Jarní besídka | 1. 5. 2008
Dne 21. května 2008 se v Kulturním domě uskutečnila Jarní besídka. Na jejím začátku se rodičům a přátelům školy představil pěvecký sbor Březováček. Zvolenými verši Čarodějný mlýnek v podání Terezy Švancarové z 2. třídy, Začíná se od Pepana, které zarecitovala Tereza Kissová z 6. třídy, a Blbouni od Patricie Dittrichové ze 7. třídy, žákyně prozradily, že nejpopulárnějším básníkem mezi dětmi je nadále Jiří Žáček. Jak se baví Západ, předvedli žáci 1. třídy country tanečním vystoupením. Maňáskové divadlo žáků 3. třídy zavedlo malé i velké posluchače do Malé pohádky. V programu Jarní besídky nechyběla tradiční vystoupení aerobiku, jež roztleskala celý sál, ani známá píseň Červená řeka, se kterou vystoupil Flétnový kroužek. Závěr patřil tanečnicím a zpěvákům ze 4. třídy s humorně laděným příběhem My máme suplování denně.
Žáci 1. a 2. třídy se společně s dětmi z Přírodovědného kroužku vydali 22. května 2008 do Oucmanic, vesnice nedaleko Brandýsa nad Orlicí. Ekocentrum funguje prvním rokem v nově zrekonstruované usedlosti a v přilehlých zahradách, v lese i rybníčku probíhá celá řada výukových programů ekologické výchovy – Poznávání života ovcí, Zkoumání života v lese, Seznámení s významem včel v přírodě, Poznávání ekosystému rybníka – pro mateřské, základní i střední školy. Členové ekocentra zde využívají tepelné čerpadlo, sluneční kolektory i kořenovou čistírnu odpadních vod. Mladší žáci se v programu Popelka peče placky dozvěděli, z čeho se vyrábí pečivo, a upekli si vlastní! Popelka dostala od macechy za úkol upéct chléb, ale potřebovala pomoc – obilí bylo smíchané s hrachem a fazolemi. Děti si z obilí na ručním mlýnku namlely mouku, smísily ji s vodou a společnými silami vytvořily těsto. Poté z těsta vytvarovaly pečivo, které upekly ve venkovní peci a následně snědly. Placky chutnaly výborně! Starší děti se v programu Hospodářská zvířata seznámily s domácími zvířaty, jejich potřebami, užitečností a produkty. Nejprve si v učebně zahrály hry o zvířatech a jejich mláďatech, během kterých musely třídit informace, propojovat získané poznatky, spolupracovat ve skupině. Následoval praktický úkol, kdy se skupinky dětí staraly o domácí zvířátka, prasátka Kvika a Pašu, králíčky, slepice i kocourka Loudila. Třetí bod programu byl neméně zajímavý. Děti si „cvičně podojily krávu“ a pokusily se vyrobit máslo a tvaroh. Obojí se skutečně podařilo! Za odměnu si děti pochutnaly na krajíci chleba s vlastnoručně vyrobeným máslem i tvarohem. Někteří „kuchaři“ dali přednost tvarohu nasladko. Nakonec mladí ekologové nezapomněli navštívit bioobchůdek.
Dětský den | 1. 5. 2008
Pro své mladší spolužáky si žáci 9. třídy připravili na 30. května 2008 Dětský den. Trasa vedená po naučné stezce od sportovního areálu na Zářečí skrývala několik stanovišť, na kterých museli žáci plnit zadané úkoly. Děti si musely poradit s poznáváním rostlin a dopravních značek, se zásadami 1. pomoci, hodem na cíl i orientací na mapě.