ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Geologická exkurze | 10.04.2014

Ve čtvrtek 10. dubna 2014 navštívili žáci 9. třídy Moravské zemské muzeum v Brně. Cílem exkurze bylo formou pracovních listů získání poznatků z oblasti geologie a jejích oborů – mineralogie, petrologie a paleontologie.


V úterý 8. dubna 2014 se v Domě hudby v Pardubicích konalo krajské kolo Přehlídky dětských recitátorů, kterého se zúčastnila Tereza Švancarová z 8. třídy s přednesem literárních ukázek  Nejkrásněji je tam, kde jsme od Giny Ruck-Pauquetové a Jak jsme připravovali školní besídku od Jiřího Holuba.

Ta po úspěšných předchozích soutěžních kolech opět vzorně reprezentovala naši školu, za což jako poděkování obdržela Pamětní list.Den Země | 16.04.2014Každoroční jarní klid částí města v rámci Dne Země proběhl ve středu 16. dubna a tradičně jej obstarali žáci druhého stupně základní školy. Šestáci pracovali v městském parku, sedmáci měli na starost školní hřiště a lanové centrum a deváťaci uklízeli v okolí rozhledny. Velké množství naplněných pytlů jasně hovoří za výsledky jejich práce.

Ve čtvrtek 24. 4. se žáci 8. třídy vydali do různých částí města a jeho okolí s cílem vyčistit zelené plochy od odpadků. Každoroční akce pořádaná v rámci Dne Země zaměstnanci Brněnských vodáren a kanalizací působících ve Březové nad Svitavou splnila svůj účel. Důkazem budiž několik po okraj naplněných vleček. S poděkováním dorazili i zástupci Lesů ČR. Alespoň na nějakou dobu je místo, ve kterém žijeme, čistější.


celá fotogalerie zde ...

   

                                                                                          Terénní ekologická exkurze

Kaprálův mlýn

 

Poslední dubnové dny prožili žáci 6. a 7. třídy ve středisku ekologické výchovy Kaprálův mlýn. V rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji se ve dnech 28. – 30. dubna vydali objevovat přírodu jižní části Moravského krasu.

Po příjezdu a ubytování se žáci seznámili s pohnutou historií krásně zrekonstruované budovy mlýna a osudy jejich původních majitelů. Při prohlídce budovy ocenili moderní ekologicky šetrné způsoby vytápění a ohřevu vody pomocí solární energie, tepelných čerpadel a rekuperace. Ve zbývající části odpoledne se pustili do zábavné ekologické hry. Jejím úkolem bylo vytvořit stabilní a fungující ekosystém. Po večeři se někteří zájemci vydali pozorovat netopýry, pro které jsou jeskyně Moravského krasu významným zimovištěm.

V úterý na žáky čekal celodenní pobyt v přírodě. Dopoledne si je lektoři rozdělili do menších skupin a vydali se s nimi poznávat Údolí Říčky. Během putování na ně čekalo plnění spousty zajímavých úkolů – slaňování z Bayerovy skály, průzkum plazivek jeskyně Netopýrka, objevování ponorů a vývěrů Říčky. Část trasy absolvovali s lektorem, který je upozorňoval na výskyt rostlin a živočichů a na geologické zvláštnosti krasové oblasti. Na Mokerské plošině pozorovali habrové lesy se záplavou konvalinek a česneku medvědího, na úpatí Bayerovy skály statné bukové porosty, na suťových polích v okolí jeskyní vzácnou měsíčnici vytrvalou. Ve druhé části putování museli žáci prokázat své orientační schopnosti. Každá skupina dostala tablet s vyznačenou trasou a pomocí GPS navigace museli hledat vyznačené body, plnit zadané úkoly a zaznamenávat data do tabletů.

Ve středu dopoledne je čekala poslední aktivita třídenního pobytu. Ve skupinách vytvářeli plakáty, na kterých následně prezentovali poznatky z úterního putování.

Ekologická exkurze byla velice zajímavá, i když pohyb rozmanitým terénem byl mnohdy náročný. Žáci se podrobně seznámili se zvláštnostmi biotopů v okolí Kaprálova mlýna a měli možnost pozorovat rostliny, které se vyskytují pouze na vápencovém podloží.

celá fotogalerie zde ...