ÚvodHistorie Škola dnesJídelnaŠDAkceFotoDokumentyPovinné informaceVýchovné poradenstvíRadaDumyKontaktOchrana osobních údajů
Akce > 2007-2008 > Květen > Výlet do ekocentra paleta

Výlet do ekocentra paleta

01.05.2008
Žáci 1. a 2. třídy se společně s dětmi z Přírodovědného kroužku vydali 22. května 2008 do Oucmanic, vesnice nedaleko Brandýsa nad Orlicí. Ekocentrum funguje prvním rokem v nově zrekonstruované usedlosti a v přilehlých zahradách, v lese i rybníčku probíhá celá řada výukových programů ekologické výchovy – Poznávání života ovcí, Zkoumání života v lese, Seznámení s významem včel v přírodě, Poznávání ekosystému rybníka – pro mateřské, základní i střední školy. Členové ekocentra zde využívají tepelné čerpadlo, sluneční kolektory i kořenovou čistírnu odpadních vod. Mladší žáci se v programu Popelka peče placky dozvěděli, z čeho se vyrábí pečivo, a upekli si vlastní! Popelka dostala od macechy za úkol upéct chléb, ale potřebovala pomoc – obilí bylo smíchané s hrachem a fazolemi. Děti si z obilí na ručním mlýnku namlely mouku, smísily ji s vodou a společnými silami vytvořily těsto. Poté z těsta vytvarovaly pečivo, které upekly ve venkovní peci a následně snědly. Placky chutnaly výborně! Starší děti se v programu Hospodářská zvířata seznámily s domácími zvířaty, jejich potřebami, užitečností a produkty. Nejprve si v učebně zahrály hry o zvířatech a jejich mláďatech, během kterých musely třídit informace, propojovat získané poznatky, spolupracovat ve skupině. Následoval praktický úkol, kdy se skupinky dětí staraly o domácí zvířátka, prasátka Kvika a Pašu, králíčky, slepice i kocourka Loudila. Třetí bod programu byl neméně zajímavý. Děti si „cvičně podojily krávu“ a pokusily se vyrobit máslo a tvaroh. Obojí se skutečně podařilo! Za odměnu si děti pochutnaly na krajíci chleba s vlastnoručně vyrobeným máslem i tvarohem. Někteří „kuchaři“ dali přednost tvarohu nasladko. Nakonec mladí ekologové nezapomněli navštívit bioobchůdek.