ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů7. března 2012 se v divadle Trám a klubu Tyjátr ve Svitavách uskutečnilo okresní kolo v recitaci. Úspěch v soutěži zaznamenala Tereza Švancarová z 6. tř., která se umístila na 3. místě a postoupila do krajského kola, které se bude konat v dubnu v Pardubicích. Okresní kola se zúčastnil i Vojtěch Říha, který bohužel na stupně vítězů nedosáhl.Dne 8. března 2012 proběhlo ve Svitavách již třetí kolo Přírodovědné soutěže. Soutěžící tentokrát odpovídali na otázky o živočiších.

Ve čtyřkolové přírodovědné soutěži naši školu reprezentují Petr Gracias, Kateřina Leksová (4. tř.), Veronika Báčová, Gabriela Kubíčková, Anna Volečková (5. tř.), Matěj Klemša, Petra Švancarová, Tereza Švancarová (6. tř.), Eliška Macháňová, Zuzana Dufková (7. tř.), Jan Ducháček, Michal Kudýnek (8. tř.) a Kateřina Štoudková (9. tř.).

Matematický klokan | 19.03.2012


V rámci celorepublikové soutěže Matematický klokan se dne 19. března 2012 žáci 2. - 9. ročníku naší školy zamýšleli nad jednoduššími i obtížnějšími slovními úlohami, během jejichž šedesátiminutového řešení bylo zapotřebí nejen získaných aritmetických a geometrických vědomostí, ale zejména logického uvažování a představivosti.

Cesta ke svobodě | 20.03.2012celá fotogalerie zde...

V úterý 20. března 2012 navštívil žáky 6. – 9. třídy naší školy protidrogový koordinátor MěÚ Svitavy, PhDr. Erich Stűndl, který mladé posluchače seznámil se základními informacemi o nelegálních drogách. V projekci Cesta ke svobodě je zavedl do začarovaného kruhu, v němž se uživatelé drog nacházejí a ze kterého není snadného návratu k běžnému každodennímu životu.

Cílem projektu bylo poukázat na nebezpečí návykových látek, s nimiž se mohou žáci v budoucnosti setkat.

Antisemitizmus | 20.03.2012
celá fotogalerie zde...

Dne 20. března 2012 zavítala mezi žáky paní Žilková z ICEJ, která je za pomoci projekce provedla dějinami židovského národu.

Zeměpisná olympiáda | 22.03.2012V okresním kole zeměpisné olympiády, která se konala 22. března 2012 na gymnáziu ve Svitavách, reprezentoval naši školu Jan Ducháček z 8. třídy. Tématem teoretické i praktické části kategorie C, ve které soutěžili žáci 8. a 9. tř. a odpovídajících ročníků gymnázia, byla Regionální geografie Evropy.
celá fotogalerie zde...


Ve dnech 26. a 27. března 2012 se v Chrudimi uskutečnilo Krajské kolo přehlídky školních dětských pěveckých sborů. První den se konala soutěž sborů ze ZŠ, druhý den soutěž sborů ze ZUŠ a ZŠ s rozšířenou hudební výchovou. Členy poroty byli Karel Štrégl, sbormistr pěveckého sboru Carmina v Rychnově nad Kněžnou, Jaroslava Macková, teoretička a dlouholetá poradkyně v oboru sborového zpěvu a Petr Lukáš, sbormistr Loučňáčku z Loučné nad Desnou.

Pěvecký sbor Březováček  byl porotou velmi dobře ohodnocen. I v počtu patnácti dětí zpíval výborně a získal zlaté pásmo. Dostal pochvalu za vynikající výběr repertoáru a obdivuhodné nadšení. Soutěžní vystoupení obsahovalo písně lidové Ten Suchdolský rybník a Marjánko, Marjánko a skladby s názvy Dyž jsem já šel, Pyšné koláče, Ukolébavka pro panenku a Zeměkoule.

Poděkování za jedinečný úspěch patří nejen členům Březováčku, ale též sbormistru Mgr. Daně Pražákové a za hudební doprovod paní Marcele Černé.

Pamětní list- klikni zde pro zobrazení

Diplom- klikni zde pro zobrazení

Noc s Andersenem | 29.03.2012
celá fotogalerie zde...

Ve čtvrtek 29. března 2012 se prostorách školy uskutečnila tradiční akce na podporu dětského čtenářství Noc s Andersenem, které se jako každý rok účastní žáci 6. třídy.

Večer začal ve školní tělocvičně pohybovými hrami. Poté se žáci přesunuli do prostor školní družiny, kde se rozdělili do skupin a pracovali na projektu – vytvoření medailonku nejznámějšího světového pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Odlehčení od práce přinesl turnaj ve stolním fotbalu.

Závěr večera strávili žáci četbou a zhlédnutím některých Andersenových pohádek.

Volba povolání | 29.03.2012Již třetí rok je ZŠ Březová nad Svitavou zapojena do projektu Volba povolání v Pardubickém kraji. Součástí projektu jsou nejen exkurze do firem, ale i vytvoření literární práce, která obsahuje představy žáka o budoucím povolání.

Jak vidí svou profesi žák 9. třídy Daniel Vjater?

 

Práce grafika

 

Každý má svoji vysněnou práci. Někdo by chtěl být architektem, někdo jiný zase politikem. Já osobně bych chtěl dělat práci grafika. Jenomže bych chtěl dělat grafiku do počítačových her a ne v nějaké reklamní agentuře.

Problém číslo jedna této práce je zažitý stereotyp, že lidé pracující v herním byznysu jsou tlustí, nosí brýle a jsou nekomunikativní. Dobře, to se dá přežít, problém číslo dva je ovšem ten, že v České republice se hry moc nedělají a studia, která tu jsou, mají své členy a nové nabírat nechtějí. Jenomže když odcestuji do zahraničí, tak každá větší firma bude chtít zaměstnance s nějakou praxí. Ale jak mám získat praxi? To je otázka, na kterou existuje docela jednoduchá odpověď: indie scéna. Vytvořit projekt, hru, která bude mít svěží koncept a zajímavou grafiku. Příkladem za všechny je Minecraft, hra, jež si podmanila svět. Spojilo se pár velmi dobrých přátel a teď jsou z nich boháči. Dobře, takže otázka praxe byla zodpovězena. Tímto máte praxi, nějaký peníz v kapse a jdete se ucházet o místo ve velké firmě. Místo dostanete a najednou zjistíte po pěti šesti letech, že v podstatě děláte to samé pořád dokolečka. A tak z této velké firmy odejdete a vrátíte se na indie scénu velmi zkušení a uděláte další super hru.

Doposud jsem se trochu zmínil o nevýhodách a může se zdát, že práce grafika není zábavná. Práce grafika je ale velmi zábavná, pokud děláte na projektech, které vás baví. Výhodou je, že herní průmysl se rozšiřuje jako jedno z mála médií pořád dále a rozvíjí se nejrychleji. Navíc v dnešní době je spousta malých i velkých herních studií, která mají zájem o šikovné lidi. Plat grafika je v každé společnosti jiný, proto pokud jste někde dostávali 30 000 Kč, jinde můžete klidně dostávat i 60 000 Kč. Což je v Česku velmi  nadprůměrný plat. Jde o to, jak zdatní jste, na jak vysoké pozici jste a kolik toho vymyslíte. Jednu velkou výhodu má dělat na indie scéně. Ta výhoda je v tom, že si děláte vše po svém, na nikoho se nevážete, nemáte pevně daný koncept, děláte to, co opravdu chcete. Pro začínající grafiky a programátory je to zlatý důl, kde se vyblbnou, a když se to povede, tak z toho ještě i slušně zbohatnou. Indie scéna je ovšem risk a ten nemusí vždy vyjít. Takže budu dělat na hře dva roky, budu se u ní nervovat, nadávat, dám do ní spoustu peněz a hra si nepovede dobře. To je riziko indie scény.

Tímto zamyšlením bych chtěl aspoň trochu osvětlit, co mě čeká na cestě za vysněnou prací. Bude to velmi těžká cesta, ale já se na ni těším. Jak jsem napsal na začátku: Každý má svoji vysněnou práci. Moje je tato.