ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů

ministryně školství p.Kopicová

1. září jsme se v osm hodin sešli v naší nové první třídě a spolu s maminkami a tatínky očekávali co se bude dít.
 Uvítala nás paní ředitelka s paní učitelkou, přivítat nás přišel i pan starosta s panem místostarostou ,paní družinářka, ale nás nejvíce zajímaly všechny ty věci,které jsme jako prvňáčci dostali. Na lavici plno dárečků,učebnic, sešitů, pastelek,krásné desky se zvířátky, tužky, záložka. Všechno jsme si nakonec odnesli v našich nových aktovkách,na které jsme všichni patřičně hrdí.
 Rodiče si vyslechli všechny potřebné a důležité informace, které by měli vědět. No a my jsme se už těšili na další den, který strávíme jenom s paní učitelkou.
Naše třída | 01.09.2009
 

Naše třída

Jak vidí 4. třídu sami žáci?

Takto popsala v hodině českého jazyka svoji třídu Adélka Svobodová.

 

V naší třídě se mi moc líbí. I když se musíme učit, tak mně to nevadí. Mám ve třídě spoustu dobrých kámošů a kámošek, na které se můžu spolehnout. Kluci se někdy ve třídě honí, ale vždycky je to přejde. Paní učitelka je na nás moc hodná.

Ta naše třída je moc hezká. Učíme se v ní mnoho věcí, třeba vlastivědu, přírodovědu, matematiku, český jazyk a tak dále. Máme ve třídě i lego, spoustu obrazů a jiných pomůcek. Sami vyrábíme řadu věcí, a to mě moc baví. „celá fotogalerie zde...


Ukázka práce s interaktivní tabulí.
Naše třída | 01.09.2009

 
Naši třídu nejlépe představí sami žáci:

Jsem žákyně 3. třídy. Je nás 23. Holek je 14 a kluků 9. Učí mě p. uč. Kateřina Macháňová a p. uč. Jana Illová. Mám tady dobré kamarády. Naše třída je hezká. Máme tady hodně věcí. Různé hry, lego,hakysáky a twister. Naši třídu zdobí nejen koupené věci, ale taky obrázky, které jsme namalovali sami. Na některé věci nám přispívají rodiče. Ve škole mě nejvíc baví matematika, tělocvik a výtvarka. Nebaví mě čeština.
A. V.
Jsem žák 3. třídy. Je mi 9 let. Naše p. uč. třídní se jmenuje Kateřina Macháňová a na angličtinu, výtvarku a pracovní výchovu máme p. uč. Janu Illovou. Dřív byla třída hlučná, ale dnes už je to o moc lepší. Jsem rád, že zde mám kamarády. Nejradši mám přestávky, to je jasné. Líbí se mi, že si to tu zdobíme svými výrobky.
J. E.

….. Naše třída je barevná a má hodně květin. Máme televizi, tabuli a všechno co patří do třídy. V naší třídě získáváme také body. Body slouží k tomuhle: když si někdo zapomene věci do hodiny, tak jsou mínus body,ale také naopak když se přinese něco navíc, tak je plus bod. Mám zde hodně kamarádů. O přestávkách si vyměňujeme samolepky. Naše třída je prostě super. Baví mě to tady. Naše učitelky jsou na nás hodné.
V. Č.
Jsem žákem 3. třídy a chodím sem, abych se něco přiučil a naučil se něco zajímavého a nového. Škola je zábava, někdy taky nuda, ale souhlasím víc pro tu zábavu. Máme dobře vybavenou třídu třeba „telku s dývkem“ a třídíme odpad. Na hudebku máme kytaru, dřívka, klávesy a rádio…..
M. K.
…..Těší mě, že mám hodně kamarádů, netěší mě, že se tady kluci perou. Snažím se udržovat ve třídě pořádek, chovám se slušně a cítím se v naší škole dobře. Moc mě nechutná ve školní jídelně jídlo. Chodím do družiny, moc tam vyrábím a máme to tam pěkně vyzdobené.
N. K.
…..Některé předměty mě velice baví. Naše třída má bílou barvu. Moji spolužáci jsou velice kamarádští. Ve třídě třídíme odpad. Máme zde ještě tabuli, 2 nástěnky, školní pomůcky a různé ozdoby, které jsme vyrobili.
M. Ch.
…..Moc se mi tu líbí. Vždy když odcházíme si po sobě uklidíme třídu, a proto je nám všem ve třídě hezky.
P. F.
…Moji kamarádi jsou 9 kluků a 14 holek. K prvouce nosíme knihy. Můj nejoblíbenější předmět je matematika a angličtina.
R. R.
…..Baví mě tělocvik, matika, výtvarka a prvouka a nebaví mě „ájina“. Mám hodně kamarádů a spolužáků a baví mě prázdniny. Pomáhám kamarádům a kamarádi mně a pani učitelka je spravedlivá a dává 5 nebo 1.
N. M.
Sportujeme 7.třída | 01.09.2009


Sportujeme: floorbal pod vedením pana Vjatera, napsal D. Vjater

 

Florbalový kroužek


Účastníci z naší třídy jsou: Daniel Vjater, Miroslav Kejda, Bohuslav Odvářka, Radovan Procházka a Ondřej Mrázek

Trenér: Daniel Vjater

Průběh tréninku: rozcvička, zápasy

Doba tréninku: každý pátek od 14:15 do 16:15

Pozice: brankář: O. Mrázek a B. Odvářka

obránce: M. Kejda

útočníci: R. Procházka a D. Vjater

Velmi nás to baví a na každý trénink se těšíme.Vycházka do Vodního království, spojená s ukázkou vojenské techniky a zbraní ze sbírky p. Etzlera.


celá fotogalerie zde...

Mezi dny, na které budou děti dozajista vzpomínat ještě po letech patří 9. září, kdy do Březové nad Svitavou zavítal prezident republiky Václav Klaus i se svojí chotí. Největší zážitek určitě prožili žáci naší třídy – Terezka Švancarová a Matýsek Klemša, kteří byli pověřeni přivítáním tak vzácné návštěvy.
Také pátá třída vyhlížela prezidentskou kolonu a kluky samozřejmě nejvíce zajímalo, jakým vozidlem hlava státu přijede.

 
 celá fotogalerie zde...

Návštěva pana prezidenta


 

Dne 9. září 2009 zavítal do Březové nad Svitavou v doprovodu pana Radka Martínka, hejtmana Pardubického kraje, prezident České republiky Václav Klaus s chotí.

Březovští obyvatelé, kteří s neskrývaným nadšením očekávali příjezd „hlavy státu“, byli mile překvapeni vstřícným chováním manželského páru, který po zodpovězení několika dotazů navštívil místní pracoviště Brněnských vodáren a kanalizací.

 
Slavnostního zakončení školního roku se zúčastnili nejen žáci, ale i jejich rodiče a prarodiče.Netradiční závěr školního roku si užili dnes již druháci.V poslední den školy si přišli pro vysvědčení plni napětí. Čekalo je velké překvapení. Vyhlašování nejlepšího čtenáře, písaře, výtvarníka...a také plno krásných odměn a barevné diplomy. V závěru slavnostního aktu následovalo fotografování v „oxfordském kostýmu“. Jak to našim absolventům slušelo, můžete posoudit sami.celá fotogalerie zde...

A protože kromě učení také kreslíme, zpíváme, cvičíme a hrajeme spoustu her, tady je ukázka některých našich
výtvarných prací.
Isarno | 24.09.2009celá fotogalerie zde...

Doba železná. Pro někoho pouhá etapa vývoje lidské společnosti, pro jiného zpestření způsobu života všedních dnů.

Své o tom vědí žáci 6. třídy, kteří ve čtvrtek 24. září 2009 strávili dopoledne ve společnosti keltského bojovníka ve skanzenu Isarno, keltské usedlosti nedaleko města Letovice.

Ten je provedl původní keltskou vesnicí, v níž si mladí historikové prohlédli jednoduché, avšak důmyslné stavby jejích tehdejších obyvatel a vyzkoušeli si dobová řemesla.

Netradiční výuka českých dějin byla zakončena opékáním párků.

 
Isarno 6.třída | 24.09.2009


celá fotogalerie zde... 

Doba železná. Pro někoho pouhá etapa vývoje lidské společnosti, pro jiného zpestření způsobu života všedních dnů.
Své o tom víme my, kdo jsme ve čtvrtek 24. září 2009strávili dopoledne ve společnosti keltského bojovníka ve skanzenu Isarno, keltské usedlosti nedaleko města Letovice.
Ten nás provedl původní keltskou vesnicí, v níž jsme si prohlédli jednoduché, avšak důmyslné stavby jejích tehdejších obyvatel a vyzkoušeli si dobová řemesla.
Netradiční výuku českých dějin v terénu jsme zakončili opékáním párků.


 

Já a moje rodina
 

Jmenuji se Mikey a žiji v keltské vesničce Isarno. Bydlím tu se svojí rodinou v chatrči, která má udírnu. Spíme kolem ohniště. Můj bratr Matt je v armádě, která má zítra vyrazit do Španělska.

Ráno jsem šel nakoupit na tržiště. Tržiště máme nové, ale je tam málo zboží. Koupil jsem jen věci, které mi chutnají. Zbytek potravin jsem dokoupil podle toho, kolik jsem měl peněz.

Když jsem domů přinesl nákup, šel jsem ihned nakrmit kozy, slepice a koně. Ohradu pro dobytek máme u chatrče. Naše hlavní brána je ze dřeva a kamene. Opevnění je hlavně dřevěné, ale zčásti i kamenné.

Ve vesničce máme arénu, v níž se pořádají různé disciplíny, např. střelba z luku, hod kládou, válečné souboje aj.

Můj táta pracuje jako kovář a vyrábí meče. Moje máma je prodavačkou na novém tržišti. Prodává kožichy, rohy, maso, čepice, šperky a jiné zboží.

Já zatím nepracuji nikde, ale pomáhám s dobytkem.

Jsme docela bohatí, protože prodáváme také mléko, maso, vejce a koně. Za vydělané peníze dokupujeme další zvířata.


Michal Kudýnek

 celá fotogalerie zde...

Ve dnech 29. 9. – 2. 10. 2009 nás navštívili žáci a učitelé z partnerské školy z rakouského Grossweikersdorfu.

Výměnný pobyt plynule navázal na vzájemnou spolupráci probíhající od května 2008. Prostřednictvím dopisů, informačních a komunikačních technologií si žáci vyměňovali informace o životě ve škole, o svých rodinách a kamarádech, o tom, jakým způsobem slaví svátky lidé v Čechách a jak v Rakousku. Komunikace probíhala v anglickém a německém jazyce. V průběhu výměnného pobytu rakouští žáci strávili 4 dny v jednotlivých rodinách a ve škole. Společně s našimi žáky museli používat angličtinu a němčinu v běžném denním styku a zvládnout žít 4 dny v jazykově odlišném prostředí.

V průběhu výměnného pobytu jsme rakouské žáky seznámili se společenským a sportovním vyžitím našich dětí a s následujícími technickými a kulturními památkami: s vodovodem z roku 1913 (dodnes funkční technickou památkou), s farním kostelem sv. Bartoloměje, se sousoším sv. Jana Nepomuckého, s rozhlednou Járy Cimrmana, s historickým městem Litomyšl a s hradem Svojanov.

Ve školních prostorách a na školním hřišti jsme vytvořili podmínky pro vzájemné poměření jak duševních, tak i fyzických sil. Naši partneři si prohlédli školu, zapojili se do výuky anglického jazyka v 9. třídě, nahlédli do vyučovacích hodin v jednotlivých třídách na 1. i 2. stupni ZŠ a pobývali v prostorách obou školních družin. Na školním hřišti jsme sehráli fotbalové utkání a zasoutěžili si v atletických disciplínách.

Po celou dobu výměnného pobytu se všem zúčastněným vzorně věnovali rodiče, starosta Březové nad Svitavou Mgr. Martin Kiss a organizátoři akce Mgr. Oldřiška Štoudková a Mgr. Radim Švancara.

S novými přáteli jsme se rozloučili pouze na krátký okamžik. Ve dnech 19. – 22. 10. 2009 jsme se opět shledali. Tentokrát v rakouském Grossweikersdorfu.

Oficiální přivítání s představiteli školy a města proběhlo v tělocvičně Hauptschule. Kamarádi nám představili školní orchestr a zdramatizovali národní píseň o prasátku. Odpoledne jsme odjeli do historického města Wachau. Prohlídka nedávno zrekonstruovaného barokního kláštera Melk a procházka nejstarší uličkou města v nás zanechala hluboký dojem.

20. říjen 2009 jsme zahájili návštěvou malé přírodní rezervace, v níž se zvolna pohybovali bizoni a srnčí zvěř. Hlavní náplní dne však byl pobyt v Heldenbergu. Chlapci, ale kupodivu i děvčata byli nadšeni sbírkami Oltimer – Musea. Na nablýskaných exemplářích je zdokumentován vývoj osobních automobilů, sportovních vozů a různých typů motocyklů. Kdo by odolal značkám Jaguar, Bugatti, Porsche, Ferrari, Rolls Royce či Mercedes! Delší lesní procházkou jsme pak vystoupali k místu posledního odpočinku polního maršála Josefa Václava Radeckého. V rozlehlém areálu se nacházejí bysty i dalších významných vojevůdců, důstojníků a vojáků. V nedalekém kruhovém hradišti jsme se vrátili do dob našich předků. O tom, že rozdrtit obilí obyčejným kamenem nebo vyvrtat otvor do kamenného nástroje není jednoduchý úkon, jsme se přesvědčili vlastními silami.

Následujícího dne nás očekávala metropole Rakouska Vídeň. Dějiny luxusního císařského sídla Schönbrunnu jsou úzce spjaty se jmény Marie Terezie a Františka Josefa I. V zrcadlovém sále zámku se v roce 1762 konal první koncert tehdy teprve šestiletého Wolfganga Amadea Mozarta. Po návštěvě zámecké zahrady a Neptunovy kašny jsme se vydali do centra historického vnitřního města. Okouzlily nás nejen chrám svatého Štěpána, Státní opera, budova parlamentu s řeckou bohyní moudrosti Pallas Athenou, ale též atraktivní pěší zóna Kärntner Strasse. Nakonec jsme zamířili do Prátru. Bylo téměř povinností vyzkoušet nejrozmanitější atrakce včetně Riesenradu.

Poslední den pobytu byl věnován detailní prohlídce obou škol – Volksschule a Hauptschule v Grossweikersdorfu, zhlédnutí několika vyučovacích hodin, sportovním aktivitám a návštěvě ateliéru malíře Petera Schneidera, který věnoval ZŠ originální kalendář na rok 2010.

Loučení s našimi kamarády nebylo nijak snadné. Srdečné přijetí, přátelské prostředí v rodinách i v obou typech škol, výborná organizace – to vše vytvořilo mezi žáky a pedagogy české a rakouské školy silné pouto, jež nebude jen tak lehce zpřetrháno. Obrovské překvapení totiž následovalo dne 9. 11. 2009. Pan učitel Erwin Bräutigam naší ZŠ Březová nad Svitavou doručil obsáhlý slovník rakouské němčiny a pozvánku na vánoční školní slavnost. Popřejme si, abychom v tradici vzájemných setkávání a hlubšího poznávání se i nadále pokračovali.

Projekt výměnného pobytu žáků škol byl podpořen neinvestiční dotací z rozpočtových prostředků Pardubického kraje.celá fotogalerie zde...

    Ve dnech 29. 9. – 2. 10. 2009 nás navštívili žáci a učitelé z partnerské školy z rakouského Grossweikersdorfu.
Výměnný pobyt plynule navázal na vzájemnou spolupráci probíhající od května 2008. Prostřednictvím dopisů, informačních a komunikačních technologií si žáci vyměňovali informace o životě ve škole, o svých rodinách a kamarádech, o tom, jakým způsobem slaví svátky lidé v Čechách a jak v Rakousku. Komunikace probíhala v anglickém a německém jazyce. V průběhu výměnného pobytu rakouští žáci strávili 4 dny v jednotlivých rodinách a ve škole. Společně s našimi žáky museli používat angličtinu a němčinu v běžném denním styku a zvládnout žít 4 dny v jazykově odlišném prostředí.
V průběhu výměnného pobytu jsme rakouské žáky seznámili se společenským a sportovním vyžitím našich dětí a s následujícími technickými a kulturními památkami: s vodovodem z roku 1913 (dodnes funkční technickou památkou), s farním kostelem sv. Bartoloměje, se sousoším sv. Jana Nepomuckého, s rozhlednou Járy Cimrmana, s historickým městem Litomyšl a s hradem Svojanov.
Ve školních prostorách a na školním hřišti jsme vytvořili podmínky pro vzájemné poměření jak duševních, tak i fyzických sil. Naši partneři si prohlédli školu, zapojili se do výuky anglického jazyka v 9. třídě, nahlédli do vyučovacích hodin v jednotlivých třídách na 1. i 2. stupni ZŠ a pobývali v prostorách obou školních družin. Na školním hřišti jsme sehráli fotbalové utkání a zasoutěžili si v atletických disciplínách.
Po celou dobu výměnného pobytu se všem zúčastněným vzorně věnovali rodiče, starosta Březové nad Svitavou Mgr. Martin Kiss a organizátoři akce Mgr. Oldřiška Štoudková a Mgr. Radim Švancara.
S novými přáteli jsme se rozloučili pouze na krátký okamžik. Ve dnech 19. – 22. 10. 2009 jsme se opět shledali. Tentokrát v rakouském Grossweikersdorfu.
Oficiální přivítání s představiteli školy a města proběhlo v tělocvičně Hauptschule. Kamarádi nám představili školní orchestr a zdramatizovali národní píseň o prasátku. Odpoledne jsme odjeli do historického města Wachau. Prohlídka nedávno zrekonstruovaného barokního kláštera Melk a procházka nejstarší uličkou města v nás zanechala hluboký dojem.
20. říjen 2009 jsme zahájili návštěvou malé přírodní rezervace, v níž se zvolna pohybovali bizoni a srnčí zvěř. Hlavní náplní dne však byl pobyt v Heldenbergu. Chlapci, ale kupodivu i děvčata byli nadšeni sbírkami Oltimer – Musea. Na nablýskaných exemplářích je zdokumentován vývoj osobních automobilů, sportovních vozů a různých typů motocyklů. Kdo by odolal značkám Jaguar, Bugatti, Porsche, Ferrari, Rolls Royce či Mercedes! Delší lesní procházkou jsme pak vystoupali k místu posledního odpočinku polního maršála Josefa Václava Radeckého. V rozlehlém areálu se nacházejí bysty i dalších významných vojevůdců, důstojníků a vojáků. V nedalekém kruhovém hradišti jsme se vrátili do dob našich předků. O tom, že rozdrtit obilí obyčejným kamenem nebo vyvrtat otvor do kamenného nástroje není jednoduchý úkon, jsme se přesvědčili vlastními silami.
Následujícího dne nás očekávala metropole Rakouska Vídeň. Dějiny luxusního císařského sídla Schönbrunnu jsou úzce spjaty se jmény Marie Terezie a Františka Josefa I. V zrcadlovém sále zámku se v roce 1762 konal první koncert tehdy teprve šestiletého Wolfganga Amadea Mozarta. Po návštěvě zámecké zahrady a Neptunovy kašny jsme se vydali do centra historického vnitřního města. Okouzlily nás nejen chrám svatého Štěpána, Státní opera, budova parlamentu s řeckou bohyní moudrosti Pallas Athenou, ale též atraktivní pěší zóna Kärntner Strasse. Nakonec jsme zamířili do Prátru. Bylo téměř povinností vyzkoušet nejrozmanitější atrakce včetně Riesenradu.
Poslední den pobytu byl věnován detailní prohlídce obou škol – Volksschule a Hauptschule v Grossweikersdorfu, zhlédnutí několika vyučovacích hodin, sportovním aktivitám a návštěvě ateliéru malíře Petera Schneidera, který věnoval ZŠ originální kalendář na rok 2010.
Loučení s našimi kamarády nebylo nijak snadné. Srdečné přijetí, přátelské prostředí v rodinách i v obou typech škol, výborná organizace – to vše vytvořilo mezi žáky a pedagogy české a rakouské školy silné pouto, jež nebude jen tak lehce zpřetrháno. Obrovské překvapení totiž následovalo dne 9. 11. 2009. Pan učitel Erwin Bräutigam naší ZŠ Březová nad Svitavou doručil obsáhlý slovník rakouské němčiny a pozvánku na vánoční školní slavnost. Popřejme si, abychom v tradici vzájemných setkávání a hlubšího poznávání se i nadále pokračovali.


Dne 30. 9. 2009 se konala v budově Fabriky ve Svitavách od 9 do 16:30 hodin přehlídka středních škol, kterou jsme také s naší třídou navštívili. Měli jsme možnost seznámit se se školami v blízkém okolí, ale i s těmi vzdálenějšími. V prostorách Fabriky jsme dostali rozchod a každý si mohl projít školy, které ho zajímaly nejvíce a zjistit si o nich podrobnější informace, případně si také promluvit se studenty těchto škol. Zpestřením byla ochutnávka dobrot, které pro nás připravili žáci škol tohoto zaměření.