ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů

Ve středu 4. 5. 2016 uspořádalo Středisko volného času Svitavy na Svitavském stadionu 48. ročník soutěže školních družstev o Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou 2016. Obvodního kola se zúčastnili vybraní žáci a žákyně naší školy.

V kategorii starších žákyň naši školu reprezentovaly:

Kateřina Leksová v běhu na 800 m a skoku dalekém

Lenka Cerháková v běhu na 60 m a vrhu koulí

Veronika Dufková ve skoku vysokém a vrhu koulí

Kristýna Dvořáčková ve skoku vysoké a dalekém

Natálie Kovaříková v běhu na 60 m a 800 m

Zúčastnilo se 32 dívek z 5 základních škol. V celkovém pořadí získalo   družstvo našich žákyň 3. místo.

Zde jsou výsledky jednotlivců: 6. místo Kateřina Leksová, 9. místo Lenka Cerháková, 13. místo Veronika Dufková, 18. místo Kristýna Dvořáčková a 20. místo Natálie Kovaříková.

V kategorii starších žáků reprezentovali:

Marek Kostolanský v běhu na 60 m

Jan Svoboda v běhu na 1500 m a vrhu koulí

Matouš Chlebeček v běhu na 60 m a vrhu koulí

Miloslav Kalas ve skoku dalekém a vysokém

Radek Rybnikář v běhu na 1500 m a skoku vysokém

Zúčastnilo se 28 žáků ze 4 základních škol. V celkovém pořadí obsadilo družstvo našich žáků 2. místo.

Zde jsou výsledky jednotlivců: 6. místo Matouš Chlebeček, 7. místo Jan Svoboda, 11. místo Miloslav Kalas, 12. místo Radek Rybnikář a 21. místo Marek Kostolanský.

V konkurenci svitavských škol si naši žáci vedli výborně. Podali výborné výkony a všem patří poděkování. fotogalerie zde ...
Geologická exkurze | 05.05.2016Ve čtvrtek 5. 5. 2016 se žáci 9. třídy vydali do Moravského zemského muzea v Brně. Cílem návštěvy byla expozice nerostů a hornin, kde se deváťáci blíže seznámili s vlastnostmi minerálů a hornin a prohlédli si exponáty nalezené převážně na území České republiky. Po odborném výkladu Mgr. Vladimíra Hrazdila se žáci rozptýlili po celé expozici, aby nalezli odpovědi na otázky v pracovních listech a podrobněji se seznámili s tvarovou a barevnou rozmanitostí neživé přírody.

Druhá část exkurze se odehrávala v oddělení paleontologie. Zde si žáci připomněli éry vývoje života na Zemi a mohli si prohlédnout zkameněliny a exponáty, které charakterizují jednotlivá období vývoje naší planety.

fotogalerie zde ...Ve čtvrtek 12. května 2016 proběhlo ve Svitavách oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků, kterého se zúčastnil i tým dětí Zdravotního kroužku naší školy. Soutěžilo se v praktických znalostech poskytování první pomoci, obvazové technice a dovednosti transportovat zraněné. Naši mladí zdravotníci z 5. třídy (Š. Kolář, K. Polášková, S. Kopecká, A. Bauerová, K. Neubauerová) vybojovali první místo, aby tak za sebou nechali dalších sedm družstev.

Kromě zlatých medailí a krásného putovního poháru si děti domů odvezly velikou tašku plnou nádherných odměn.

Toto prvenství posunulo naše družstvo do krajského kola, které se uskutečnilo 25. května 2016 v Ústí nad Orlicí. Zde se soutěž konala pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a starosty města Petra Hájka, a to v centru města na veřejném prostranství Kociánka. Soutěžilo se zde v obdobných disciplínách jako v kole oblastním (zástava masivního krvácení, ošetření v bezvědomí, transport raněných, obvazování různými technikami).

V krajském kole nechyběla ani stanoviště s doplňkovými disciplínami, např. poznávání dopravních značek, jízda zručnosti, požární ochrana atd.

Žáci naší školy zde opět předvedli nejen znalosti správného postupu ošetření, ale i souhru celého týmu.

Čtvrté místo z osmi výborně připravených družstev svědčí o tom, že se naše děti nemají za co stydět a že si za svůj výkon zaslouží velkou pochvalu.

fotogalerie zde ...

Členové Dramatického kroužku pod vedením paní Pavly Cupalové a  Lenky Švancarové si pro žáky 1. stupně naší školy připravili veselou pohádku Království (zlo)zvyků.

Dne 13. května 2016 se všichni diváci sešli v místním kulturním domě, kde obdivovali nápadité kulisy a těšili se na herecké výkony svých kamarádů.

V roli vypravěče se představil Josef Cupal, princeznu si zahrála Zuzana Lipoldová, krále ztvárnil Marek Lánik, královnu Tereza Faturová, pekaře  Jiří Vrána, služku Tereza Janečková  a trhovkyni Pavla Cupalová. V roli kuchaře a kuchtíků nás pobavily: Klára Benešová, Veronika Řídká a Sára Moravcová.

Veselé písničky, vtipný děj, známé tváře v neobvyklých rolích, to vše vedlo k bouřlivému potlesku publika a dlouhé „děkovačce“ v závěru představení.V pátek 13. května 2016 jsme se opět setkali s kamarády a kolegy z rakouského městečka Großweikersdorf, abychom společně navštívili Moravský kras, jednu z nejvýznamnějších krasových oblastí střední Evropy.

První zastávkou se stala Kateřinská jeskyně, která se může pyšnit největším veřejnosti přístupným dómem v České republice, jenž vyniká výbornou akustikou. Symbolem jeskyně je Čarodějnice, tedy krápníkový útvar tuto pohádkovou postavu připomínající. V jeskyni lze spatřit třeba také kosterní pozůstatky medvědů. Po znovuspatření denního světla jsme se nechali vyvézt lanovkou k více než 138 metrů hluboké propasti Macocha. Propast vznikla zřícením stropu velké jeskyně a na její dno je možné shlédnout ze dvou můstků. Své jméno získala díky maceše, která se do ní podle pověsti pokusila svrhnout svého nevlastního syna. Závěr návštěvy patřil prohlídce nejvyhledávanějších jeskyní Krasu Punkevních jeskyní. Jejich výjimečnost spočívá nejen v plavbě po podzemní říčce Punkvě spojené s návštěvou překrásného Pohádkového (Masarykova) dómu, ale také v možnosti stanout na dně Macochy.

Další setkání s opět jistě zajímavým programem se uskuteční na podzim letošního roku v Rakousku.

fotogalerie zde ...

Školní akademie | 17.05.2016


Letošní Školní akademií, která se konala 17. května 2016, se nesly tóny známých českých i zahraničních retro písní. Žáci třetí třídy zatančili na chytlavé melodie z muzikálu Pomáda, v podání čtvrťáků zazněla píseň pánů Svěráka a Uhlíře Kluci, kluci s klukama. Šesťáci se pak skvěle popasovali se songem švédské skupiny Abba Money, money, money. V pozadí nezůstala ani vystoupení žáků ostatních tříd. Páťáci velmi vtipně shrnuli své dosavadní roky školní docházky a publikum ocenilo i originální tanec „žákyň“ z osmé třídy. Závěr patřil deváťákům, kteří se rozloučili se svými učiteli a nastínili všem v sále, kam povedou jejich další kroky.

Velké poděkování patří jak všem účinkujícím za jejich výkony, tak do posledního místa nabitému sálu, který dokázal svým potleskem jednotlivá vystoupení náležitě ocenit.fotogalerie zde ...Dne 19. května 2016 žáci ze 6. ,7. a 8. třídy navštívili v rámci profesní orientace firmu Brück, AM v Zámrsku a vzhledem k 700. výročí narození Karla IV. zámek Potštejn.

Firma Brück je jedním z největších výrobců ložisek a součástek do větrných elektráren, tramvají apod. Žáci poznali chod celé firmy od surového ocelového ingotu po konečný výrobek. Na vlastní oči měli možnost pozorovat práci se stroji, včetně laboratoře výstupní kontroly a kontroly kvality výrobku ultrazvukem.

Poté žáci navštívili zámek Potštejn, kde je čekala hraná prohlídka zámku, zaměřená na dobu baroka a posléze osobnost Karla IV. Také navštívili tzv. Bubákov se zámeckými strašidly a nakonec bludiště U Karla, kde se dozvěděli zajímavosti ze života této osobnosti našich dějin.fotogalerie zde ...V pátek 20. května 2016 se žáci 1. i 2. stupně naší školy vydali na hřiště TJ Sokol Březová nad Svitavou, kde je přivítali belgičtí ovčáci se svými majiteli, kteří pracují u Policie ČR.

Čtyřnozí přátelé člověka předvedli nejen svou poslušnost, ale i bezmeznou oddanost ke svému pánovi.

Nechybělo ani kynologické zadržení pachatele, při kterém děti obdivovaly roli nebojácného figuranta. Nikdo neměl odvahu se přiblížit...

Na závěr výchovného programu nechal pan Ivan Žák žáky pohladit své dva německé ovčáky, také špičkově vycvičené.


fotogalerie zde ...
Pythagoriáda | 24.05.2016

24. května 2016 se mladí matematici sešli na ZŠ Nám. Míru na okresním kole Pythagoriády. Naše škola vyslala Elišku Juránovou ze 6. třídy, Vítka Koláře a Jakuba Mrázka ze 7. třídy a Filipa Hnáta z 8. třídy. Každý soutěžil ve své kategorii.

Všechny řešitele čekalo 15 slovních úloh, ve kterých museli projevit především logické myšlení. Každá správně vyřešená úloha byla ohodnocena jedním bodem.

Eliška Juránová se třemi body skončila na 15. místě,  Filip Hnát s devíti body na 5. místě, Jakub Mrázek s jedním bodem na 6. místě a Vít Kolář s osmi body na krásném 3. místě. Gratulujeme!

Ikaros  | 27.05.2016V pátek 27. května 2016 představil pan Miroslav Hořák ze záchranné stanice Ikaros žákům obou stupňů zástupce z řad dravců a sov, kteří se mohou pyšnit tím, že nosí přívlastek „nej“. Žáci tak mohli spatřit orla skalního, největšího dravce žijícího v České republice, nejmenšího z nejmenších – výrečka malého nebo sokola stěhovavého, nejrychlejšího dravce na světě.fotogalerie zde ...