Letošní zima, jež byla neobyčejně krutá, znepříjemnila život mnoha druhům živočichů a ptáků, kteří se pro silnou vrstvu sněhu a mráz nedostali k trávníku a semenům plevele. Každý, komu není lhostejný osud bezbranných tvorů, se mohl podílet na přísunu tolik potřebné ptačí potravy. Ornitologové ze ZO ČSOP Česká Třebová Podorlicko společně se žáky základních škol pozorovali chování vyhladovělých ptáků u předem připraveného krmítka. Z naší školy se zajímavého projektu chopili Dagmar Křivková, Lucie Štoudková, Kristýna Lukášková a Zdeněk Kotoulek ze 7. třídy. Mladý ochránce přírody poslal 10. 3. 2006 také údaj o množství zkrmeného semene – jde o úctyhodných 9 kg. Jiří Macháň ze 3. třídy navíc příběhem O lakomé sýkorce, jíž se nevyplatila nepřejícnost, potěšil všechny členy ZO ČSOP.
Dne 6. 3. 2006 si divadlo Piškot z Prahy připravilo pro 3. - 5. třídu představení věnované ochraně životního prostředí s názvem Jak se zachraňuje Země. Cirkusoví klauni poradili žákům z 1. stupně, jak si za hrst dobré vůle, kousek humoru, trochu odvahy a špetku skromnosti vždy a všude vytvářet čistou přírodu. Pořad výrazně přispěl k rozvoji environmentální etiky.
Napříč austrálií  | 1. 3. 2006
Austrálií – jedním z nejmenších světadílů – putovali žáci 2. stupně 7. 3. 2006 v rámci přednášky konané v Základní umělecké škole v Březové nad Svitavou. Za neodmyslitelného přispění manželů Špillarových "projížděli" západním územím Austrálie a postupně vstřebávali místní pestrou faunu a flóru. Jednotlivé ukázky pro nás exotického prostředí cestovatelé doplňovali poutavým výkladem. Neopomněli žáky upozornit na zdejší buš, v níž byl natočen dnes již klasický film Krokodýl Dundee. V závěru přednášky byli žáci pozváni na další zeměpisné toulky neznámými krajinami.
Klokan 2006 | 1. 3. 2006
ZŠ se 20. 3. 2006 zapojila do celostátní matematické soutěže "Klokan 2006". Žáci 2. – 9. třídy během ní prokazovali nejen své matematické vědomosti, ale zejména logické myšlení. Soutěž byla rozdělena do následujících kategorií: Cvrček pro 2. a 3. třídu, Klokánek pro 4. a 5. třídu, Benjamín pro 6. a 7. třídu a Kadet pro 8. a 9. třídu. Většina žáků přistupovala k zadaným úkolům zodpovědně a z dosaženého počtu bodů čišela upřímná radost.
Doba měst a hradů  | 1. 3. 2006
Městské muzeum a galerie Polička si pro žáky základních škol připravily výstavu "Doba měst a hradů", která vznikla v rámci programu MUZEUM A ŠKOLA. Letošní expozici navštívili žáci 7. třídy, jimž bylo umožněno nahlédnout do skutečného dne lidí žijících ve středověku. Návštěvníci zhlédli figurínu pěšího bojovníka, postavy v mužském brnění, drátěné košile, přilbice, meče, bijáky i jiné zbraně, které mohli vzít do rukou a vyzkoušet. Dívky se zaměřily na neodolatelné modely gotických šatů a klobouků. Výstava byla oživena středověkými hudebními nástroji a ukázkou tvorby gotického obrazu. Děti se mohly podepsat seříznutými husími brky, vytvořit si vitráž ze skleněných čtverců nebo si zahrát dobové stolní hry. Dokonalý prožitek umocňovali průvodci odění do středověkých kostýmů.
Můj oblíbený strom | 1. 3. 2006
V měsíci březnu vyhlásil Český zahrádkářský svaz výtvarnou soutěž "Můj oblíbený strom". Děti malovaly a dotvářely stromy, jimiž demonstrovaly svůj vztah k opravdovým "dárcům života". Nejzdařilejší práce nesou jména Elišky Macháňové z 1. třídy, Dominiky Škeříkové z 2. třídy, Jiřího Macháně a Miroslava Kejdy z 3. třídy.
Noc s andersenem | 1. 3. 2006
Ze čtvrtka 30. 3. na pátek 31. 3. 2006 se většina 6. třídy zúčastnila akce Noc s Andersenem. Třináct nadšenců nocovalo ve školní družině za doprovodu paní učitelky Jany Illové a paní ředitelky Bohuslavy Zelené. Před půl šestou odpoledne se žáci začali shromažďovat před budovou školy a toužebně očekávali, vybaveni spacími pytli, karimatkami, batohy a nejbáječnějšími pochutinami, kdy se otevřou dveře do světa pohádek. Nejprve si přítomní společně osvětlili jméno Hanse Christiana Andersena. Do tvorby projektů, které zachycovaly život a dílo dánského spisovatele, se vrhli s nelíčeným elánem. Při náročném zpracovávání se žáci inspirovali pohádkou Malá mořská víla. Po několika hodinách společné činnosti vytvořili mladí "pohádkologové" ucelený obraz velikánova života i jeho uměleckého díla. Nejzdařilejší práce příští den věnovali Knihovně v Březové nad Svitavou.
Kulinářské umění  | 1. 3. 2006
V rodinné výchově se žáci 7. třídy učí základům správné výživy, hygieně a vedení domácnosti. V rámci vyučování připravili pomazánku na chlebíčky, která sklidila nemalý úspěch. Rybí pomazánka · 3 krabičky sardinek · 2 tvarohy (250 g) · 1 pomazánkové máslo · 1/2 másla Zlatá Haná · 2 lžíce hořčice, sůl, nakrájená cibulka Vše rozmixovat, vyšlehat, namazat na veku a ozdobit paprikou, rajčetem a petrželkou.