ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů

        

   
Ve
čtvrtek 2. listopadu 2017 v rámci udržitelnosti projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji zavítali žáci 8. třídy na Gymnázium Svitavy.

            Během dvou  vyučovacích hodin si zahráli na kriminalisty a ponořili se do tajů daktyloskopie. Po teoretické přípravě, kdy se pod vedením Mgr. Michala Střeštíka dozvěděli spoustu zajímavostí o lidské kůži,  si vyrobili vlastní daktyloskopickou kartu, která se běžně tvoří
a zakládá u Policie ČR. V nově vybudované učebně biologie pracovali s prstovými barvami a ověřili si náročnost kriminalistické práce při získávání otisků jednotlivých prstů i celé ruky.

            V závěru zajímavé výukové lekce si ještě vyzkoušeli otisk prstu na černý proužek pomocí sádry a izolepy.V letošním školním roce se naše škola zapojila do programu MŠMT "Vzdělávací programy paměťových institucí", jehož cílem je zkvalitnění výuky vlastivědy na prvním a dějepisu na druhém stupni základního škol.

ZŠ Březová nad Svitavou patří mezi 4 základní školy v Pardubickém kraji, které byly vybrány, aby se zúčastnily pokusného ověřování, nultého ročníku.

V rámci tohoto programu žáci a pedagogové absolvují řadu dějepisných exkurzí a historických dílen.

Naše dějepisné putování začalo 3. listopadu 2017 ve starobylém městě Táboře. Zde žáci 7. a 8. ročníku v místním Husitském muzeu absolvovali program Husité, kde si žáci v expozici sami aktivně vyhledávali odpovědi do pracovního listu a seznámili se s důvody, průběhem a důsledky husitských válek. Také zde měli možnost vidět husitské zbraně, zjistili, z čeho se dělá střelný prach, na statických i interaktivních modelech se seznámili s husitskou taktikou.

Druhou polovinu exkurze tvořila prohlídka středověkého podzemí města Tábora, která byla doprovázená poutavým výkladem průvodce.

 

http://www.husitskemuzeum.cz/

9. listopadu 2017 navštívili žáci 3. – 5. třídy divadelní představení ve Svitavách.

Cestopis anglického spisovatele Jonathana Swifta-Gulliverovy cesty nás seznámil s neuvěřitelnými dobrodružstvími, která zažil (poté co ztroskotal) u maličkých obyvatel Liliputu. Napínavý děj doplňovaly veselé písničky. Žáky zaujalo netradičně pojaté zpracování

námětu.

Divadlo nekouše | 10.11.2017

         

  
V pátek 10. listopadu 2017 navštívilo naši školu  „Divadélko pro školy|“ z Hradce Králové. Představení bylo určeno pro žáky celého druhého stupně. Jevištěm i hledištěm se tentokrát stala tělocvična základní školy. Divadelní ansámbl sice představovali pouze dva muži, ale jejich nasazení a divadelní elán byl nevídaný.

            Během svého vystoupení, které trvalo více než hodinu, byla žákům představena dramata od antiky až     po současnost. Žáci mohli vidět ukázky ze Sofoklova Krále Oidipa, Shakespearova Othella, Klicperova Hadriána z Římsů a z Polednice divadla Semafor. Výstupy byly plné humoru, vtipných převleků a hlavně se do nich zapojili i sami žáci.  

            Umělci  zaslouženě sklidili  hlasitý potlesk, protože se všem dětem jejich vystoupení velice líbilo. A navíc všichni pochopili, že „divadlo opravdu nekouše“, ale může přinášet příjemné zážitky.

Burza středních škol | 14.11.2017

Dne 14. listopadu 2017 proběhlo tradiční setkání rodičů a žáků z 8. a 9. třídy se zástupci středních škol a odborných učilišť.

Program začal informací výchovného poradce o přijímacím řízení a změnách ve školním roce 2017/2018. Následovala samotná prezentace škol a studijních oborů.

Svou účastí nás poctili zástupci SZŠ Svitavy, SPŠ Letohrad, Masarykovy školy práce Letovice, Gymnázia Jevíčko, Gymnázia Svitavy, SOU Polička, SČMSD Polička, SOU Svitavy, SOU Chroustovice a  SOU A.Citroena Boskovice.

Všem děkujeme za milou návštěvu naší školy a těšíme se na další shledání.Dne 15. listopadu 2017 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili exkurze do středočeské obce Lidice. Zde absolvovali výukový program "Příběh obce Lidice", kde se seznámili s důvody a průběhem barbarského osudu této vesnice. Vyslechli si skutečné životní příběhy obyvatel obce, a speciálně lidických žen a dětí.

Součástí programu byla také komentovaná prohlídka pietního území s průvodcem, kde mohli vidět místo původní vesnice s prostory Horákova statku, lidického kostela, i jediný zachovaný původní strom, který jako zázrakem přežil nesmyslné vraždění a ničení.

Závěrem exkurze jsme se podívali do nových Lidic, které byly po druhé světové válce kompletně obnoveny.

 

http://www.lidice-memorial.cz/

Dne 15. listopadu 2017 žáci 1. a 2. třídy navštívíli ve Svitavách vystoupení ZUŠ, kde žáci předvedli své taneční umění. Nejvíce se nám líbilo taneční číslo, kde vystupovali i někteří žáci naší školy. Jejich snahu jsme odměnili dlouhým potleskem.

Ekocentrum Paleta | 22.11.2017

            Ve středu 22. listopadu 2017 zavítali mezi žáky 6. a 7. třídy lektoři Ekoncentra Paleta, aby je zapojili do  vzdělávacích programů zaměřených na ekologickou výchovu.

            Tématem programu Jeden za všechny, všichni za jednoho jsou mezilidské vztahy, cílem pak pochopení nezbytnosti spolupráce při většině lidských činností. Obsahuje několik her směřujících k potlačení sobeckosti a zjištění potřeby spolupráce. Program Rezervace se zaměřuje na důvody zřizování chráněných oblastí a nutnost respektování pravidel v nich stanovených.

V pondělí 27. 11. 2017 se ve sportovní hale Na Střelnici ve Svitavách uskutečnilo obvodní kolo ve florbalu žáků IV. kategorie (8. a 9. ročník). Turnaj skončil pro chlapce smolně už po zápasech v základní skupině. Ačkoliv zvítězili ve dvou ze tří zápasů, vinou horšího skóre se do semifilnále neprobojovali a skončili na 5. místě. Útěchou jim může být fakt, že jedinou porážku vítězi turnaje Gymnáziu Svitavy uštědřili právě oni. Naším nejlepším hráčem byl bezesporu Karel Dürr, zároveň se stal druhým nejlepším střelcem turnaje.

 

Sestava:

Jiří Kalod, Jakub Karlík, Vojtěch Ševčík (7. roč.), Radek Friedl (8. roč.), Karel Dürr, Vojtěch Lukášek, Jakub Mrázek, Jakub Slezáček, Ondřej Štoudek a David Švancara (9. roč.)


Výsledky:

ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Opatov 2:1 (Karlík 2)

ZŠ Felberova Svitavy – ZŠ Březová nad Svitavou 5:2 (Dürr 2)

ZŠ Březová nad Svitavou – Gymnázium Svitavy 4:3 (Dürr 3, Štoudek)

Výtvarná dílna | 29.11.2017

Ve středu 29. listopadu 2017 se u nás ve škole konala výtvarná dílna. Žáci si mohli za cenu 75 Kč vyrobit ozdobné bločky. Jednalo se o dřevěný výřez různých tvarů opatřený bločkem na poznámky a magnetem. Malovalo se speciálními perleťovými barvami, do kterých se vyrývaly ozdobné ornamenty.Dne 30. listopadu 2017  žáci 8. a 9. ro
čníku absolvovali zážitkový program na téma Holocaust Romů v Muzeu romské kultury v Brně. Zde se dozvěděli okolnosti průběhu této smutné kapitoly lidských dějin. Přečetli si výpovědi přeživších účastníků a získali další informace o životě romské menšiny v bývalém Československu a Evropě.

Poté jsme pokračovali na oddělené pracoviště Moravského zemského muzea v Brně, a to do Domu Jiřího Gruši, kde na nás čekalo "Lidské mraveniště Ondřeje Sekory". Žáci se v rámci osudu známého výtvarníka, brněnského rodáka, Ondřeje Sekory dozvěděli další podrobnosti do mozaiky třicátých a čtyřicátých let minulého století, například i to, že Ondřej Sekora byl dva poslední roky války také vězněn v koncentračním táboře, protože se odmítl rozvést se svou židovskou manželkou.

 

http://www.rommuz.cz/