ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Zápis do 1. třídy | 03.02.2014Dne 3. února 2014 proběhl na naší škole zápis do 1. třídy, během něhož budoucí školáci prokazovali, jak umějí komunikovat s okolím či jak se umějí soustředit na zadaný úkol.

A tak se během pondělního dopoledne ve 2.B a 4. třídě pod dohledem pedagogů z 1. stupně recitovalo, zpívalo, určoval se počet nebo se poznávaly geometrické tvary.

Nechyběla ani vyprávění vzniklá na základě předložených obrázků, kterými byla prověřena nejen úroveň verbálních schopností dětí, ale i jejich správná výslovnost.

Při odchodu domů byly všechny děti za svoji snahu odměněny dárky vyrobenými staršími žáky.

celá fotogalerie zde ...


Chemická soutěž | 05.02.2014Dne 5. února 2014 se na gymnáziu v Jevíčku konal další ročník chemické soutěže nazvané podle českého chemika a držitele Nobelovy ceny za polarografii „O putovní pohár Jaroslava Heyrovského“. Tento rok se zúčastnili i tři nadšenci  pro chemii z 9. třídy. David Štěpánek, Matyáš Kejda a Denisa Vlčková.

Po příjezdu  počkali na ostatní soutěžící a byli  rozděleni do skupin. Dostal  test na 90 minut. Po vyplnění  čekali na vyhlášení výsledků. Chvíle čekání byly zpestřeny chemickými pokusy a vystoupením místní školní kapely.

Vyhlášení výsledků proběhlo v aule gymnázia, kde každý soutěžící dostal diplom, chemické kvarteto a studentský vědecký časopis. Všichni umístili v první dvacítce a nejlepší bylo umístění Denisy, která obsadila krásné 7. místo s 98 body. Gratulujeme!

celá fotogalerie zde ...


V Litomyšli se dne 5. února 2014 uskutečnilo okresní kolo. Naši školu reprezentovala Nikola Kubicová z 9. třídy.

Soutěž se skládala z poslechové části, ke které se vztahoval test, a z konverzace. Nikola obsadila s počtem 69 bodů vynikající 7. místo z celkového počtu 13 soutěžících.


Okresního kola olympiády se dne 6. února 2014 zúčastnil žák 9. třídy Martin Kiss.

Soutěž se zaměřila na znalosti mluvnické a na zpracování slohového útvaru. Martin získal 16 bodů a umístil se na celkové 26. příčce. Do okresního kola se zapojilo 46 žáků.


Přednáška o AIDS | 06.02.2014Dne 6. února 2014 se 8. a 9. třída zúčastnila velmi poučné a zajímavé přednášky na téma AIDS.

Do naší školy přijel pan farář Tomáš Řehák z Hlinska. Tento pán začal velmi vtipně komentovat vztahy mezi mladými lidmi, že se chvílemi museli všichni smát. Hned na to ale promítl na stěnu takové obrázky, ze kterých šel mráz po zádech. Žáci se dozvěděli o možnostech přenosu viru HIV a spoustu dalších informací. Závěr patřil anonymním dotazům.

Pan Řehák ukázal krutou pravdu a podal to tak, aby se nad tím každý zamyslel.


Ve dnech 19. - 20. února 2014 se ve svitavském divadle Trám a klubu Tyjátr uskutečnilo oblastní kolo přehlídky dětských recitátorů.

Konkurence byla veliká. Zejména soutěžící z Dramatické školičky ve Svitavách byli silnými soupeři, které žáci z 1. stupně naší školy nepokořili.

Velkého úspěchu však dosáhla Tereza Švancarová z 8. třídy, jež za recitaci dvou  literárních ukázek zaslouženě získala 2. místo. Gratulujeme.
Ve čtvrtek 20. února 2014 se již po třetí žáci 7. a 9. třídy vydali na  Gymnázium Svitavy. Tentokrát je pod vedením pedagogů ze svitavského gymnázia čekala výuka biologie a fyziky.

Žáci 7. třídy se těšili na výuku biologie. V průběhu dvou vyučovacích hodin se pod vedením Mgr. Jiřího Macha blíže seznámili s některými členovci. Po teoretické přípravě v učebně biologie se přesunuli do laboratoře, kde se pomocí stereoskopické lupy podrobně podívali na složení a charakteristické znaky členovců. Nejprve se rozdělili do dvojic a pod lupou detailně prozkoumali zástupce hmyzu – saranče stěhovavé. Po důkladné prohlídce všech částí těla pomocí pinzety a nůžek oddělili tykadla, křídla a končetiny, které pak ve správném pořadí nalepili do pracovního listu. Poslední třetinu výukové lekce věnovali podrobnému prozkoumání dalších zástupců členovců – pavouků. Pod stereoskopickou lupou pozorovali vnější morfologii pokoutníka domácího a odpovídali na otázky v pracovním listu.

Deváťáky čekala tentokrát zajímavá výuka fyziky, kterou pro ně připravil Mgr. Pavel Brázda. Tématem dvouhodinovky byla jaderná fyzika a žáci si mohli na praktických úlohách ověřit svoje teoretické znalosti. Čekaly je tři zajímavé úkoly: Poločas poklesu pivní pěny, Měření hmotnosti atomu „fazólia“ a Simulace radioaktivního rozpadu. Při všech pokusech pracovali s běžně dostupnými pomůckami (nealkoholické pivo, semena fazolí a čočky) a zjištěné hodnoty zaznamenávali do tabulek a grafů.

V letošním školním roce žáky čeká ještě jeden projektový den, který bude opět věnován zajímavým tématům z oblasti biologie a fyziky.

celá fotogalerie zde ...


Volba povolání | 25.02.201425. února 2014 se chlapci z 8. a 9. třídy vydali do firmy Kastr na Rozhrání. Zde mohli vidět zajímavé CNC stroje při práci a dozvědět se něco o jejich programování.

V neposlední řadě jim průvodce zdůraznil, že je v dnešní době nedostatek odborníků, kteří by uměli s těmito stroji pracovat.

celá fotogalerie zde ...
Ekocentrum Paleta | 26.02.2014Ve středu 26. února 2014 k nám přijeli zástupci Ekocentra Paleta. Žáci 8. a 9. třídě absolvovali  celkem dva programy. První byl o dopravě. Hráli  hru, kde  byli rozděleni na tři skupiny. Měli  fiktivní město a šlo o to, aby se každý dostal včas do práce. Avšak byly zde jisté překážky. Jednou to bylo staveniště, pak zase kamiony. Vznikala dopravní zácpa. Všichni pochopili, že než jezdit v autě sám, je lepší jezdit v autě s více osobami a tak se dopravní zácpě vyhnout.

Druhý program byl o nakupování. Žáci si zahráli  hru Lov na lidi. Dostali  lístečky  s otázkami ohledně nakupování a ptali  se spolužáků. Pak  třídili odpad a povedlo se jim to náramně. Nakonec se rozdělili do čtyř skupin a proměnili se v producenty drogerie, elektroniky, ovoce a zeleniny a potravin. Dostali  lístečky a na ně  kreslili výrobky, které  pak prodávali.

celá fotogalerie zde ...