ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajůcelá fotogalerie zde...

Návštěva pana prezidenta


 

Dne 9. září 2009 zavítal do Březové nad Svitavou v doprovodu pana Radka Martínka, hejtmana Pardubického kraje, prezident České republiky Václav Klaus s chotí.

Březovští obyvatelé, kteří s neskrývaným nadšením očekávali příjezd „hlavy státu“, byli mile překvapeni vstřícným chováním manželského páru, který po zodpovězení několika dotazů navštívil místní pracoviště Brněnských vodáren a kanalizací.

 
Isarno | 24.09.2009celá fotogalerie zde...

Doba železná. Pro někoho pouhá etapa vývoje lidské společnosti, pro jiného zpestření způsobu života všedních dnů.

Své o tom vědí žáci 6. třídy, kteří ve čtvrtek 24. září 2009 strávili dopoledne ve společnosti keltského bojovníka ve skanzenu Isarno, keltské usedlosti nedaleko města Letovice.

Ten je provedl původní keltskou vesnicí, v níž si mladí historikové prohlédli jednoduché, avšak důmyslné stavby jejích tehdejších obyvatel a vyzkoušeli si dobová řemesla.

Netradiční výuka českých dějin byla zakončena opékáním párků.

 
 celá fotogalerie zde...

Ve dnech 29. 9. – 2. 10. 2009 nás navštívili žáci a učitelé z partnerské školy z rakouského Grossweikersdorfu.

Výměnný pobyt plynule navázal na vzájemnou spolupráci probíhající od května 2008. Prostřednictvím dopisů, informačních a komunikačních technologií si žáci vyměňovali informace o životě ve škole, o svých rodinách a kamarádech, o tom, jakým způsobem slaví svátky lidé v Čechách a jak v Rakousku. Komunikace probíhala v anglickém a německém jazyce. V průběhu výměnného pobytu rakouští žáci strávili 4 dny v jednotlivých rodinách a ve škole. Společně s našimi žáky museli používat angličtinu a němčinu v běžném denním styku a zvládnout žít 4 dny v jazykově odlišném prostředí.

V průběhu výměnného pobytu jsme rakouské žáky seznámili se společenským a sportovním vyžitím našich dětí a s následujícími technickými a kulturními památkami: s vodovodem z roku 1913 (dodnes funkční technickou památkou), s farním kostelem sv. Bartoloměje, se sousoším sv. Jana Nepomuckého, s rozhlednou Járy Cimrmana, s historickým městem Litomyšl a s hradem Svojanov.

Ve školních prostorách a na školním hřišti jsme vytvořili podmínky pro vzájemné poměření jak duševních, tak i fyzických sil. Naši partneři si prohlédli školu, zapojili se do výuky anglického jazyka v 9. třídě, nahlédli do vyučovacích hodin v jednotlivých třídách na 1. i 2. stupni ZŠ a pobývali v prostorách obou školních družin. Na školním hřišti jsme sehráli fotbalové utkání a zasoutěžili si v atletických disciplínách.

Po celou dobu výměnného pobytu se všem zúčastněným vzorně věnovali rodiče, starosta Březové nad Svitavou Mgr. Martin Kiss a organizátoři akce Mgr. Oldřiška Štoudková a Mgr. Radim Švancara.

S novými přáteli jsme se rozloučili pouze na krátký okamžik. Ve dnech 19. – 22. 10. 2009 jsme se opět shledali. Tentokrát v rakouském Grossweikersdorfu.

Oficiální přivítání s představiteli školy a města proběhlo v tělocvičně Hauptschule. Kamarádi nám představili školní orchestr a zdramatizovali národní píseň o prasátku. Odpoledne jsme odjeli do historického města Wachau. Prohlídka nedávno zrekonstruovaného barokního kláštera Melk a procházka nejstarší uličkou města v nás zanechala hluboký dojem.

20. říjen 2009 jsme zahájili návštěvou malé přírodní rezervace, v níž se zvolna pohybovali bizoni a srnčí zvěř. Hlavní náplní dne však byl pobyt v Heldenbergu. Chlapci, ale kupodivu i děvčata byli nadšeni sbírkami Oltimer – Musea. Na nablýskaných exemplářích je zdokumentován vývoj osobních automobilů, sportovních vozů a různých typů motocyklů. Kdo by odolal značkám Jaguar, Bugatti, Porsche, Ferrari, Rolls Royce či Mercedes! Delší lesní procházkou jsme pak vystoupali k místu posledního odpočinku polního maršála Josefa Václava Radeckého. V rozlehlém areálu se nacházejí bysty i dalších významných vojevůdců, důstojníků a vojáků. V nedalekém kruhovém hradišti jsme se vrátili do dob našich předků. O tom, že rozdrtit obilí obyčejným kamenem nebo vyvrtat otvor do kamenného nástroje není jednoduchý úkon, jsme se přesvědčili vlastními silami.

Následujícího dne nás očekávala metropole Rakouska Vídeň. Dějiny luxusního císařského sídla Schönbrunnu jsou úzce spjaty se jmény Marie Terezie a Františka Josefa I. V zrcadlovém sále zámku se v roce 1762 konal první koncert tehdy teprve šestiletého Wolfganga Amadea Mozarta. Po návštěvě zámecké zahrady a Neptunovy kašny jsme se vydali do centra historického vnitřního města. Okouzlily nás nejen chrám svatého Štěpána, Státní opera, budova parlamentu s řeckou bohyní moudrosti Pallas Athenou, ale též atraktivní pěší zóna Kärntner Strasse. Nakonec jsme zamířili do Prátru. Bylo téměř povinností vyzkoušet nejrozmanitější atrakce včetně Riesenradu.

Poslední den pobytu byl věnován detailní prohlídce obou škol – Volksschule a Hauptschule v Grossweikersdorfu, zhlédnutí několika vyučovacích hodin, sportovním aktivitám a návštěvě ateliéru malíře Petera Schneidera, který věnoval ZŠ originální kalendář na rok 2010.

Loučení s našimi kamarády nebylo nijak snadné. Srdečné přijetí, přátelské prostředí v rodinách i v obou typech škol, výborná organizace – to vše vytvořilo mezi žáky a pedagogy české a rakouské školy silné pouto, jež nebude jen tak lehce zpřetrháno. Obrovské překvapení totiž následovalo dne 9. 11. 2009. Pan učitel Erwin Bräutigam naší ZŠ Březová nad Svitavou doručil obsáhlý slovník rakouské němčiny a pozvánku na vánoční školní slavnost. Popřejme si, abychom v tradici vzájemných setkávání a hlubšího poznávání se i nadále pokračovali.

Projekt výměnného pobytu žáků škol byl podpořen neinvestiční dotací z rozpočtových prostředků Pardubického kraje.
celá fotogalerie zde...

V
pondělí 5.10.2009 se na fotbalovém hřišti ve Svitavách - Lánech konalo oblastní kolo žáků 8. a 9. tříd v MALÉ KOPANÉ. Naši školu reprezentovali :
za 8. třídu – Cristiano Musto, Daniel Pokorný
za 9. třídu – Michal Ducháček, Jan Dvořáček, Jan Hladík, Michal Klemša, Martin

Procházka, Lukáš Striegler

Výsledky utkání :

Skupina „C“ :

Pořadí : 1. Gymnázium Svitavy 2 1 1 0 4 : 3 4

2. Březová n.Svit. 2 0 2 0 4 : 4 2

3. ZŠ Masarykova Svitavy 2 0 1 1 3 : 4 1


ZŠ Březová nad Svit. – Gymnázium SY 2 : 2 (0 : 1, 2 : 1)

Branky : Hladík, Ducháček

ZŠ Březová nad Svit. – ZŠ Masarykova SY 2 : 2 (1 : 1, 1 : 1)

Branky : Macek


Semifinále :

ZŠ Březová nad Svit. – ZŠ náměstí Míru SY 3 : 1 (1 : 0, 2 : 1)

Branky : Klemša, Ducháček


Pořadí v soutěži :

 1. ZŠ Felberova

 2. Gymnázium Svitavy

 3. ZŠ Moravská Chrastová

 4. ZŠ náměstí Míru Svitavy

 5. ZŠ Radiměř

 6. ZŠ Sokolovská Svitavy

 7. ZŠ Březová n.Svit.

 8. ZŠ Masarykova Svitavy

 9. ZŠ Opatov

10. ZŠ Riegrova Svitavy

 

Dne 15. 10. 2009 navštívili žáci 9. třídy v rámci výchovy k volbě povolání Vyšší odbornou školu a Střední odbornou školu technickou Litomyšl. Deváťáci získali především informace o oborech, které lze na škole studovat a o možnostech uplatnění po úspěšném ukončení studia.

 


celá fotogalerie zde...

Síť Mateřských center v Pardubickém kraji dne 22. října 2009 ve Spolkovém domě v Chrudimi předala certifikáty Společnost přátelská rodině v rámci kampaně Sítě Mateřských center.

Nominované organizace posuzovala porota složená ze zástupců města Pardubice, Krajského úřadu Pardubického kraje a Mateřských center. Po pečlivém zvážení porota rozhodla o udělení jednoho ocenění s celokrajskou působností a 16 ocenění s regionálním dopadem. Mezi oceněné organizace byla zařazena i ZŠ Březová nad Svitavou, kterou nominovalo Mateřské centrum Kocourek.

Každá oceněná organizace se po převzetí certifikátu svým podpisem zavázala, že i nadále bude dodržovat kritéria, za která ocenění obdržela, a podle možností je bude posilovat.

Nad 3. ročníkem předávání prestižního ocenění „Společnost přátelská rodině“ převzal záštitu Mgr. Miloslav Macela, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči.

 
Tradice Evropy | 05.11.2009
celá fotogalerie zde...


Různorodost lidových tradic a zvyků naší země i okolních států mohli posoudit diváci dne 5. listopadu 2009 v rámci přehlídky dětských folklorních souborů, která proběhla ve svitavském kulturním centru Fabrika.

Někteří z žáků 2., 4., 6. a 7. třídy tu poprvé spatřili slovenský národní nástroj gajdy, jiné učarovaly kroje, v nichž čeští, slovenští a rumunští učinkující vystupovali.

Příjemnou atmosféru v sále kulturního domu umocnily společně zazpívané lidové písně.

 
celá fotogalerie zde...


Ve středu 11. listopadu 2009 se v hodině dějepisu žáci 6. třídy přenesli do období paleolitu, tedy do období starší doby kamenné.

Po prohlídce vlastnoručně vyrobených pravěkých příbytků se skupina pravěkých lidí (od skutečných k nerozeznání) představila mladším spolužákům, které zasvětili do tajů svého každodenního života.

O tom, že život našich prapředků nebyl „procházkou růžovým zahradou“, svědčila přítomnost a následný útok šavlozubého tygra, jenž dodal na věrohodnosti připraveného představení.

 

V pondělí 30.11.2009 se konalo ve Svitavách ve sportovní hale Na střelnici oblastní kolo žáků 8. a 9. tříd ve FLORBALU. Naši školu reprezentovali :
za 8. třídu – Cristiano Musto, Daniel Pokorný

za 9. třídu – Michal Ducháček, Jan Dvořáček, Jan Hladík, Michal Klemša, Tomáš

Mandl, Lukáš StrieglerVýsledky utkání :

Skupina „A“:

Pořadí: 1. ZŠ Masarykova Svitavy 3 1 2 0 1 : 0 4

2. ZŠ náměstí Míru Svitavy 3 1 1 1 1 : 1 3

3. ZŠ Březová nad Svitavou 3 1 1 1 1 : 1 3
4. ZŠ Felberova Svitavy 3 1 0 2 1 : 2 2

O pořadí na 2. a 3. místě rozhodl vzájemný zápas.


 

ZŠ Březová - ZŠ Felberova SY 1 : 0

Branky : Ducháček
ZŠ Březová - ZŠ náměstí Míru SY 0 : 1

ZŠ Březová - ZŠ Masarykova SY 0 : 0 

Pořadí v soutěži :

1. Gymnázium Svitavy

2. ZŠ Riegrova Svitavy

3.- 4. ZŠ náměstí Míru Svitavy

ZŠ Masarykova Svitavy

5.- 6. ZŠ Březová nad Svitavou

ZŠ Sokolovská Svitavy

7.- 8. ZŠ Felberova Svitavy

ZŠ Opatov


 

 

Bílý bavlněný polštář, barvy na textil, pár šikovných rukou a vlastní fantazie postačily žákům 1. a 2. stupně dne 2. prosince 2009 na výrobu vánočního dárku pro své blízké.

Po hodině experimentů s barvami si každý žák odnášel s sebou domů nejen polštář s vlastní originální malbou, ale i hřejivý pocit z dobře vykonané práce.

 

Dne 3. 12. 2009 proběhlo v Domě dětí a mládeže ve Svitavách I. kolo přírodovědné soutěže na téma „Naši živočichové“. Úkolem soutěžících bylo určovat rodový a druhový název živočichů. Na základě výsledků školního kola naši školu reprezentovali a v následujících třech kolech reprezentovat budou Vendula Pokorná, Petra Švancarová – 4. třída, Denisa Vlčková, Tomáš Kovařík, Eliška Macháňová – 5. třída, Jan Ducháček, Michal Kudýnek, Jan Stupka – 6. třída, Kateřina Štoudková, Lucie Šafářová – 7. třída, Tereza Kissová a Bedřich Zavadil – 8. třída.

 
Vánoční besídka | 08.12.2009

V úterý 8. 12. 2009 se v sále Kulturního domu uskutečnila tradiční vánoční besídka. Rozmanitý program se skládal z dvanácti vystoupení, která navodila kouzelnou vánoční atmosféru a na kterých se podíleli jak žáci 1. a 2. stupně ZŠ, tak ZUŠ.

 
Na cestách country | 11.12.2009

pátek 11. prosince 2009 se v rámci výchovného pořadu s názvem Na cestách country žáci 8. třídy seznámili s folkovou a bluegrassovou kapelou Poutníci, která na české hudební scéně učinkuje 39 let.

Zajímavé vyprávění o dějinách country a bluegrassu bylo ve svitavské Fabrice doplněno řadou známých písní, mezi nimiž nechyběly ani vánoční koledy.

 

3. - 9. 1 2010 penzion Sunski


 

Stejně jako loni i letos se 14 žáků (7 ze 7.třídy a 7 z 8.třídy) naší školy společně s žáky ZŠ Moravská Chrastová zúčastnilo od neděle 3.1. do soboty 9.1.2010 lyžařského kurzu v krkonošském lyžařském středisku Harrachově. Celkem tedy odjelo na hory 38žáků pod pedagogickým a instruktorským vedením Mgr.Oldřišky Štoudkové, Mgr. Petry Štoudkové a Petra Palána a také pod zdravotnickým dohledem Mgr. Lenky Kašparové.

Ubytováni byli v Penzionu Sunski ve 3 a 4 lůžkových pokojích s vybavenou kuchyňkou (varná konvice, mikrovlnná trouba, lednička ..), Tv, koupelnou s masážní sprchou a WC.

Mnozí se účastnili kurzu již podruhé, a proto jako zkušení lyžaři či snowboardisté hned od druhého dne výcviku vyráželi na červenou sjezdovku s lanovkou vedle obřích skokanských můstků na Čertově hoře.Ti, kteří stáli na lyžích poprvé, zatím trénovali v nedalekém ski areálu Zákoutí na cvičné sjezdovce s menší pomou. Kromě lyžování mohli všichni zájemci o snowboard využít služeb profesionálního instruktora snowboardu , který se dopoledne věnoval začátečníkům a odpoledne pokročilým.

Ve středu, v době odpočinkového dopoledne, se žáci vypravili k nedalekým Mumlavským vodopádům, kde sníh a led vytváří na řece Mumlavě zajímavý přírodní úkaz. Ani letos nechyběly závody ve slalomu, za které byli všichni odměněni diplomy, drobnými cenami a sladkostmi, na které mimo jiné přispěl p.Jedlinský za POTRAVINY a p.Jakal za LÉKÁRNU Březová nad Svitavou.

Každý den probíhaly v rámci večerního programu přednášky na různá témata, např. První pomoc, Bezpečnost na horách, Lyžařská výzbroj a výstroj, na zajímavou besedu dorazil dokonce člen Horské služby Harrachov, který během zajímavého povídání také předvedl část výbavy používané při zásazích v terénu.

Po týdnu plném dojmů, lyžařských zážitků, nových poznatků a bez žádného vážnějšího zranění se všichni s trochou smutku vrátili domů.

Díky příspěvku MěÚ Březová nad Svitavou se cena LVK pro žáky 7. třídy výrazně snížila.

 

II. kolo přírodovědné soutěže s názvem „Ochrana přírody a ekologie“, se uskutečnilo 7. 1. 2010. Tentokrát soutěžící odpovídali formou testu na otázky týkající se našich CHKO a národních parků, chráněných živočichů a termínů obecné ekologie.

 

Svitavy 18.1.2010


 

pondělí 18.1.2010 se uskutečnilo v tělocvičně gymnázia ve Svitavách oblastní kolo žáků 8. a 9. tříd v HALOVÉ KOPANÉ. Naši školu reprezentovali :
za 8. třídu – Cristiano Musto, Daniel Pokorný

za 9. třídu – Michal Ducháček, Jan Hladík, Michal Klemša, Lukáš Striegler

 

Výsledky utkání :

Skupina „C“ :

Pořadí : 1. ZŠ Felberova Svitavy 2 2 0 0 7 : 1 6

2. ZŠ Sokolovská Svitavy 2 1 0 1 2 : 3 3

3. ZŠ Březová nad Svitavou 2 0 0 1 0 : 5 0


ZŠ Březová - ZŠ Felberova Sy 0 : 4


 

ZŠ Březová - ZŠ Sokolovská SY 0 : 1


Pořadí v soutěži :

1. ZŠ Felberova Svitavy

2. ZŠ Riegrova Svitavy

3. ZŠ náměstí Míru Svitavy

Speciální ZŠ Svitavy

5. ZŠ Opatov

ZŠ Sokolovská Svitavy

7. Gymnázium Svitavy

8. ZŠ Masarykova Svitavy

9. ZŠ Moravská Chrastová

10. ZŠ Březová nad Svitavou

11. ZŠ Hradec nad Svitavou

 
Hodina zkoušení | 20.01.2010

Dne 20. ledna 2010 navštívili žáci 1. stupně kulturní centrum Fabrika ve Svitavách, v jehož prostorách je již netrpělivě očekával Jaroslav Uhlíř se svým hudebním pořadem Hodina zkoušení.

Děti si zazpívaly známé pohádkové písničky, které střídaly novější písně z dílny tohoto známého skladatele. Mezi zpěvem nechybělo ani ono oblíbené „zkoušení“.

Ve všech úkolech žáci obstáli, a tak se do školních lavic vraceli v příjemné rozezpívané náladě.

 
Noc v muzeu | 27.01.2010

Čekání na pololetní vysvědčení zpříjemnilo žákům  1. stupně ve středu 27. ledna 2010 ve svitavském kině Vesmír filmové představení Noc v muzeu II., jež navazovalo na první díl, který děti zhlédly v minulém školním roce.

Děj druhého dílu se opět odehrává v muzeu, kde během noci hlavní hrdina Larry zachraňuje exponáty (své kamarády), které jsou uloženy v depozitáři největšího muzea na světě ve Washingtonu.

Film, jenž svou humornou formou diváky seznámil s významnými světovými postavami, se žákům velmi líbil.

 
Projektový den | 28.01.2010

Dne 28. 1. 2010 se žáci druhého stupně zúčastnili projektu „Měřím, měříš, měříme“. Tématem projektu byly měrné jednotky. Po celé dopoledne žáci převáděli jednotky délky, obsahu, objemu a hmotnosti a při různých úkolech je užívali v praxi. Svoje výpočty, výsledky zaznamenávali do pracovních listů, které byly následně vyhodnoceny.

 
Zápis do 1. třídy | 02.02.2010


celá fotogalerie zde...

Dne 2. února 2010 se konal v naší základní škole zápis do 1. třídy.

Budoucí žáčci určovali barvy a geometrické tvary, pracovali s číselnou řadou do pěti. Oblíbenou disciplínou byla kresba postavy pastelkami. Na závěr zápisu děti zpívaly nebo recitovaly básničku.

Za svůj výkon si budoucí prvňáčci odnesli domů odměnu – barevný sáček na přezůvky plný drobných školních potřeb a malý dárek na památku.

 

Ve čtvrtek 11. 2. 2010 se konalo III. kolo přírodovědné soutěže. Téma znělo: „Mineralogie, geologie a biologie člověka.“ Soutěžící formou testu odpovídali na otázky z mineralogie a biologie člověka.

 

Ve čtvrtek 11. února 2010 zavítali žáci 1. třídy do zdejší mateřské školky.

Po radostném přivítání, které nebralo konce, se prvňáčci uvedli krátkým zábavným pásmem, po němž následovala prohlídka „mateřinkové“ třídy, v níž si školáci zavzpomínali na svá předškolní léta.

Dopoledne strávené ve společnosti předškoláků plynulo jako voda…

Když se nachýlil čas loučení, budoucí žáci předali svým přátelům připravenou sladkou pozornost jako poděkování za příjemné oživení čtvrtečního dne.

 

Dne 15. 2. 2010 navštívila 9. třída Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště – Masarykovu školu práce Letovice a Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště André Citroëna Boskovice. Žáci získali přehled o učebních a studijních oborech a dalších možnostech, které školy nabízí.

 
Co Tě nezabije… | 17.02.2010

Svitavské kino Vesmír představilo ve středu 17. února 2010 žákům 8. třídy dramatický životní příběh Miloše Formana.

V dokumentu Co tě nezabije… mohli diváci nahlédnout do nejniternějších zákoutí tohoto proslulého režiséra českého původu, jehož nevšední zážitky i nezáviděníhodné životní situace se staly inspirací pro jeho vynikající filmovou i divadelní tvorbu.

 
 
Dne 18. února 2010 se multifunkčním kulturním centrem Fabrika ve Svitavách nesly úryvky básnických a prozaických děl českých i světových autorů v podání mladých recitátorů základních škol, kteří si přišli vyzkoušet své dovednosti v recitačním umění.

Nelehkého úkolu se všichni nadšení soutěžící zhostili na výbornou, avšak postupová místa do okresního kola byla v dané kategorii pouze tři.

Postup do dalšího kola si za naši školu vybojovala Terezka Švancarová (4. třída), jež okouzlila porotu básní Jiřího Havla Co si potají židle šeptají, a Cristiano Musto (8. třída), který si k recitaci vybral prozaický úryvek Jiřího Žáčka Ve dvou se to lépe táhne.

Také čestné uznání Patricie Dittrichové (9. třída) bylo pěkným výsledkem recitačních schopností našich žáků.

Afrika, jiný svět | 03.03.2010

3. března 2010 se zúčastnili žáci 2. stupně přednášky o Africe spojené s promítáním fotografií. Dozvěděli se, jak to na tomto pro nás exotickém kontinentu vypadá, co od něj mohou cestovatelé očekávat a na co si mají dávat pozor. Fotografie, které žáci zhlédli, byly z cest po jihoafrických státech Namibie, Botswana a Jihoafrická republika.

 
 

Dne 4. 3. 2010 se zúčastnili žáci 5. třídy obvodního kola turnaje ve florbalu. V silné konkurenci obsadili velmi dobré 3. – 4. místo. Do okresního kola postoupil vítěz ZŠ náměstí Míru Svitavy. Naši školu reprezentovali: Milan Huppert, Lukáš Chlup, Martin Kiss, Tomáš Kovařík, Jakub Paclík, Lukáš Pešl a Vojtěch Říha.

Ve středu 10. března 2010 opět přivítala svitavská Fabrika dětské recitátory, kteří se tu účastnili okresního kola v recitaci.

Postupu do krajského kola se dočkala Terezka Švancarová (4. třída), jež si svým osobitým projevem opět získala přízeň nejen poroty, ale i diváků.

 
Na rovinu | 18.03.2010

18. 3. 2010 se zúčastnili žáci 2. stupně výchovně-vzdělávacího představení Na rovinu. Program, který částečně spoluutvářeli i žáci, byl zaměřen proti drogám. Koncepce představení prolínala podnětné informace s příklady ze života. Cílem bylo aktivizovat žáky k tomu, aby se nad problematikou drog zamysleli a ne jen nad ní mávli rukou. Humorný nádech problematiku rozhodně nezlehčoval, naopak přispěl ke zlepšení komunikace mezi protagonisty a žáky.

 
Sezame, otevři se | 18.03.2010

O aktivním přístupu k životu, mezilidských vztazích, zdravém životním stylu a nebezpečí plynoucímu ze závislostí se dozvěděli žáci 1. stupně během výchovného představení Sezame, otevři se, které bylo pro ně připraveno v rámci prevence sociálně-patologických jevů ve čtvrtek 18. března 2010.

Motivační program uskutečněný v tělocvičně naší školy umožnil malým divákům prožití navozených situací na vlastní kůži. Součástí představení, jež mělo inspirovat a motivovat jednotlivce nejen k pozitivnímu osobnostnímu rozvoji, ale i jeho odpovědnosti, byly i písničky s originálními texty, které si děti s chutí zazpívaly.

 
Exkurze Svět nerostů | 25.03.2010

celá fotogalerie zde...Stálou expozici Moravského zemského muzea v Brně Svět nerostů navštívili 25. března 2010 žáci 9. třídy. Hlavní část expozice seznamuje návštěvníky se vznikem jednotlivých hornin a na ně vázaných nerostů na Moravě a ve Slezsku. Žáci se mohli podívat na to, jak se nerostné suroviny užívají v praxi. Součástí výstavy je i trezor, ve kterém jsou umístěny drahé kameny.


 

 
Noc s Andersenem | 26.03.2010V pátek 26. března 2010 prožilo 12 žáků 6. třídy Noc s Andersenem, během níž si vzájemně představili dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, jehož 205. výročí dne narození si v letošním roce připomínáme. Jejich pozornosti však neuniklo ani jméno Františka Hrubína či Karla Hynka Máchy.

Při prezentaci svých projektů žáci zdůrazňovali zejména zajímavosti ze života těchto spisovatelů, jež si vyhledali v knihovně.

Mnoho nových informací mladé čtenáře brzy unavilo. To nastal správný čas na návštěvu pohádkového světa, do něhož žáci zavítali prostřednictvím četby nejznámějších i méně známých Andersenových pohádek.

Čas oddychu vzápětí vystřídal vědomostní kvíz, který shrnul nejvýznamnější body života zmíněných spisovatelů. Tím však pohádkový večer nekončil.

V tělocvičně žáci pokračovali hádáním postav z Andersenových knih a hraním míčových her.

Na závěr se všichni sešli v družině, aby tu zhlédnutím připravených pohádek z pera H. Ch. Andersena zakončili své putování za tímto literárním velikánem.

 
 

7. dubna 2010 zhlédli žáci 4. – 9. třídy v kině Vesmír ve Svitavách dokumentární film o zachránci 669 životů českých a slovenský židovských dětí během 2. světové války, Nicholasi Wintonovi. Dokument Nicholas Winton – Síla lidskosti, obsahující důležité poselství odsouzení rasistických předsudků, podal žákům návod, jak čelit zlu a bezpráví na osobní úrovni, a poskytl jim informace o tématu holocaustu. Nicholas Winton zachránil před jistou smrtí téměř sedm set židovských dětí tím, že vypravil osm vlakových souprav z okupované Prahy do Londýna. Mnozí ze zachráněných stále žijí a vědí, komu vděčí za život. V rámci programu byl představen vzdělávací projekt „Loterie Života“, který se zaměřuje na nalezení dalších „Wintonových dětí“.

Dne 13. dubna 2010 se Terezka Švancarová (4. třída) zúčastnila krajského kola v recitaci konaného v Domě hudby v Pardubicích.

Neznámé prostředí plné nových tváří i literární přednes před odbornou porotou byly pro Terezku nezapomenutelným zážitkem.

 
Dopravní soutěž 2010 | 15.04.2010
celá fotogalerie zde...


Letošní „Dopravní soutěž“ probíhala v měsíci dubnu ve dvou částech – teoretické a praktické, ve dvou kategoriích. První části – teoretické – se v I. kategorii zúčastnilo 37 žáků a žákyň V. a VI. ročníku, ve II. kategorii pak 35 žáků a žákyň VII. a VIII. ročníku. Jejich úkolem bylo formou testu odpovědět na 20 otázek týkajících se dopravních předpisů, značek a situací na komunikacích a křižovatkách.

Druhou částí byla „Jízda zručnosti“ na kole, která proběhla ve středu 21.4.2010 před školou. Na osmi překážkách – jízda v brance, koridor, složený koridor, osmička, slalom, slalom mezi brankami, přenesení pohárku, zastavení na metě – si 27 žáků obou kategorií poměřilo své síly a cyklistické schopnosti.

Jako rozhodčí se i letos osvědčili žáci 9. třídy pod vedením p. uč. Oldřišky Štoudkové. Soutěž proběhla bez nehod a zranění, za krásného slunečního dne.

 

Dne 19. 4. 2010 se zúčastnili žáci 2. stupně v kině Vesmír výukového pořadu Česká republika, země známá, neznámá. Program přibližuje divákům utajená místa naší země, ukazuje zvířata a rostliny, které se na našem území vyskytují, seznamuje s českými tradicemi a zvyky a nabízí mnoho další zajímavých a užitečných informací o Čechách, Moravě a Slezsku. Pořad je součástí populárně-naučného, přírodovědně zeměpisného projektu Planeta Země 3000.

 
Den Země s vodárnami | 20.04.2010
 celá fotogalerie zde...

Žáci 8. třídy se dne 20. dubna 2010 v rámci Dne Země zúčastnili spolu se žáky ZŠ Vítějeves úklidu v ochranném pásmu vodovodního zdroje II. stupně Březová nad Svitavou. Den pořádaly Brněnské vodárny a kanalizace a firma Josefa Šindlera ml. Úklid probíhal v katastrech Březová nad Svitavou, Muzlov, Radiměř, Lavičné a Banín.

Žáci pod vedením paní učitelky Oldřišky Štoudkové a pana učitele Radima Švancary se rozdělili na dvě skupiny. Jedna sbírala odpadky podél silnice od obce Radiměř směrem k Muzlovu, druhá skupina uklízela od Dlouhé k Muzlovu. Žáci ZŠ Vítějeves směřovali od obce Lavičné také k Muzlovu. Po setkání se všichni občerstvili a společně si opekli párky. Byl vyhodnocen nejpozoruhodnější nález, čímž byl zarámovaný obraz.

Aktivní účast na zlepšení životního prostředí vybízela žáky k ohleduplnému chování k přírodě a sloužila k připomenutí svátku Dne Země, který se každoročně slaví 22. dubna jako ekologicky motivovaný den, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí a na nutnost jeho ochrany.

Tato akce byla první částí projektu, na který naváže 24. června soutěžní setkání obou základních škol.

Den Země | 22.04.2010
 
celá fotogalerie zde...

22. duben je den věnovaný planetě Zemi. Jako oslava tohoto svátku se pořádají po celé zemi různé akce zaměřené na poznávání přírody, environmentální problémy světa apod. V dnešní době slaví Den Země více než miliarda lidí na celém světě. Naše škola není výjimkou.

Už 20. dubna se vydala 6. třída uklízet do zahrad areálu MŠ, 7. třída navštívila ve Svitavách výstavu ptáků spojenou s plněním úkolů, 8. třída ve spolupráci s Brněnskými vodárnami měla za úkol sesbírat odpadky v úseku Březová nad Svitavou – Radiměř a 9. třída sbírala odpadky na trase Naučné stezky údolím řeky Svitavy.


V rámci oslav Dne Země proběhly na 1. stupni naší školy dvě přírodovědné aktivity.

Ve středu 21. dubna 2010 vystoupil ve školní  tělocvičně Přírodovědný kroužek, který diváky překvapil netradičním, avšak humorným představením Odpad a jeho třídění, během něhož žáci jednotlivých tříd plnili zadané úkoly týkající se této problematiky.

Následujícího dne se děti přesunuly na hřiště, na kterém byla žáky 5. třídy připravena stanoviště s nelehkými úkoly zaměřenými na přírodu kolem nás.

McDonald´s Cup 2010 | 26.04.2010
Dne 26. 4. 2010 se zúčastnili žáci 4. a 5. třídy obvodního kola tradičního turnaje v minikopané McDonald's Cup. Náš tým ve složení Vojtěch Duda, David Sivák, Karel Ševčík, Saša Farská, Pavel Báča, Lukáš Chlup, Matyáš Kejda, Martin Kiss, Jakub Odehnal a Jakub Paclík bohužel neuspěl, v tabulce skončil na posledním místě. Jasným vítězem se stalo družstvo ZŠ Felberova Svitavy, které společně se ZŠ Masarykova Svitavy postoupilo do okresního kola.

 
Volba povolání | 29.04.2010

Nad tímto tématem popřemýšleli žáci 8. a 9. třídy v rámci literární soutěže vyhlášené Pardubickým krajem. Zamyšlení se nad výběrem povolání však nebylo vůbec lehké.

Nejlepšími pracemi byly nakonec vyhlášeny a do okresního kola postoupily úvahy Davida Dudy a Daniela Pokorného (8. třída), jehož práce byla v následujícím kole oceněna 5. místem, a postoupila tak do krajského kola soutěže.

 

celá fotogalerie zde...


Projekt Volba povolání v Pardubickém kraji


 

V rámci projektu Volba povolání se žáci ZŠ Březová nad Svitavou během měsíců dubna a května 2010 seznámili s několika firmami, které působí v Pardubickém kraji. Exkurze byly voleny podle zájmu žáků 9. třídy.
Nejprve navštívili společnost Matoušek CZ, a.s., Jevíčko. Firma působí na trhu stavebních prací. Žáci sledovali čilý pracovní ruch při rekonstrukci zimního stadionu v Moravské Třebové. Uvědomili si, že z důvodu pevně stanoveného termínu dokončení a předání stavby do užívání veřejnosti nelze práce přerušit ani za extrémně nepříznivého počasí.
Firma Forez, s.r.o., Ostrov u Lanškrouna se zabývá výrobou forem a nástrojů pro výlisky. Finální výrobky směřují zejména do automobilového průmyslu. Špičkovým technickým zázemím byli nadšeni nejen chlapci, ale o konstrukční detaily se zajímala i děvčata.
Návštěva Foxconnu CZ, s.r.o., Pardubice byla zahájena podrobnou prezentací firmy, jež působí téměř na všech kontinentech. Poté žáci sledovali výrobní linky zaplněné různými typy elektronických a telekomunikačních zařízení. Obdivuhodné jsou organizace a sladění jednotlivých pracovních postupů i řízení značného množství zaměstnanců.
Poslední exkurzí se stala prohlídka firmy Jan Ficek – Dřevovýroba, s.r.o., Chrudim. Pan majitel s nesmírnou trpělivostí žákům objasňoval výrobu sesazenek všech známých druhů dýh. Bylo překvapující, že firma zaměstnává převážně ženy.Díky projektu a díky vstřícnosti výše uvedených firem si žáci uvědomili, jak je důležité celoživotní vzdělávání. Se sumou vědomostí a dovedností získanou na všech stupních škol se totiž bez dalšího nabalování nejnovějších poznatků v budoucím profesním životě neobejdou.
Součástí projektu byla též literární soutěž o nejlepší popis technických profesí. Část práce Daniela Pokorného z 8. třídy byla otištěna v Mladé frontě Dnes: „Jednou, když jsme besedovali o volbě povolání, nám paní učitelka řekla, že je lepší zametat chodníky, než jenom sedět doma a natahovat ruce pro peníze. Tato věta se mi líbila. Někteří lidé se snaží, vydělávají sice méně peněz, ale přesto pracují. Ti na sebe mohou být pyšní na rozdíl od těch, kteří jen sedí doma a žádají stát o peníze.“

 
Výlet 7. třída | 05.05.2010
 


celá fotogalerie zde...

Dne 5. 5. 2010 se vydali žáci 7. třídy na školní výlet do našeho hlavního města Prahy. Z nepřeberného množství památek a zajímavých míst si prohlédli Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, navštívili Pražský hrad a Národní muzeum a prošli se po Karlově mostě. Na závěr zavítali do obchodního domu Palladium. Všichni se vrátili domů maximálně spokojeni.

Tajemství vody | 05.05.2010

celá fotogalerie zde...


Ve středu 5. května 2010 si žáci 6. třídy v hodině fyziky při probírání učiva „Měření teploty“ vyráběli ve skupinách teploměr. Při jeho výrobě využili pedagogický kufřík od nadačního fondu VEOLIA a pracovali podle pokusu č. 8 „Vyrob si teploměr“. Mohli si tak ověřit poznatky o zvětšování objemu kapalin při zahřívání – zahřívaná voda se rozpíná, zvětšuje svůj objem a stoupá vzhůru brčkem teploměru; když se teplota sníží, kapalina se stahuje a hladina klesá.

Doma pak vytvářeli „Meteorologický zápis“ každodenní teploty měřené venkovním teploměrem a jeho průběh zaznamenali do grafu na milimetrový papír.

 

12. května 2010 se v Domě dětí a mládeže ve Svitavách uskutečnilo IV. – poslední kolo přírodovědné soutěže. V závěrečném dílu soupeření měli soutěžící za úkol poznávat rostliny

 
 
celá fotogalerie zde...

V úterý 25. 5. 2010 se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili školního výletu do Velkých Losin a do elektrárny Dlouhé Stráně.

Dopoledne strávili ve Velkých Losinách, kde nejdříve navštívili ruční papírnu a pak zámek. Papírna byla v roce 2001 prohlášena Národní kulturní památkou a dodnes se v ní ručně vyrábí papír. Prohlédli si také Muzeum papíru s expozicemi dějin manufakturní a průmyslové výroby a autentická pracoviště ve výrobní části podniku.

Odpoledne se přemístili do Koutů nad Desnou, odkud je autobus odvezl nejdříve k dolní nádrži přečerpávací vodní elektrárny nacházející se na říčce Divoká Desná a pak k horní nádrži na horu Dlouhé Stráně ležící v nadmořské výšce 1350 m. Přečerpávací se jí říká proto, že v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách se v turbínách vyrábí elektrický proud. Počasí se vydařilo, a tak se u horní nádrže naskytl nádherný pohled na Jeseníky – na Praděd, Šerák a Petrovy kameny. Na zpáteční cestě si ještě prohlédli město Šumperk.

Školní výlet Brno | 26.05.2010
celá fotogalerie zde...

  

Dne 26. května 2010 zavítali žáci 6. třídy do druhého největšího města České republiky.

Během školního výletu se tu seznámili s nejznámějšími historickými památkami. Okouzleni byli nejen morovým sloupem na Zelném trhu, Špilberkem, ale především Petrovem.

Naučnou výpravu brněnskými ulicemi žáci zakončili návštěvou výstavy akvarijních rybek na Staré radnici, po níž následovalo tolik očekávané představení Garfield promítané ve formě 3D v Palace Cinema.

 
Čertovská škola | 27.05.2010
Již tradičně dne 27. května 2010 navštívili naši školu žáci ZŠ Vítějeves, kteří si pro nás připravili loutkové představení Čertovská škola.

Děj pohádky pojednával o velmi zlobivém chlapci, jenž neustále vyrušoval ve vyučování, neposlouchal a byl drzý na paní učitelku.

Jediná cesta k nápravě vedla přes výchovný ústav, a to přímo čertovský…

Jak to nakonec s neposlušným chlapcem dopadlo? To vědí žáci 1. stupně, kteří na závěr výchovného programu odměnily protagonisty představení bouřlivým potleskem.

 
 

Projekt Výměnný pobyt
celá fotogalerie zde...


Na konci května 2010 přivítala ZŠ Březová nad Svitavou kolegy z partnerské školy v Grossweikersdorfu. Během návštěvy se řešily možnosti další součinnosti a vymýšlela se oběma stranami akceptovatelná témata dlouhodobých projektů. Nejbližším konkrétním výstupem prohlubující se spolupráce by měl být opět podzimní výměnný pobyt žáků z Grossweikersdorfu v Březové nad Svitavou.

celá fotogalerie zde...


pátek 4. června 2010 si žáci 1. stupně přeměřili své síly v atletických disciplínách. Hod plným míčem, skok z místa a běh na 60 a 200 (400) m stály nadšené sportovce mnoho sil, avšak jejich touha po vítězství byla větší.

Děti se velmi snažily dosáhnout nejlepších výkonů, a tak o zajímavé sportovní výsledky nebyla nouze.


 

Hod plným míčem

1.a 2. třída


 

Dívky


 

 1. Veronika Vjaterová

 2. Karolína Suková

 3. Alena Kalodová


 

Chlapci


 

 1. Libor Šikula

 2. Jan Svoboda

 3. Martin Kolbábek


 

3. a 4. třída


 

Dívky


 

 1. Kamila Kučerová

 2. Karolína Šebelová

 3. Vendula Pokorná


 

Chlapci


 

 1. Karel Ševčík

 2. David Sivák

 3. Matěj Liška


 


 

Skok z místa


 


 

1.a 2. třída


 

Dívky


 

 1. Viktorie Pavlasová

 2. Sára Myšková

 3. Veronika Vjaterová


 

Chlapci


 

 1. Marek Kostolanský

 2. Zdeněk Valtr

 3. Jan Svoboda


 

3. a 4. třída


 

Dívky


 

 1. Karolína Šebelová

 2. Eliška Trojanová

 3. Denisa Kostolanská


 

Chlapci


 

 1. Matěj Liška

 2. Karel Ševčík

 3. Matěj Klemša


 


 

Běh 200 m


 


 

1. a 2. třída


 

Dívky


 

 1. Barbora Jeřábková

 2. Veronika Vjaterová

 3. Viktorie Pavlasová


 

Chlapci


 

 1. Marek Kostolanský

 2. Jan Svoboda

 3. Zdeněk Valtr


 

Běh 400 m


 


 

3. a 4. třída


 

Dívky


 

 1. Karolína Šebelová

 2. Kamila Kučerová

 3. Kristýna Dvořáčková


 

Chlapci


 

 1. David Sivák

 2. Matěj Liška

 3. Karel Ševčík


 

Běh 60 m


 


 

1. a 2. třída


 

Dívky


 

 1. Karolína Suková

 2. Veronika Vjaterová

 3. Viktorie Pavlasová


 

Chlapci


 

 1. Marek Kostolanský

 2. Zdeněk Valtr

 3. Jan Svoboda


 

3. a 4. třída


 

Dívky


 

 1. Karolína Šebelová

 2. Kristýna Dvořáčková

 3. Kamila Kučerová


 

Chlapci


 

 1. Matěj Liška

 2. Karel Ševčík

 3. David Sivák

 
Školní olympiáda  | 07.06.2010
 

celá fotogalerie zde...


V pondělí 7. 6. 2010 proběhl na školním hřišti na Dlouhé již XVI. ročník Školní olympiády, kterého se zúčastnili žáci 5. až 8. ročníku jako soutěžící a žáci 9. ročníku jako pomocníci rozhodčích. Soutěžilo se ve dvou kategoriích : I. kategorie – V., VI. třída chlapci, dívky, II. kategorie - VII., VIII. třída chlapci, dívky - ve čtyřech atletických disciplínách: v běhu na 60 m a 200 m, ve skoku dalekém a v hodu kriketovým míčkem. Jako doplňkovou disciplínu si žáci vyzkoušeli hod na plechovky.

Vyvrcholením byl štafetový běh na 4x60 metrů mezi třídami. Každou třídu reprezentovali čtyři nejlepší běžci – dva chlapci a dvě dívky. Nejrychlejší byla štafeta VII. třídy.

I přes nepřízeň počasí posledních dnů se olympiáda konala za pěkného slunečného dne bez deště a vysokých teplot. První tři závodníci v každé kategorii a disciplíně obdrželi medaile ve formě fidorky a diplom, který jim bude připomínat tento den.
celá fotogalerie zde...


Dne 10. června 2010 strávili žáci 1. stupně krásný slunečný den mezi exotickými zvířaty.

ZOO Olomouc sklidilo největší úspěch krmení jehňat a mláďat kozy kamerunské, přechod nad opičím výběhem a výstup na rozhlednu.

Zážitky ze školního výletu byly umocněny návštěvou lanového centra, osvěžením u stánku s občerstvením či zakoupením suvenýrů na památku.

 
Atletický trojboj  | 11.06.2010
 

celá fotogalerie zde...


V pátek 11.6.2010 reprezentovali nejlepší žáci – atleti naši školu v „Atletickém trojboji“ ve Vítějevsi, kterého se zúčastnili také žáci ZŠ Vítějeves, ZŠ Moravská Chrastová a ZŠ Radiměř. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích - MLADŠÍ ŽÁCI I. – 1. - 3. třída, MLADŠÍ ŽÁCI II. – 4. – 5. třída, STARŠÍ ŽÁCI I. – 5. – 6. třída, STARŠÍ ŽÁCI II. – 7. – 8. třída ve třech disciplínách: v běhu na 50 nebo 60 m, ve skoku dalekém a v hodu kriketovým míčkem nebo granátem.


 

Naši školu reprezentovali tito žáci:

MLADŠÍ ŽÁCI I. – 1.- 3. třída

Cerháková Lenka, Dvořáčková Kristýna, Kostolanský Marek a Zapletal Josef

MLADŠÍ ŽÁCI II. – 4.– 5. třída

Pokorná Vendula, Šebelová Karolína, Marek Denis a Lukáš Pešl

STARŠÍ ŽÁCI I. – 5. – 6. třída

Pásková Denisa, Šebelová Kateřina, Ducháček Jan a Kejda Miroslav

STARŠÍ ŽÁCI II. – 7. – 8. třída

Bauerová Nela, Rösslerová Lucie, Ducháček Michal a Klemša Michal.

 

Žáci naší školy obhájili titul a získali 1. místo. Druhé místo obsadila ZŠ Vítějeves, třetí místo ZŠ Moravská Chrastová a čtvrté místo ZŠ Radiměř.

Všichni žáci si zaslouží pochvalu za vzornou reprezentaci školy.

celá fotogalerie zde...Dne 18. 6. 2010 proběhla v tělocvičně školy akce s názvem Den dětí s Městskou policií. Při řešení uměle vytvořených dopravních situací si žáci 1. i 2. stupně na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké je to být účastníkem silničního provozu nejen ze strany chodce nebo cyklisty, ale i ze strany řidiče vozidla.

 
 Dne 23. 6. 2010 se vydali žáci 7. třídy na exkurzi do Moravského zemského muzea v Brně. Tématem exkurze bylo poznávání podkmene strunatců – obratlovců. Po společné prohlídce exponátů a vysvětlení některých pojmů měli žáci za úkol pracovat samostatně podle pokynů v pracovním listu. Součástí návštěvy Brna byly i prohlídky Zelného trhu a Staré radnice, při kterých se žáci dozvěděli mnoho zajímavého o historii obou míst.

Voda hrou | 24.06.2010
celá fotogalerie zde...


Ve čtvrtek 24. 6. 2010 se žáci 8. ročníku setkali již podruhé se žáky ZŠ Vítějeves, tentokrát v Baníně, a společně se zúčastnili soutěžního dopoledne pořádaného paní Folkmanovou za Brněnské vodárny a kanalizace a firmou Josef Šindler ml. Toto setkání navazovalo na akci pořádanou ke Dni Země dne 22. 4. 2010 a bylo poděkováním za pomoc při úklidu odpadků v oblasti vodovodního zdroje v Muzlově.

Žáci soutěžili v různých disciplínách, jejichž obsah souvisel s tématem VODA. Také body získávali formou vody, kterou sbírali do kelímku. Nejvíce vody – bodů načerpala Diana Křivková a obsadila 1. místo. Vítězové obdrželi věcné ceny a ostatní drobné dárky. Na závěr se všichni občerstvili chutným gulášem a oplatkem.

Za tuto akci patří poděkování všem, kteří tuto soutěž zorganizovali.

 
Mikulášovy patálie | 24.06.2010
Ve čtvrtek 24. června 2010 navštívili žáci 1. stupně ve svitavském kině Vesmír francouzskou komedii Mikulášovy patálie.

Humorný pohled na problémy a starosti, které existují ve světě dětí stejně jako ve světě dospělých, malé ani velké diváky nezklamal.