Klaun Pingu | 7. 10. 2016

V pátek 7. října 2016 první a druhá třída navštívila ve Svitavách v divadle Trám komediální představení inspirované slavným večerníčkem o tučňákovi Pingu. Nezbedný synáček v drsné krajině sněhu, ledu zlobí a zlobí nebohou mamku….

Klaunerii zahráli dva herci : klaun Pingu – Bilbo matka Pingu – Sylvie Krobová.

Beseda s režisérem | 11. 10. 2016

11. října 2016 navštívil naši školu Cyril Podolský – režisér loutkových a animovaných filmů.  V severních Čechách založil nový ateliér loutkového filmu pod názvem Ateliér Podolský. Ateliér Podolský je ateliérem trikového filmu se zvláštním zaměřením na trikovou animaci. Využívá klasické techniky prostorové loutkové animace i počítačových animací ve 2D a 3D prostoru. Kombinace těchto technik dovoluje propojit je i s živým hercem a reálným prostředím. Cyril Podolský se podílel na seriálech Králíci z klobouku, Pat a Mat a Tlučhořovi.

Jeho poslední prací je seriál večerníčků Krysáci, na kterém pracoval jako autor, režisér a animátor. Večerníček má 26 dílů.

Žáci 3., 4. a 5. třídy se seznámili s postupem při výrobě animovaného filmu. Dozvěděli se, co všechno předcházelo vzniku večerníčku Krysáci, které profese se na jeho výrobě podílely. Jak a z čeho se vyrábějí rekvizity, aby je loutka unesla, kolik fotozáběrů je třeba ke vzniku večerníčku (100 000!), kolik záběrů je třeba k vytvoření pohybu či mrknutí loutky (za 1/8 sekundy – 3 fotky). Děti zajímalo, z čeho se loutky vyrábějí a co umožňuje pohyb loutek. Žáci se také seznámili s dabérem – Bolkem Polívkou – a dozvěděli se, kolikrát musel být večerníček dabován, než byla jeho mluvená podoba dokonalá.

Návštěva Cyrila Podolského s jeho loutkami (které si žáci také mohli zblízka prohlédnout) se pro děti stala nezapomenutelným zážitkem i proto, že autor večerníčku se při svém vyprávění dokázal dětem přiblížit a upoutat je. Snad i proto, že je původně učitel – vystudoval obor český jazyk – výtvarná výchova.

Dne 11. října 2016 se žáci 7. – 9. ročníku zúčastnili dějepisné exkurze do Kutné Hory, kde se seznámili s problematikou těžby a zpracování stříbra, se vztahem Lucemburků ke Kutné Hoře a gotickými památkami města. Žáci absolvovali program Cesta stříbra, kde procházeli renovovanými částmi historického dolu Osel. Součástí programu byla výstava Lucemburkové a Kutná Hora , kde získali informace o vztahu lucemburské dynastie a Kutné Hory a prohlédli si mimo jiné repliku císařské koruny Karla IV.

Dále s průvodcem navštívili Chrám sv. Barbory a Kostnici v Sedlci

fotogalerie zde ...
Angliáda 2016 | 19. 10. 2016

Dne 19. října 2016 se žáci ZŠ Březová nad Svitavou zúčastnili 3. ročníku přeboru základních škol regionu Malá Haná v dovednostech v anglickém jazyce Angliáda Jevíčko 2016.

Z celkového počtu 16 škol jsme skončili na pěkném 9. místě. Toto umístění ukazuje výsledky 3 nejlepších soutěžících za danou školu. V soutěži jednotlivců byla nejlepší Barbora Jeřábková na 18. místě z celkového počtu 141 soutěžících. Velmi pěkné umístění zaznamenali také Karolína Volečková, Filip Hnát a Ondřej Štoudek.

Kromě výše uvedených nás reprezentovali také Tomáš Janků, Sára Myšková a Kateřina Leksová.

Všem žákům děkujeme za reprezentaci školy a těšíme se na příští ročník.

Dne 20. října 2016 se žáci 9.třídy zúčastnili tradiční přehlídky SŠ a SOU, která se konala v Multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách. Žáci tak mají možnost získat informace o nabídce středoškolského vzdělání v okrese Svitavy a přilehlých regionech. Zároveň získávají informace od významných regionálních zaměstnavatelů o studiu vhodných oborů a jejich následném uplatnění na trhu práce.