ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajůI přes rozmary letošní zimy se společný lyžařský kurz žáků ZŠ Březová nad Svitavou a žáků ZŠ Brněnec-Moravská Chrastová opět uskutečnil v krkonošském lyžařském středisku v Harrachově v penzionu SUNSKI. Od neděle 13. března do soboty 19. března 2016 se 17 žáků naší školy a 11 žáků sousední školy pod instruktorským vedením Mgr. Oldřišky Štoudkové a Mgr. Karla Radimeckého učilo a zdokonalovalo své lyžařské dovednosti. K výcviku i tentokrát posloužila sjezdovka ve ski areálu „Zákoutí“ a červená sjezdovka na Čertově hoře. Teoretické znalosti z lyžování, bezpečnosti na horách a zdravovědy získávali žáci při večerních programech.

Ani letos nechyběl tradiční závod ve slalomu, kterého se zúčastnilo 22 žáků obou škol. V kategorii mladších dívek obsadila 1. místo Viktorie Pavlasová, 2. místo Nicol Geršlová, v kategorii starších dívek patřilo 1. místo Kateřině Leksové a 3. místo Karolíně Volečkové. Také v kategorii mladších žáků získal 2. místo Vít Kolář a ve starších byl na 2. místě Miloslav Kalas, třetí skončil Josef  Zapletal. Všichni byli za své výkony odměněni. 

Díky slunečnému počasí a výborným sněhovým podmínkám si všichni lyžování užili a zakončili tak zimní sezónu.fotogalerie zde ...

V pondělí 14. března 2016 navštívili žáci 1. a 2. stupně výchovný koncert manželů Kocůrkových.

Po úvodní fanfáře na lesní roh a krásné houslové skladbě Ave Maria, následovalo zajímavé vyprávění o cestování po světě za hudbou. Zazněly tóny australského didžeridu, afrických chřestidel nebo berimbau – jihoamerického nástroje skládajícího se z luku a tykve. Asie měla své zastoupení například v dvoustrunných čínských houslích. Kantele, to je tradiční finský strunný drnkací nástroj, z Francie pochází lesní roh. Závěr pořadu patřil houslovým skladbám a písním s kytarou.

Žáci se dozvěděli, na jaké hudební nástroje se hraje např. v Indii, Africe, Jižní Americe či Austrálii.

Matematický klokan | 21.03.2016

Mezinárodní soutěž Matematický klokan vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. Dnes se již této soutěže účastní přes dva a půl milionu soutěžících ze 30 zemí našeho kontinentu.

Účastníci této soutěže jsou rozděleni podle věku do  kategorií: Cvrček (2.-3. třída ZŠ), Klokánek (4.-5. třída ZŠ), Benjamín (6.-7. třída ZŠ) a Kadet (8.-9. třída ZŠ).

Žáci základních i středních škol soutěží ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, takže absolvují školní, oblastní, republikové i mezinárodní kolo ve své školní lavici.

Ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírají jednu z pěti nabízených možností řešení.

Mladí matematici z 1. i 2. stupně naší školy se stejně jako každý rok zamýšleli nad logickými úkoly v pátek 18. března 2016.

Barevné dny Velikonoc | 21.03.2016V rámci projektu, který probíhal ve dnech 21. – 23. března 2016, se mladší žáci naší školy seznámili s tradičními zvyky Velikonoc, vyzdobili si třídy jarními dekoracemi a do školy zvolili následovně barvu oblečení a doplňků:

MODRÉ PONDĚLÍ – barva modrá (v tento den se na oltáře pokládá modré sukno)

ŠEDIVÉ ÚTERÝ – barva šedá a žlutá, příp. zlatá (vyhrazeno pro úklid domácností)

ŠKAREDÁ STŘEDA – barva černá (den, kdy Jidáš zradil Ježíše).fotogalerie zde ...
KOUZELNÍK | 21.03.2016Modré pondělí 21. března 2016 nám svým zajímavým vystoupením zpestřil místní kouzelník Jarmil Povolný, který nám předvedl kouzla s kartami, mincemi, bankovkami a dalšími předměty.

V publiku vždy našel dostatek dobrovolníků, kteří chtěli při čarování asistovat.

Děti byly nadšené a nepřestávalo jim „vrtat“ hlavou, jak se jednotlivé triky provádějí.

Čas vyhrazený pro magii utekl velmi rychle, a tak se žáci za bouřlivého potlesku jen neradi s březovským mágem loučili.

fotogalerie zde ...
 
V úterý 22. března 2016 navštívili žáci 8. a 9. ročníku v rámci dne otevřených dveří nově postavenou Čistírnu odpadních vod Březová nad Svitavou. Zástupce provozovatele, Vodárenské akciové společnosti, a. s., jim přiblížil fungování a každodenní chod čistírny
a seznámil je s technologickými postupy čištění. Na dvou vystavených nádobách měli také žáci možnost porovnat stav vody přitečené do čistírny z kanalizace a kvalitu vyčištěné vody, připravené na vypuštění do řeky.


fotogalerie zde ...

O NEPOSEDNÉ POMLÁZCE | 23.03.2016

V rámci oslav velikonočních svátků zhlédli žáci 4. a 5. třídy dne 23. března 2016 ve svitavském kulturním centru Fabrika pohádku O neposedné pomlázce.

Prostřednictvím herců se diváci přenesli v ději o sto let zpět, aby se tak seznámili s tradičním pojetím Velikonoc.

Noc s Andersenem 2016 | 29.03.2016 
Letošní Noc s Andersenem, která se na naší škole uskutečnila 29. března 2016, byla věnována hned několika výročím. Žáci šestého ročníku si během večera připomněli dvě z nich. Letos je tomu 180 let, co dánský pohádkář Hans Christian Andersen stvořil Malou mořskou vílu. A Miloš Macourek, scénárista a autor dětských knih, by v závěru letošního roku oslavil devadesáté narozeniny.

Program Noci začal prací na projektech, které měly za cíl zmapovat život a dílo obou výše zmíněných spisovatelů. Následovaly dramatizace pohádek Jeníček a Mařenka a Pohádka naruby. Na závěr se šesťáci rozdělili do dvou skupin, aby poměřili své pohádkové znalosti v různých disciplínách soutěže o titul „Expert světa pohádek“.

Všem zúčastněným šesťákům patří za přípravu a aktivity během celého večera veliký dík.

fotogalerie zde ...

 


Ve čtvrtek 31. března 2016 se žáci naší školy v rámci udržitelnosti projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji opět vydali na Gymnázium Svitavy. Tentokrát se do výuky biologie pod vedením Mgr. Michala Střeštíka zapojili žáci 7. třídy.

V průběhu dvou vyučovacích hodin se blíže seznámili s některými členovci. Po teoretické přípravě se v laboratoři pomocí stereoskopické lupy podrobně podívali na složení a charakteristické znaky členovců. Nejprve pod lupou detailně prozkoumali zástupce hmyzu – saranče stěhovavé. Po důkladné prohlídce všech částí těla pomocí pinzety a nůžek oddělili tykadla, křídla a končetiny, které pak ve správném pořadí nalepili do pracovního listu.

Během přestávky se žáci přesunuli do zadní části učebny, kde si zblízka prohlédli obyvatele zdejších terárií – agamy, chameleony, želvy, ale také zlatohlávky, sarančata či šváby.

Poslední třetinu výukové lekce věnovali podrobnému prozkoumání dalších zástupců hmyzu – brouků. Na laboratorní misce a pod stereoskopickou lupou pozorovali vnější morfologii larvy potemníka brazilského a odpovídali na otázky v pracovním listu.

Výuková lekce byla velice zajímavá, žáci si při práci v laboratoři prakticky ověřili teoretické znalosti získané v hodinách přírodopisu.fotogalerie zde ...