Květen | 1. 5. 2018
McDonald's Cup

V pátek 4. května 2018 se na fotbalovém hřišti ve Svitavách – Lánech uskutečnilo obvodní kolo McDonald's Cupu kategorie II. Mužstvo ve složení David Bárta, Eduard Kutlák (2. roč.), Jan Hrdý, Jakub Nedoma, Jan Nedoma, Matěj Vítek (3. roč.), Štěpán Mezuláník, Tadeáš Reichl, Ondřej Rulíšek, Martin Sirka, Jan Stejskal, Kristýna Stočková, Jan Straka a Lukáš Volf (4. roč.) se
v konkurenci čtyř svitavských škol neprosadilo a s jedním vítězstvím, jednou remízou a dvěma porážkami obsadilo čtvrté místo.

Výsledky:
ZŠ a MŠ Svitavy, Sokolovská 1 – ZŠ Březová nad Svitavou   4:0
ZŠ Felberová Svitavy – ZŠ Březová nad Svitavou   6:0
ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ T. G. Masaryka Svitavy   4:0
ZŠ Březová nad Svitavou – ZŠ Riegrova Svitavy   2:2

Divadelní představení

Žáci 1.stupně a 6. třídy se vystřídali během dvou dnů 22. a 23. 5. 2018 na divadelním představení zájmového kroužku DDM Kamarád Česká Třebová.
Divadelní kroužek Dráček si pod vedením paní Pavly Cupalové nacvičil známou pohádku:  Co takhle svatba princi?
Příběh pracovité, milé a poctivé Běly, která napraví namyšleného a rozmazleného prince, je plný humorných scén a krásných písní.
V jednotlivých rolích se představili žáci naší školy a sklidili bouřlivý potlesk za skvělé herecké i pěvecké výkony.

Školní akademie

Ve čtvrtek 24. 5. 2018 proběhla v kulturním domě tradiční Školní akademie, kde se představili žáci 1. – 8. třídy a dva zájmové kroužky se svým programem:
1. třída – Malé kotě
2. třída – Do trenek
3. třída – Švihadlo
4. třída – Dítě robotí
5. třída – Vzpomínky
Aerobik – Barbie
6. třída – Pravěký tanec
7. třída – Sexy and I know it
8. třída – Swish, swish
Letś dance
V závěru proběhlo loučení se současnou devátou třídou. Jednotlivá vystoupení byla pestrá, zajímavá a skvěle připravená.
Největší odměnou pro účinkující byl bouřlivý potlesk plně obsazeného hlediště.

Právo na každý den

Každoročně vysílají žáci 9. třídy své družstvo do okresního kola soutěže Právo na každý den. I letos připravovala na toto klání skupinu šesti deváťáků paní Mgr. Markéta Slezáčková, která robrala s žáky jednotlivé právní oblasti a přidala praktické příklady z běžného života.
Ve čtvrtek 31. 5. 2018 se soutěže ve Svitavách zúčastnilo celkem osm družstev, naši soutěžící Vít Kolář, David Švancara, Nikol Geršlová a Sára Myšková se umístili na 5. místě. Jako náhradníci se připravovali i Markéta Kovářová a Vojtěch Procházka.

Exkurze do Náprstkova muzea

Ve čtvrtek 31. května 2018 navštívili žáci 5. a 6. ročníku ZŠ Březová nad Svitavou v rámci projektu MŠMT "Vzdělávací programy paměťových institucí do škol" Náprstkovo muzeum v Praze. Toto muzeum asijských, afrických a amerických kultur se nachází na Betlémském náměstí nedaleko Betlémské kaple. Obsahuje úžasné sbírky umění mimoevropské etnografie. Muzeum založil Vojta Náprstek, český vlastenec, filantrop, zakladatel Klubu českých cestovatelů.
       Před budovou muzea se nachází vysoký dřevěný totem indiánů severozápadního pobřeží, ideální místo pro společnou fotografii. Následovala prohlídka části muzea, kde se děti seznámily
s kulturou severoamerických indiánů. Viděly zde skutečné indiánské obleky, zdobené českými korálky z Jablonce nad Nisou, indiánské zbraně. Seznámily se se způsoby života indiánů, jejich tradicemi a náboženstvím.
       Závěrečnou částí byl workshoop, kde žáci zkoušeli přišívat korálky na kůži, z níž si indiáni vyráběli boty – mokasíny. Korálky byly opravdu malinké a práce s přišíváním nebyla vůbec lehká. Nakonec ji ale většina žáků zvládla a odnášela si domů malý suvenýr. Výlet do Prahy žáci završili procházkou po Staroměstském náměstí a prohlídkou zdejších památek.

Ve čtvrtek 3. 5. 2018 se konal na Svitavském stadionu 50. ročník soutěže školních družstev o Pohár rozhlasu pořádané Českým atletickým svazem. Obvodního kola se zúčastnili vybraní žáci a žákyně naší školy.

V kategorii starších žákyň naši školu reprezentovaly:

Eliška Juránová v běhu na 60 m a skoku dalekém

Denisa Holzerová ve skoku vysokém a dalekém

Šárka Pavlíčková v běhu na 60 m a vrhu koulí

Leona Dvořáčková v běhu na 800 m a vrhu koulí

Adéla Stupková v běhu na 800 m a skoku vysokém

Zúčastnilo se 41 dívek z 5 základních škol. V celkovém pořadí získalo družstvo našich žákyň 5. místo. Zde jsou výsledky jednotlivců:

1. místo Eliška Juránová, 11. místo Šárka Pavlíčková, 35. místo Leona Dvořáčková, 40. místo Denisa Holzerová a 41. místo Adéla Stupková.

V kategorii starších žáků reprezentovali:

Daniel Pelíšek v běhu na 60 m a ve skoku dalekém

Pavel Stejskal v běhu na 60 m a vrhu koulí

Karel Dürr v běhu na 1500 m a skoku dalekém

Ondřej Štoudek ve skoku dalekém

David Švancara ve skoku vysokém a vrhu koulí

Zúčastnilo se 42 žáků z 5 základních škol. V celkovém pořadí obsadilo družstvo našich žáků 5. místo. Zde jsou výsledky jednotlivců:

8. místo Daniel Pelíšek, 9. místo Karel Dürr, 15. místo David Švancara.

20. místo Pavel Stejskal, 31. místo Ondřej Štoudek.

Za výborné výkony patří všem poděkování.