ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů

V sobotu 3. října 2015 si Dnem otevřených dveří naše škola připomněla 105 let od svého založení. 

V tento slavnostní den začala výuka v 9:30 hodin a skončila v 11:00 hodin.

Již od 9 hodin vcházeli do budovy školy rodiče a příbuzní žáků, kteří je prováděli svými třídami i odbornými učebnami.

Žáci prvního i druhého stupně pracovali pod vedením svých pedagogů ve zkrácené výuce, do níž se mohl zapojit téměř každý. A tak nejen děti recitovaly, zpívaly, počítaly, pracovaly s učebnicí, sešitem i na interaktivní tabuli, pochlubily se svými znalostmi i chováním…

Během celého dopoledne bylo pro všechny přítomné připraveno pohoštění ve školní jídelně. Nechyběl ani prodej upomínkových předmětů, které vytvořili žáci 2. stupně.

fotogalerie zde ...

Další setkání s učiteli a žáky partnerské školy Mittelschule Großweikersdorf z Rakouska se uskutečnilo během jednoho dne na česko-rakouské hranici. Obě strany se rozhodly zavzpomínat, co bylo, a vydaly se po stopách železné opony.

Na trasu přibližně pětikilometrového pěšího výletu vyrazila skupina z osady Čížov, kde lze spatřit poslední zbytky hranice oddělující více než čtyřicet let západní svět od toho východního – ploty  s ostnatým drátem. 

Trasa do Hardeggu, hraniční obce na rakouské straně, vede nádhernou krajinou národního parku Podyjí. Čížov je s Hardeggem spojen mostem přes řeku Dyji, který v době totality jaksi neplnil svoji funkci, končil totiž uprostřed řeky. Po zdolání mírného kopce již na druhé straně hranice se na závěr výletu naskytl všem krásný výhled na hardeggský hrad, který jakoby dohlížel na pořádek na obou stranách hranice.

Příští setkání obou škol se uskuteční na jaře v Čechách. A protože nápad strávit společně čas v přírodě byl přijat jedině kladně, mohlo by proběhnout v podobném duchu. Těšíme se!

fotogalerie zde ...

Ve dnech 18. až 23. října 2015 skupina 20 žáků ZŠ Březová absolvovala poznávací zájezd do Anglie, který byl navíc spojen s výukou angličtiny. Po mnohahodinové cestě autobusem přes Německo, Belgii, Holandsko a Francii a přepravě trajektem z Calais do Doveru přišlo kýžené pondělní ráno a byli jsme v Londýně. Čekalo nás setkání s tímto překrásným městem a jeho památkami - Tower of London, Tower Bridge, London Bridge, St. Pauls´Cathedral, The Globe, Westminster, Houses of Parliament, Big Ben, Trafalgar Square, Leicester Square, Buckingham palace a další. Večer následovalo seznámení s hostitelskými rodinami a ubytování v přímořském městě Brighton. Následující 3 dny probíhaly v podobném duchu – dopoledne výuka angličtiny v komunitním centru a odpoledne poznávací výlety – do Portsmouthu, Windsoru a samozřejmě prohlídka samotného města Brighton s jeho obrovským lákadlem, nevšední památkou na prince regenta, Royal Pavillionem. Ve čtvrtek večer náš pobyt v Anglii končil a čekala nás cesta zpět, tentokrát Eurotunelem. V pátek odpoledne jsme přijeli domů do Březové, unaveni, ale šťastni, plni nezapomenutelných zážitků.

fotogalerie zde ...V pondělí 19. října 2015 byli žáci 6. a 7. ročníku přeneseni ze svitavské Fabriky do historie, do dob nejstarších českých pověstí. S přimícháním pořádné dávky humoru a špetky nadsázky se tak setkali s praotcem Čechem a zjistili, jak to všechno začalo, seznámili se s knížetem Krokem  a jeho (tak trochu neposlušnými) dcerami, viděli, že byl statečný Bivoj na roztrhání, nebo si připomněli, jak to bylo s vyšehradským skokem Horymíra na Šemíkovi.

Ve středu 21. října 2015 navštívili žáci 9. ročníku tradiční přehlídku středních škol a středních odborných učilišť pořádanou Úřadem práce Svitavy a konanou pod názvem Burza škol.

Hlavní náplní přehlídky je prezentace středních škol okresu Svitavy a blízkých oblastí. Žáci posledních ročníků základní školy tak mají možnost snadno získat kompletní informace o vyučovacích oborech různých typů škol.

Na akci se představili i významní zaměstnavatelé regionu, kteří například přednesli profesní požadavky pro práci ve svých podnicích, nechyběly také ukázky náplně činností jednotlivých oborů.

Technohrátky | 27.10.2015

Technohrátky

V úterý 27. 10. 2015 se žáci 9. třídy zúčastnili vzdělávací akce v rámci projektu Pardubického kraje Technohrátky. Tentokrát zavítali na Integrovanou střední školu do Moravské Třebové, kde byl pro ně připraven bohatý program.

Slavnostní zahájení projektového dne se odehrálo v Městském muzeu, kde se žáci všech zúčastněných škol seznámili se senátorem Radkem Martínkem,  představiteli  KÚ Pardubického kraje Janou Pernicovou a Martinem Kissem, starostou města Moravská Třebová Milošem Izákem a vedením ISŠ Moravská Třebová.

Po krátkém přivítání a představení oborů střední školy se deváťáci vydali na jednotlivá pracoviště, kde se prostřednictvím soutěžních disciplín blíže seznámili s jednotlivými obory. Naši žáci nejprve navštívili učebnu pro výuku sociálních činností, kde si vyzkoušeli zásady poskytování první pomoci, jízdu na invalidním vozíku, určování předmětů pomocí hmatu, nechali si změřit tlak a mohli si namalovat obrázek technikou enkaustiky. Poté se přesunuli do učebny, ve které jim byl představen obor bezpečnostně právní činnost. Zde soutěžili ve střelbě na terč laserovou pistolí. Další část soutěžního dopoledne je zavedla do dílen, kde se připravují na budoucí povolání klempíři a pokrývači. Žáci se seznámili s náplní těchto učebních oborů a sami si vyzkoušeli pokládku střechy a práci s kladivem a akušroubovákem. Poslední zastavení je čekalo na pracovišti gastronomických oborů. Tady si připravili obložené chlebíčky a vyzkoušeli si práci barmanů při přípravě míchaných nápojů.

Závěrečná část soutěžního dopoledne se odehrála také v budově Městského muzea, kde se shromáždili opět všichni soutěžící a kde se utkali v zábavné vědomostní soutěži Hej ty, víš to? Přestože naši deváťáci v soutěžích nezvítězili, strávili na ISŠ příjemné a velmi poučné dopoledne.

fotogalerie zde ...