ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů

V úterý 6. 12. 2016 opět zavítal mezi žáky 2. stupně fotograf a dobrodruh Tomáš Kubeš. Tentokrát jim přiblížil svoji výpravu za posledními lidojedy na světě žijícími na tichomořském ostrově Papua.

            Papua (Nová Guinea), to je ostrov těžko přístupných míst bez civilizace plný pralesů
a divokých řek. Nechybí ani sopky a korálové moře. Stromoví lidé žijí pořád v době kamenné
a z bojovníků jednoho z místních kmenů jde strach už na pohled. A opravdu praktikují papuánští lidojedi stále kanibalismus? Odpověď zní ano.

            Dne 8. 12. 2016 se mladí šachisté ZŠ Březová nad Svitavou pod záštitou DDM Česká Třebová zúčastnili okresního přeboru družstev. V kategorii 1. až 5. ročník reprezentovali Vojtěch Richtr, Nikola Chlupová, Ondřej Rulíšek, Lukáš Volf a Marek Šimek. V kategorii starších žáků (6. - 9. ročník) to byl Valerij Šufana, Martin Chlup, Filip Zapletal a Filip Hnát.

            A jak jsme dopadli? Mladší žáci skončili na pěkném 5. místě z 8 účastníků a starší žáci se umístili na 8. místě ze 14 účastníků.

            Všem žákům patří pochvala a poděkování za reprezentaci ZŠ Březová nad Svitavou.

Výtvarná dílna | 13.12.2016Dne 13. 12. 2016 měli žáci možnost si vyrobit originální šperk – brož. Akci organizovala paní Petra Třísková ( instruktor výtvarných akcí z Vysokého Mýta).

Malovalo se novými perleťovými barvami „FANTASY“ na výřezy z plexiskla. Barva se nanesla a při prosychání sama vytvořila různé ornamenty, takže každý výrobek byl originál.

Všem se výrobky moc líbili


fotogalerie zde ...

          

V pátek 16.prosince jsme se s 6.třídou a jejím třídním učitelem Mgr. Radimem Švancarou vypravili na dějepisnou exkurzi do Pavilonu Anthropos, který je součástí Moravského zemského muzea v Brně. Po cestě vlakem, která rychle utekla, jsme vystoupili na hlavním nádraží, a protože prohlídka muzea nám začínala až v poledne, vydali jsme se nejprve do obchodního centra Vaňkovka. Tady dostali žáci a žákyně rozchod, což většinou využili k nákupu vánočních dárečků
a občerstvení.  

            Poté jsme se tramvají přemístili do Pisárek, kde se pavilon Anthropos nachází. Jedná se
o stálou expozici o pravěkém vývoji člověka, tedy o nejstarších dějinách osídlení Moravy a celé Evropy. V expozicích nechybějí rekonstrukce, dioramata a interaktivní přístup především pro dětské návštěvníky; nejatraktivnějším exponátem je ale určitě rekonstrukce mamuta v životní velikosti. Po muzeu  nás svým odborným a zajímavě podaným výkladem doprovázel příjemný průvodce, který zároveň kladl žákům otázky, na něž by měli znát odpovědi z hodin dějepisu. Po skončení výkladu se naopak ptali žáci pana průvodce na to, co je zajímalo. Na závěr si každý mohl vše ještě jednou individuálně prohlédnout a dokonce také vyfotit, tak vznikla zejména oblíbená selfie fota.

            Hodina v muzeu utekla velmi rychle a my jsme se vydali opět tramvají na nádraží a odtud vlakem zpět domů. Myslím, že se nám tento výlet vydařil a kromě vánočních dárků jsme si přivezli také nové zážitky, poznatky a zajímavosti z období pravěku.

fotogalerie zde ...