl, a děti tak získaly i morální ponaučení.

V představení byla i spousta písníček. V hodině angličtiny si žáci předtím prošli slovíčka z představení, takže věděli, co mají čekat.

Pro žáky 8. a 9. ročníku bylo připraveno představení LAST WISH (Poslední přání) na motivy Jana Wericha o třech sourozencích, kteří mají svému tatínkovi králi splnit poslední přání. Toto představení bylo prakticky celé v angličtině, ale to nevadilo, protože herci měli pěknou a srozumitelnou výslovnost.

Žákům se obě představení líbila a příští rok si to určitě zopakujeme.

 

Svět vzdělání – třída s rozšířenou výukou


 

Dne 10. dubna 2019 se konala informativní schůzka SVĚTA VZDĚLÁNÍ pro rodiče talentovaných žáků, na které se hovořilo o možnostech a metodách výuky nadaných dětí. Rodiče získali informace o výuce ve TŘÍDĚ SVĚTA VZDĚLÁNÍ a o tom, jak přihlásit své dítě k testování, které je jednou z podmínek pro přijetí do třídy pro nadané.

V pátek 12. dubna 2019 pořádala třída SVĚTA VZDĚLÁNÍ den otevřených dveří s ukázkami výuky anglického jazyka, českého jazyka a matematiky podle prof. Hejného. Rodiče budoucích žáčků si tak mohli prožít dopoledne ve školním prostředí a seznámit se se způsobem práce a specifickými metodami užívanými při výuce nadaných dětí.

V pondělí 15. dubna 2019 pak proběhly talentové zkoušky do třídy SVĚTA VZDĚLÁNÍ - třídy s rozšířenou výukou. Zkouška se skládala ze dvou částí. V první části žáci individuálně zpracovávají IQ TEST pod vedením zkoušejícího delegovaného Světem vzdělání. Ve druhé části se ověřuje školní zralost dítěte, jeho znalosti a dovednosti získané v předškolním věku a logické myšlení. Testování se zúčastnilo 6 uchazečů. Všichni podmínkám přijetí vyhověli a od září 2019 se stanou žáky třídy SVĚTA VZDĚLÁNÍ.

 

Výtvarná dílna


 

V rámci letošní výtvarné dílny uskutečněné 15. dubna 2019 vyráběli žáci 2. – 7. ročníku dřevěné přívěsky a brože. Na dřevěný výřez různých tvarů nejprve nanášeli akrylové barvy a poté jej dozdobili jednoduchými ornamenty. Dohromady žáci vytvořili 30 přívěsků a 14 broží.

 

 

Zápis do 1. třídy


 

Dne 16. dubna 2019 proběhl na naší škole zápis do 1. třídy. Dostavilo se 33 dětí, z toho bylo přijato 27, odklad povinné školní docházky byl udělen 6 dětem.

V průběhu zápisu děti prokázaly připravenost na školní docházku, matematické znalosti, samostatné myšlení a uvažování, navázání kontaktu s paní učitelkou.

Na závěr si každý odnesl drobné odměny, které pro ně připravili budoucí spolužáci.

 

 

Exkurze do Hlinska a na Veselý Kopec


 

Ve středu po Velikonocích, tedy 24. dubna 2019, se vydali žáci a žákyně 5. a 6.třídy v rámci projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol na exkurzi přibližující historii života na venkově na Vysočině. Za doprovodu třídních učitelek Mgr. Petry Junkové, Mgr. Petry Štoudkové a paní asistentky Marie Švancarové navštívili nejdříve Betlém Hlinsko. Tato památková rezervace lidové architektury uprostřed města mapuje v několika roubenkách obydlí a dílny různých řemeslníků. Děti si také poslechly od paní průvodkyně povídání o zvycích spojených s různými ročními obdobími. Podrobně jim byly představeny zejména velikonoční zvyky, mohly dokonce sledovat zdobení kraslic různými technikami.

Po návštěvě této zajímavé expozice se autobusem pokračovalo dále na Veselý Kopec, který se nachází na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů. Tady se žáci mohli v jednotlivých staveních seznámit s bydlením a hospodařením drobných zemědělců, také třeba s technickými památkami na vodní pohon, jako je mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejna a pila.

Přes velmi chladné počasí se výlet vydařil, a pokud žáci vše sledovali a dávali pozor, mohli si odvézt spoustu zajímavých informací a postřehů ze života našich předků.

 

 

Beseda s dobrovolníkem

 

V rámci výuky angličtiny se 24. dubna 2019 žáci sedmé třídy setkali s dobrovolnicí z programu ERASMUS, slečnou Francescou Carrieri z Itálie.

Slečna Carrieri nám v poutavé prezentaci představila Itálii, její historii i současnost, zeměpisné zajímavosti, dobroty italské kuchyně a italské filmy a hudbu. Žáci se mohli zeptat na vše, co je zajímalo. Zajímavé bylo srovnání České republiky a Itálie. Na závěr si Francesca připravila kvíz a žáci si tak mohli zopakovat vše, co se dozvěděli.

Bylo to moc pěkné. Těšíme se, že se v novém školním roce zase potkáme.

 

 

Slavkovské Memento 2019


 

Už pátým rokem se žáci ZŠ Březová nad Svitavou účastní literárně dějepisné soutěže Slavkovské Memento, kterou pro žáky 2. stupně základních škol a žáky středních škol pořádá Zámek Slavkov - Austerlitz spolu s Klubem autorů literatury faktu a Čs. obcí legionářskou.

Soutěž má dvě kategorie "tradiční" Války – neválky a aktuální ke konkrétnímu historickému výročí. Konkrétně letos to bylo „80. výročí okupace Československa nacistickým Německem“.

V letošním, 15. ročníku se slavnostním vyhlášením 26. dubna 2019, nás reprezentovala žákyně 9. třídy Aneta Hrdá, která se v kategorii Neválky z celkového počtu 138 soutěžních prací umístila na prvním místě a obhájila tak své loňské vítězství.

Anetčina práce na téma Rok 1968 ve vzpomínkách pamětníků byla porotou oceněna pro obsáhlou práci s prameny, stejně jako výbornou ukázku funkční orální historie, kdy si sama aktivně našla pamětníky uvedeného období, a navíc obsáhlou anketou zmapovala názory a vzpomínky několika desítek pamětníků Srpna 1968 a následné normalizace.

Podařil se jí tak naprosto ojedinělý úspěch, na který může být právem hrdá. Ke krásnému výsledku gratulujeme a přejeme další úspěchy a krásné chvíle s historií.

 

 

McDonald's Cup


 

V úterý 30. dubna 2019 proběhlo ve Svitavách obvodní kolo McDonald's Cupu, fotbalového turnaje žáků 1. stupně základních škol. Naši školu reprezentovalo mužstvo složené z žáků ročníků 2007, 2008, 2009. V základní skupině A neztratili fotbalisté ve třech zápasech při skóre 9:1 ani bod a postoupili do semifinále. V něm se střetli s druhým mužstvem skupiny B ZŠ Radiměř, již porazili jednoznačně 5:0. Ve finálovém zápase se ZŠ Sokolovská Svitavy mužstvo nedokázalo využít mírnou převahu a několik slibných šancí a po bezbrankovém výsledku tak musely o osudu utkání rozhodnout pokutové kopy, v nichž byla jistější svitavská škola.

I přes finálovou porážku je druhé místo úspěchem, odměnou za výborné výkony je chlapcům postup do okresního kola, které se uskuteční 16. května v areálu TJ Slovan Moravská Třebová.

 

Sestava:

David Bárta, Eduard Kutlák (3. roč.), Jan Hrdý, Jakub Nedoma, Jan Nedoma (4. roč.), Štěpán Mezuláník, Tadeáš Reichl, Martin Sirka, Jan Stejskal, Kristýna Stočková, Jan Straka, Lukáš Volf (5. roč.)

 

Výsledky:

ZŠ Opatov – ZŠ Březová nad Svitavou 0:5

ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Felberova Svitavy 3:1

ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Riegrova Svitavy 1:0

ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Radiměř 5:0

ZŠ Sokolovská Svitavy – ZŠ Březová nad Svitavou 1:0 po penaltách