4. - 10. 1. 2015 - Penzion Sunski

Lyžařský kurz žáků 7. třídy doplněný žáky  8. ročníku se i letos konal společně se žáky Základní školy Brněnec-Moravská Chrastová od neděle 4. do soboty 10. ledna 2015 v lyžařském středisku v Harrachově v penzionu SUNSKI.

Pod pedagogickým a instruktorským vedením Mgr. Oldřišky Štoudkové, Mgr.  Karla Radimeckého a Lucie Vybíhalové probíhal lyžařský výcvik pro začátečníky ve ski areálu „Zákoutí“,  pro pokročilejší na červené sjezdovce na Čertově hoře.

Po příjezdu do Harrachova jsme se vypravili k nedalekým Mumlavským vodopádům, kde led a sníh vytvořil na řece Mumlavě překrásný přírodní úkaz.

V pondělí pak začal lyžařský výcvik, a to na malé sjezdovce „Zákoutí“. Po rozježdění  byli žáci rozděleni do tří družstev podle úrovně lyžování. Mnozí se účastnili kurzu již podruhé, a proto jako zkušení lyžaři hned od druhého dne výcviku vyráželi na červenou sjezdovku s čtyřsedačkovou lanovkou vedle obřích skokanských můstků na Čertově hoře.Ti, kteří stáli na lyžích poprvé, zatím trénovali na cvičné sjezdovce s menší pomou.

Ve středu, v  době  odpočinkového  odpoledne, si všichni prošli Harrachov a prohlédli proslulou bobovou dráhu. Každý večer se žáci při společném  programu    dozvídali    něco   nového  o   bezpečnosti   na   horách, o lyžařské výzbroji a výstroji, zopakovali si základní pravidla při poskytování první pomoci. Zpestřením pak byla beseda se členem Horské služby panem Zavřelem, při které předvedl i část výbavy používané při zásazích v terénu.

Ani letos nechyběl závod ve slalomu na sjezdovce „ Zákoutí“, kterého se zúčastnilo  27 žáků  z  obou  škol.  Všichni  byli  odměněni   drobnými   cenami a sladkostmi, první tři závodníci v každé ze čtyř kategorií obdrželi diplom.

Mezi nejúspěšnější žáky naší školy patřili vítězové tří kategorií Kateřina Leksová, Veronika Dufková a Josef Zapletal, na 2. místech Barbora Jeřábková, Natálie Kovaříková a Matouš Chlebeček, na 3. místech Zuzana Švancarová a Radek Rybnikář.

Na ceny přispěl MěÚ Březová nad Svitavou a p.Jakal za LÉKÁRNU Březová. Díky finančnímu příspěvku Městského úřadu vyšel lyžařský kurz žákům, kteří se ho zúčastnili poprvé, o třetinu levněji.

Počasí nám letos přálo, a tak jsme si díky novému sněhu a kvalitně upraveným sjezdovkám užili týden lyžování a nezapomenutelných zážitků. Mnozí si dokonce přáli si kurz v Harrachově příští rok zopakovat.

fotogalerie zde ...

Dne 20. ledna 2015 se žáci 1. stupně zúčastnili Hodiny zpěvu s Jaroslavem Uhlířem.

Ve svitavském multikulturním centru Fabrika si společně zazpívali známé písničky z pohádek Ať žijí duchové, Lotrando a Zubejda, Princové jsou na draka a poznávali hlasy zvířat i písně o zvířátkách.

Nechyběl ani zprostředkovaný telefonní rozhovor se Zdeňkem Svěrákem, spoluautorem textů písní.

Na konci zábavného pořadu si všechny děti zatancovaly při závěrečném „opáčku“.

V pátek 23. 1. zhlédli žáci 8. a 9. roč. ve svitavském kině Vesmír životopisný film Století Miroslava Zikmunda, mapující dějiny 20. století z pohledu výjimečného člověka, který prožívá neobyčejný život.

Zikmund se narodil za první republiky, přežil 2. světovou válku, v době totality byl nebezpečnou osobou a dočkal se i opětovného získání svobody. Součástí dokumentu jsou také archivní záběry z cest Zikmunda a Hanzelky do Afriky a Jižní Ameriky a nechybí ani vzpomínka na parťáka, který zemřel v roce 2003.