ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Pythagoriáda | 06.05.2013

V pondělí 6. května 2013 se v Základní škole na náměstí Míru ve Svitavách uskutečnilo okresní kolo Pythagoriády.

Naši školu reprezentovala Pavlína Fischerová (6. třída), která s 8 body obsadila 21.-24. místo z 35 možných.

Ikaros | 09.05.2013Dne 9. května 2013 zavítal do naší školy pan Miroslav Hořák ze Stanice dravců a sov Ikaros, aby nám ve svém vzdělávacím a výchovném programu představil ptačí svěřence.

Živočišná záchranná stanice byla založena v roce 1999 jako Stanice dravců a sov. Jejím cílem bylo a je pomáhat nalezeným nebo poraněným zvířatům z volné přírody.

Díky dennodenní péči členů této stanice o opuštěné či zraněné opeřence jsme mohli na vlastní oči vidět a obdivovat raroha loveckého Andílka, orla skalního Mařenku, puštíka hnědého malajského Rozinku, sokola stěhovavého Beníčka, supa kapucínského Honzu, raroha velkého Princeznu, puštíka obecného Kaštánka, výra velkého Kubu, puštíka bělavého Buchtičku, puštíka argentinského Venouška, sovici sněžní Sněhulku a další.

V péči pelhřimovské stanice jsou také cizokrajná zvířata, o něž se jejich majitelé nedokážou postarat nebo jim byla pro špatnou péči zabavena. O těch se něco víc dozvíme zase příště…

celá fotogalerie zde ...

Výlet do středověku | 10.05.2013pátek 10. května 2013 podnikla 7. třída Výlet do středověku.

Ten byl zahájen u modelu města Poličky, který znázorňoval podobu města ve 14. století.

Mladí cestovatelé se během poutavého programu Centra Bohuslava Martinů - expozice Historie města Poličky seznamovali s historií královského věnného města od doby jeho založení až po současnost.

Žáci si vyzkoušeli dobové šaty i část zbroje. Stali se ostrostřelci na střelnici či účastníky městského trhu, na němž se dozvěděli o platidlech a zboží té doby.

Projekt Výlet do středověku byl zakončen procházkou po hradebním ochozu gotického opevnění města, po které následovala návštěva rodné světničky Bohuslava Martinů.

celá fotogalerie zde ...Ve středu 15. května 2013 navštívili žáci 4. a 5. třídy Hvězdárnu a planetárium v Hradci Králové.

Pro žáky 5. třídy to byla již druhá návštěva hvězdárny. Vloni si totiž prohlédli planetárium v Brně.

Hradecký program o Zemi a vesmíru započal filmem o naší sluneční soustavě.

V pozorovacím domku s odsuvnou střechou děti zaujal dalekohled Jana Šindela. Tento přístroj je využíván pro astronomii komet a fotometrii proměnných hvězd a planetek. I zde nechyběla projekce nazvaná Slunce dalekohledem, sluneční skvrny a sluneční aktivita.

V malém Zeissově projekčním planetáriu, které je nejstarší v republice, žáci sledovali nejen proměny na noční obloze, ale i planety a souhvězdí.

V závěru pohlídky malí hvězdáři pracovali s modelem Slunce, Země a Měsíce a vysvětlovali si fáze Měsíce i střídání ročních období.

celá fotogalerie zde ...

Poznávání rostlin | 16.05.2013

Dne 16. května 2013 proběhlo ve svitavském Domě dětí a mládeže 4. kolo čtyřkolové přírodovědné soutěže zaměřené na poznávání rostlin.

Nejúspěšnějšími žáky z naší školy se v závěrečném kole soutěže staly Gabriela Kubíčková, Zuzana Dufková, Sára Myšková a Anna Volečková.

A jak dopadli naši soutěžící 1. a 2. stupně ve výsledném součtu soutěže?

V celkové soutěži se na 1. příčce umístily Gabriela Kubíčková a Tereza Švancarová.  2. místem se může pyšnit Anna Volečková a  4. pozicí Petr Gracias.

Výsledky žáků ZŠ Březová n. Sv. ve čtyřkolové přírodovědné soutěži

1. kolo:  Ochrana přírody a ekologie (uskutečněné v lednu)                                                   

2. kolo:  Mineralogie, geologie a biologie člověka (uskutečněné v únoru)                        

3. kolo:  Naši živočichové (uskutečněné v dubnu)                                                                        

4. kolo:  Poznávání rostlin (uskutečněné v květnu)                                      

Jméno a příjmení

1.

kolo

2.

kolo

3.

kolo

4.

kolo

Body celkem

Celkové pořadí

Tř.

Viktorie Pavlasová / body

                               / pořadí

 

 

36

 

33

 

32

 

12

 

113

8.

4.

Sára Myšková

36

25

40

3.

24

3.

125

5.

4.

Zuzana Švancarová

42

37

35

12

126

7.

5.

Petr Gracias

45

54

1.

47

22

168

4.

5.

Gabriela Kubíčková

47

3.

44

2.

31

40

1.

162

1.

6.

Anna Volečková

43

54

1.

31

29

3.

157

2.

6.

Karolína Šebelová

43

3.

X

9

18

70

12.

7.

Tereza Švancarová

44

2.

50

1.

24

26

144

1.

7.

Zuzana Dufková

50

3.

X

21

39

2.

110

11.

8.

Eliška Macháňová

44

41

28

26

139

6.

8.

Jan Ducháček

47

47

27

neúčast

121

10.

9.

Michal Kudýnek

41

43

26

neúčast

110

12.

9.

Právo na každý den | 16.05.2013Dne 16. 5. 2013 se zúčastnili žáci 9. třídy v prostorách Okresního soudu ve Svitavách 12. ročníku soutěže Právo na každý den. Cílem klání je rozvoj právního vědomí žáků. Jejich úkolem bylo
odpovídat na otázky z jednotlivých oblastí práva. Z osmi soutěžících družstev obsadil tým ve složení Lenka Dvořáčková, Dominika Škeříková, Lenka Švancarová, Marcel Drdla, Jan Ducháček a Michal Kudýnek vynikající 3. místo.

celá fotogalerie zde ...V pátek 17. května 2013 předvedli členové březovské Základní kynologické organizace na cvičištích u hřiště TJ Sokol Březová nad Svitavou a vedle sportovního areálu u MŠ ukázku sportovní a služební kynologie.

Žáci 1. i 2. stupně obdivovali poslušnost psů, jejich reakce na různé pokyny, aport a zdolávání překážek těchto přátel člověka.

Velkého zájmu se těšila i ukázka zadržení a zneškodnění ozbrojeného nepřítele, jehož představoval figurant s rukávem.

Po skončení programu si žáci mohli psy pohladit a vyfotografovat se s nimi. 

celá fotogalerie zde ...

Poznávání rostlin | 22.05.2013

Dne 22. května 2013 postoupily Gabriela Kubíčková (6. třída) a Zuzana Dufková (8. třída) do okresního kola v poznávání rostlin.

V Domě dětí a mládeže v Litomyšli dívky skončily na 4. a 6. místě.

Výměnný pobyt | 22.05.2013Ve dnech 22. – 24. května 2013 jsme přivítali kamarády z rakouské školy v Grossweikersdorfu.

Po srdečném přivítání a bohatém kulturním programu jsme si prohlédli budovu školy a nově vybavenou jídelnu. Zakrátko následoval odjezd na hrad Svojanov. Tento malebný hrad založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. k ochraně zemské obchodní stezky spojující Litomyšl s Brnem. Prohlídka nové expozice, zejména nápaditě vybaveného dětského pokoje, válcové věže zvané hláska a upravených venkovních prostor v nás zanechala hluboký zážitek.

Následující den jsme strávili v Brně. I přes nepříznivé počasí se plavba lodí po Brněnské přehradě přátelům velmi líbila. Procházkou jsme se poté vydali na hrad Veveří. Rozsáhlý hradní komplex, který zažíval největší slávu za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, je postupně renovován. V průběhu prohlídky jsme mohli bohužel pozorovat i některé nešetrné a neodborné zásahy, které způsobily spoustu nezvratných škod. Po zpáteční cestě lodí následovala vzdělávací část věnovaná problematice historie a současnosti vesmíru. V Přírodovědném exploratoriu jsme mohli zjistit, jaká je naše hmotnost na různých planetách a hvězdách, sledovat aktuální stav celosvětové letecké dopravy, pozorovat zatmění slunce a měsíce, sledovat a vyzkoušet si pohyb vesmírných těles, jež se otáčejí kolem vlastní osy. Nakonec si naši přátelé mohli vybrat a zakoupit drobné dárky v nákupním centru Vaňkovka. Večer probíhalo milé posezení s rodiči, učiteli a žáky obou škol. Zjistili jsme, že mladé i zralejší generace řeší v obou zemích podobné problémy.

Poslední den jsme odjeli do Městského muzea Svitavy na prohlídku stálé expozice Hledání hvězdy Davidovy. Pan Radoslav Fikejz se ujal zajímavého tématu o rozporuplné postavě Oskara Schindlera. Přednáška byla prolínána bohatým obrazovým materiálem i pikantními příběhy z Schindlerova osobního života.

Po návratu do Březové nad Svitavou jsme se podívali do vyučovacích hodin na druhém stupni, pokochali se výslednými výtvarnými díly, které vznikaly v rámci projektu Design očima dětí pod vedením akademického malíře Petera Schneidera, a společně připravovali program podzimního pobytu – tentokrát na půdě rakouských přátel.

celá fotogalerie zde ...

Jarní besídka | 28.05.2013Dne 28. května 2013 zahájilo vystoupení členek kroužku Aerobiku pod vedením p. uč. K. Macháňové již tradiční Jarní besídku, během které zazněl zpěv Kateřiny Jedlinské (7. třída) a Denisy Holzerové (3. třída). Ani hudební vystoupení Marcela Drdly (9. třída) a pásmo písní Březováčku, pěveckého sboru naší základní školy, nechyběly.

Ukázkou O válkách švédských  vnesli žáci 8. třídy do programu trochu historie.

Závěr besídky patřil flétnovému souboru pod taktovkou p. uč. M. Černé a vystoupení mažoretek. 

celá fotogalerie zde ...

Bongo Brno | 30.05.2013

Ve čtvrtek 30. června 2013 před školou nedočkavě postávaly děti z 1. a 2. třídy.

Deštivé počasí jim tentokrát tolik nevadilo, protože na ně čekala spousta atrakcí v brněnském Bongu.

Rozdovádění „opičáci“ si vyzkoušeli klouzačky, prolézačky, skákací hrady, trampolíny i horolezeckou stěnu.

Dvě hodiny utekly jako voda, a tak žákům nezbývalo nic jiného, než aby dokoupili dárečky na památku, nasedli do autobusu a vydali se k domovům.

Stejně jako prvňáci a druháci, tak i šesťáci zamířili o den později do tohoto centra sportu a zábavy, v němž se všichni vydováděli na různých atrakcích.

Poté následoval přesun do centra města, kde si žáci prohlédli některé symboly Brnanáměstí Svobody, Dům pánů z Lipé, Zelný trh a Starou radnici.

Chybět nemohla ani návštěva oblíbeného obchodního centra Galerie Vaňkovka.

Technohrátky | 31.05.2013Dne
31. května 2013 se 7. a 8. třída zúčastnily exkurze do ISŠ v Moravské Třebové. Ta našim žákům umožnila zhlédnutí vykonávání profesí vyučovaných na zdejší škole.

Na zámku v Moravské Třebové, který přivítal zástupce různých škol technického zaměření, byli žáci seznámeni s možnostmi studia těchto oborů a následného uplatnění v běžném životě.

Během exkurze žáci plnili úkoly, za něž získávali cenné body. Ty přinesly naší škole v projektu Technohrátky 2. místo.

celá fotogalerie zde ...