ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Prosinec | 01.12.2017

Den otevřených dveří

 

            V rámci tradičního Dne otevřených dveří, který se letos konal v sobotu 2. prosince 2017, měli opět možnost rodiče žáků a veřejnost zavítat na půdu školy, nahlédnout do výuky, seznámit se s probíhajícími projekty nebo technickou vybaveností školy a třeba také zavzpomínat na svá školní léta.

 

Rozsvícení vánočního stromu

 

Dne 3. prosince 2017 byl na náměstí ve Březové nad Svitavou zahájen advent slavnostním rozsvícením vánočního stromu. O program se postarali žáci základní školy. Zazněly lidové koledy, vánoční spirituál a vánoční píseň Bim bam.

Slavnostního projevu se ujal pan starosta Karel Adámek, sváteční slovo pod rozsvíceným stromem pronesl pan farář Pavel Michut. Součástí akce byl malý vánoční jarmark, kde byly na prodej výrobky našich žáků a výborné koláče, které upekly kuchařky školní jídelny.

 

Návštěva Památníku Terezín


 

Jak už víte, ZŠ Březová nad Svitavou se zapojila do programu MŠMT Vzdělávací programy paměťových institucí do škol. V rámci tohoto programu jsme už absolvovali řadu dějepisných exkurzí a vzdělávacích programů, o kterých jste průběžně informováni.

V úterý 5. prosince 2017 se žáci 8.  a 9. ročníku vypravili na exkurzi do Památníku Terezín. Po dlouhé, ale pohodové cestě autobusem jsme po desáté hodině konečně dostali do Terezína. Zde byl pro nás připraven program, který začal úvodní poutavou přednáškou o historii diskriminace Židů od nástupu Adolfa Hitlera k moci, o funkcích terezínského ghetta, včetně dobového propagandistického filmu o životě v ghettu, který byl natočen k uchlácholení světové veřejnosti.

Po krátké přestávce jsme pokračovali lektorovanou prohlídkou ghetta s průvodcem, kdy jsme si prohlédli expozici Muzea ghetta a Magdeburských kasáren, márnici, obřadní síň, kolumbárium, krematorium a Židovský hřbitov.

I přes sílící únavu jsme se přesunuli na poslední část našeho programu, a to Malou pevnost, bývalou věznici gestapa. Od průvodce jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a viděli například místnůstku, kde trávil poslední chvíle svého života atentátník na Františka Ferdinanda d´Este, Gavrilo Princip.

Ve večerních hodinách jsme se vrátili domů do Březové sice unaveni, ale plni nezapomenutelných dojmů. Těšíme se na další exkurze ve druhém pololetí.   

 

 

Brněnské exkurze


Maraton podzimních exkurzí pořádaných v rámci projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol vyvrcholil v naší škole v prosinci, kdy se za dobrodružstvím do Brna vydali postupně žáci celé školy.

 

Žáci 1. a 2. třídy navštívili Moravské zemské muzeum v Brně 5. prosince 2017, třeťáci  a čtvrťáci o týden později 12. prosince 2017. Byla pro ně připravena komentovaná prohlídka expozice Fauna Moravy.

Specialistka Zoologického oddělení muzea, paní Mgr. Monika Srbová, seznámila poutavou formou žáky s vybranými druhy savců, ptáků i ryb. Zájemci si mohli všechny exponáty fotografovat a dozvědět se spoustu zajímavostí o životě jednotlivých druhů živočichů na našem území.

V oddělení věnovaném rybám se žáci seznámili s živým 16 kg kaprem a jeho šupinatými kamarády. V závěru si zahráli na rybáře a lovili papírové „kousky“ z nafukovacího bazénku.

Návštěva muzea se velmi líbila, a protože žáci svým chováním přispěli k pohodové atmosféře, za odměnu jsme navštívili vánoční trhy.

 

7. prosince 2017 ráno vyrazili žáci 5., 6. ročníku a několik dětí z 1. třídy směr Brno. Nejprve je čekalo Moravské zemské muzeum. Brno již bylo prosyceno předvánoční atmosférou, a tak mohly děti spatřit na Zelném trhu nádherně ozdobený vánoční strom, betlém i voňavý vánoční trh.

V Moravském zemském muzeu se děti rozdělily na dvě skupiny. Šesťáci navštívili program Analfabeta Negramotná přímo v Dětském muzeu v Ditrichštejnském paláci  a prvňáčci s páťáky zhlédli program Fauna Moravy ve vedlejší budově Mendelianum.

Žáci 6. třídy se poutavou, zábavnou a vizuální metodou seznámili nejprve s literárními žánry. Na přehledných panelech mohli poznat nejen charakteristiku žánru, ale prohlédnout si i knihy  k danému žánru patřící. S lektorkou si pak o žánrech popovídali a následně je čekala interaktivní část, při níž si mohli zahrát loutkové divadlo, převléknout se za Pipi Punčochatou, vyzkoušet si brýle Harryho Pottera nebo hledat Robinsonův poklad.

Tento projekt, který si MZM pro školy připravilo, je nazván podle knihy Jána Uličianského Analfabeta Negramotná, která vypráví o jedenáctileté dívce Bětě, jež trpí averzí ke knihám. Po svém útěku z domova a úkrytu v knihovně však prožívá právě díky knihám neuvěřitelné příhody stejně jako naši žáci v muzeu.

Žáci první a páté třídy si spolu s průvodcem prohlédli výstavu Fauna Moravy. Expozice jim představila zástupce obratlovců žijících na území Moravy. Jednotlivé druhy si žáci mohli prohlédnout i v jejich přirozených prostředích jako diorama ( tetřevi, sovy, srnčí zvěř). Největším oživením byla tři sladkovodní akvária s druhy ryb, které obývají naše vody. Tam děti udivil např. kapr opravdu abnormálních rozměrů.

Po krátké prohlídce vánočního trhu už všichni netrpělivě očekávali, jaká tajemství jim odkryje pavilon Antrophos, který má své kořeny už v první Československé republice.

Návštěvu Antrophosu už žáci absolvovali společně. Prohlédli si kosterní pozůstatky  nejstarších předchůdců člověka, mimo jiné i nejstarší zachovalou kostru australopitéka zvanou Lucy ( je 3,2 milionů let stará a pochází z Etiopie).  Průvodkyně žákům nastínila způsob obživy pravěkých lidí, seznámila je s tím, kdo byli neandertálci. Samozřejmě největší obdiv sklidil mamut s mládětem, oba v životní velikosti. Velice zajímavá až tajemná byla expozice pravěkého pohřbu trojice lidí. Největší „kráskou“ celé výstavy samozřejmě byla „Věstonická venuše“. Žáci ji mohli porovnat      s dalšími soškami žen –  kultů ženy-matky. Nádherné byly i repliky pravěkých maleb na stěnách muzea.

Všichni žáci i ti nejmenší si výstavu moc užili, na závěr si mohli zakoupit i kopie pravěkých zbraní, pohlednice nebo předměty vyrobené ze skutečného pazourku.

 

Posledními návštěvníky Moravského zemského muzea byli žáci 2. stupně ve středu 20. prosince 2017.

Žáci 6. a 7. třídy svou pozornost zaměřili na výstavu s názvem Fauna Moravy. Během komentované prohlídky se seznámili s exponáty ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců žijících na území Moravy. K velkým atrakcím v oddělení ryb opět patřil živý kapr vážící kolem 16 kg. Velmi zajímavá byla expozice ptáků, kde se žáci  seznámili s drobounkým králíčkem obecným i největším ptákem, který obýval naše území, dropem velkým. Posledním zastavením prohlídky bylo oddělení savců, ve kterém si žáci prohlédli exponáty našich šelem, hlodavců, letounů i kopytníků.

Osmáci a deváťáci zavítali do expozice nerostů a hornin. Při poutavém výkladu se dozvěděli mnoho zajímavostí z oblasti geologie. Podrobně si prohlédli zajímavé exponáty minerálů a hornin nalezené převážně na území České republiky, asi nejvíce žáky zaujala expozice vltavínů a vzácných kamenů.

Příjemně strávené  dopoledne všichni završili návštěvou vánočních trhů na krásně vyzdobeném náměstí Svobody a Zelném trhu, kde si naplno vychutnali pohodovou atmosféru blížících se vánočních svátků.

 

 

Světlo naděje v temnotě, AIDS

 

            V pátek 15. prosince 2017 zavítal mezi žáky 8. a 9. ročníku Tomáš Řehák, ředitel křesťanské organizace ABATOP, osvětový pracovník a také muž se srdcem na pravém místě.

            Žáky neobyčejně působivou formou seznámil s problematikou nemoci AIDS a její spojitostí se sexem. Nabádal k sexuální věrnosti, jeho cílem bylo přimět žáky k tomu, aby přistupovali k sexu s rozumem a aby vzali zodpovědnost za svoje zdraví do svých rukou. Zprostředkoval jim také své zkušenosti s nemocnými, které pravidelně navštěvuje, pomáhá jim a pečuje o ně.

            Přednáška pana Řeháka se na školách setkává s velmi kladným ohlasem a nejinak tomu bylo také u nás. Za jeho práci a otevřené srdce mu patří veliký dík.

 

Filmové představení

 

Dne 21. prosince 2017 žáci prvního stupně zhlédli v kině ve Svitavách film JÁ PADOUCH 3. Byl to animovaný film s hezkým příběhem. Kdo neměl možnost tento film vidět, alespoň pár informací o obsahu.

Bývalý padouch Gru se dozví od své matky, že má bratra – dvojče Dru. S manželkou a dětmi jej letí navštívit. Dru ukáže Gruovi padoušský arzenál po otci. Oba bratři se rozhodnou znovu vypátrat ukradený růžový diamant. Diamant má ve své moci superpadouch Baltazar Bratt, který se svým robotem chce zničit Hollywood. Bratři po spoustě bojových zápletek a honiček nakonec zničí Baltazara jeho vlastní zbraní. Vypátraný diamant pomůže Gruovi i jeho manželce získat zpět místa agentů.

 

 

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

 

            Ve čtvrtek 21. prosince 2017 navštívili žáci 7. roč. Národní pedagogické muzeum a knihovnu J. A. Komenského v Praze. V rámci výtvarné dílny nazvané Malý písař si vyzkoušeli psát čtyřmi různými druhy písma užívanými na našem území od příchodu Cyrila a Metoděje až do 20. století, a to hlaholicí, gotickou minuskulou, kurenten a tzv. českou latinkou. Díky stálé interaktivní expozici věnované nadčasovému odkazu „učitele národů“ Komenského se formou samostatné práce seznámili s dějinami českého školství a vzdělanosti od středověku po současnost.