ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Ikaros | 07.03.2014V pátek 7. března 2014 k nám opět zavítal pan Miroslav Hořák ze záchranné stanice Ikaros, aby nám tenktokrát představil některé cizokrajné chráněnce stanice. Seznámili jsme se třeba s tarbíkem egyptským, užovkou červenou, agamou vousatou nebo chameleony levhartím a jemenským. Hovořil také o tom, které druhy cizokrajných zvířat jsou vhodné pro domácí chov a jak se správně o tato zvířata starat.

celá fotogalerie zde ...


Výchovný koncert | 07.03.2014Dne 7. března 2014 se žáci všech tříd zúčastnili výchovného koncertu hudebníka (a cestovatele) pana Karla Kocůrka. Cílem představení bylo seznámit žáky se starověkými, středověkými a netradičními hudebními nástroji. Zazněly tóny např. šalima, šofaru, hliněné flétny, krumhornu nebo mandolíny.

celá fotogalerie zde ...

Ve čtvrtek 12. března 2014  proběhlo v divadle Trám ve Svitavách okresní kolo přehlídky dětských recitátorů, do něhož z naší školy postoupila Tereza Švancarová z 8. třídy, která obhajovala 2. místo získané v oblastním kole.

Recitace děl od Jiřího Holuba a Giny Ruck-Pauquetové jí nakonec přinesly  3. místo s postupem do krajského kola.

Blahopřejeme!


V pondělí 17. března 2014 zavítal mezi žáky 2. stupně cestovatel, dobrodruh, fotograf a novinář Tomáš Kubeš. Multimediální formou představil žákům 6. a 7. ročníku život na afrického kontinentu a žákům 8. a 9. ročníku Indii, zemi mnoha kultur a náboženství. Působivost přednáškám dodalo vyprávění mnohdy téměř neuvěřitelných autorových zážitků z cest po Africe a Indii.
V měsíci březnu se uskutečnil poslední projektový den na svitavském gymnáziu. Ve čtvrtek 20. března 2014 žáci 7. a 9. třídy naposledy zasedli do svitavských lavic, aby načerpali nové poznatky z biologie a fyziky.

Sedmáci si zahráli na kriminalisty a ponořili se do tajů daktyloskopie. V průběhu dvou vyučovacích hodin si pod vedením Mgr. Michala Střeštíka vyrobili vlastní daktyloskopickou kartu, která se běžně tvoří a zakládá u Policie ČR. V učebně pracovali s prstovými barvami a ověřili si náročnost kriminalistické práce při získávání otisků jednotlivých prstů a celé ruky. Na závěr si vyzkoušeli ještě otisk prstu pomocí sádry a izolepy. Třetí hodina projektového dne byla věnována informačním technologiím.

Žáci 9. třídy zavítali opět do laboratoře fyziky. Mgr. Pavel Brázda si pro ně připravil zajímavé úkoly z oblasti elektřiny. Proměřovali činnost transformátoru, sestavovali různé elektrické obvody, detekovali radioaktivní záření. Na závěrečnou hodinu se přesunuli do přilehlého arboreta, kde se od Mgr. Jiřího Macha dozvěděli spoustu zajímavostí o zdejších zejména jehličnatých dřevinách.

celá fotogalerie zde ...
Matematický klokan | 21.03.2014

V pátek 21. března 2014 žáci 2.-9. třídy místo klasické hodiny matematiky řešili zajímavé úlohy celorepublikové soutěže Matematický klokan.

V kategorii Cvrček soutěžili žáci 2. A, 2. B a 3. třídy. Bylo jim předloženo 18 úloh. Žáci 4. a 5. třídy v kategorii Klokánek, 6. a 7. třída v kategorii Benjamín a 8. a 9. třída v kategorii Kadet měli vyřešit 24 úloh.  Při řešení nebyly povoleny kalkulačky, což jistě přispělo k procvičení běžných matematických operací.

Někteří si s úlohami poradili lépe, jiní hůře, ale každopádně se všichni snažili dosáhnout co nejvyššího počtu bodů.


Seiferos | 31.03.2014Poslední březnový den zhlédli žáci 1. i 2. stupně prezentaci letových ukázek dravců obecně prospěšné společnosti Seiferos. Měli také možnost se do programu aktivně zapojit nebo si některé dravce pohladit. Výstava dravců a předvedení jejich letových schopností je jen jedna z věcí, kterými se společnost zabývá. Seiferos podporuje také vzdělávání mladých sokolníků, propaguje české sokolnictví ve světě a je záchrannou stanicí handicapovaných ptáků.

celá fotogalerie zde ...
Noc s Andersenem | 31.03.2014V pondělí 31. března 2014 prožilo devět žáků 6. třídy v prostorách školy Noc s Andersenem, během níž se dozvěděli o životě a díle dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Při prezentaci svých projektů žáci zdůrazňovali nejen zajímavosti ze života tohoto pohádkáře, ale i jeho nejznámější díla.

Mnoho nových informací mladé čtenáře brzy unavilo, a tak nastal správný čas na pohybové hry. Všichni zúčastnění s nadšením soutěžili, protože sladkou výhru chtěl získat každý.

Po návratu z tělocvičny děti vytvářely slohové práce z osmi slov, které si  vylosovaly a které se vztahovaly k H. Ch. Andersenovi. Nejzajímavější z nich byla také odměněna.

Pohádkový večer zakončilo čtení pohádek z pera tohoto velikána, jehož se ujali samotní mladí literáti.

celá fotogalerie zde ...