Škola dnes > Třídy > 9 třída > Akce a soutěže

Akce a soutěže naší třídy

Prázdniny uplynuly jako voda, a nás tak čekal návrat do školních lavic. Odpočati a plni sil jsme vstoupili do devátého, tudíž posledního ročníku základní školy. První den nového školního roku se nesl ve velmi příjemném duchu. Se svými spolužáky a třídním učitelem jsme se vřele přivítali, podělili se o zážitky z prázdnin a vyjádřili své pocity z návratu do školy.

Nutno uvést, že součástí tohoto ročníku je obrovská výzva v podobě přijímacích zkoušek
a v neposlední řadě samostatná příprava na ně. Je důležité si uvědomit, že jde o naši budoucnost a je na každém, jaký přístup zvolí. Všem svým spolužákům (a skromně řečeno i sobě) bych chtěl popřát hodně štěstí a rozvážnost při volbě budoucí školy.

Říjen | 03.10.2023
 Armádní muzeum Žižkov

Dne 3. 10. se naše třída zúčastnila dějepisné exkurze na téma první světové války
v Armádním muzeu na pražském Žižkově. Po příjezdu na dané místo jsme byli rozděleni do několika skupin, přičemž každá skupina obdržela jiný pracovní list. Naším úkolem bylo hledat v muzeu odpovědi na otázky a odkrývat tak široké spektrum zajímavostí a příběhů postav, jichž se tento válečný konflikt týkal. Při této příležitosti jsme si mohli prohlédnout  veškeré (mnohdy i dobové) exponáty a zavítat do „vojenského zákopu“, který se mezi námi těšil největší oblibě.

Celý program byl následně zpestřen rozchodem na Václavském náměstí a plni dojmů
a obohaceni novými znalostmi jsme se vraceli domů.

Prosinec | 01.12.2023
 Prodej párků v rohlíku

Dne 3. prosince se naše třída zúčastnila předvánočních trhů v podobě prodeje párků v rohlíku. Zájem byl opravdu veliký, a tak není divu, že již před slavnostním rozsvícením vánočního stromečku bylo vyprodáno. Rádi bychom poděkovali těm, kteří nás zakoupením našich párků podpořili a přispěli nám tak na plánovaný školní výlet. Zvláštní poděkování pak patří manželům Chlupovým a Vlaďce Bártové za poskytnutí potřebných prostředků na realizaci prodeje. Děkujeme!

Okresní kolo v šachu

Dne 13. 12. 2023 se žáci 9. ročníku zapojili do okresního šachového turnaje ve Svitavách. Z 28 družstev se umístili se 14 body na 11. místě. Bohužel se jim nepodařilo postoupit do krajského turnaje, ale všichni si turnaj užili a odvezli krásné vzpomínky.

David Bauer

Přednáška o Austrálii

Tato přednáška nám přinesla pohled na Austrálii z očí pana Kocůrka, který Austrálii osobně navštívil a procestoval. Dozvěděli jsme se o zajímavých trasách, tradičních i moderních městech, ale nejdůležitějším bodem přednášky byla fauna a flóra Austrálie, což bylo hlavním lákadlem přednášky. Videa, která byla součástí přednášky nám ukázala krokodýly, koaly, klokany a další druhy zvířat, které byly natočeny osobně panem Kocůrkem. Byly nám ukázány výhody a nevýhody cestování po Austrálii. Přednáška byla zakončena diskuzí, kde jsme mohli klást dotazy. Přednáška se moc podařila a panu Kocůrkovi moc děkujeme.

Jáchym Etzler

Sexuální výchova

Do naší školy přijel kněz, se kterým jsme měli přednášku o sexuální výchově. Přednáška byla zaměřena především na pohlavně přenosné nemoci, a to především o HIV pozitivitě, která způsobuje nemoc AIDS. Vyprávěl nám příběhy lidí, kteří touto nemocí onemocněli. Jak se nakazili a jak se u nich nemoc projevovala a probíhala. Jako kněz se účastnil misí na Ukrajině a v Rusku. V těchto zemích je nákaza AIDS velice rozšířená. S lidmi, kteří jsou nakaženi touto nemocí, prožíval jejich poslední chvíle.

Matěj Vítek

Jáchym Etzler

25. ledna se u nás ve škole konal Den pro záchranu života, během kterého jsme se naučili identifikovat situace, při kterých je potřebná okamžitá pomoc. Řekli si, jak správně reagovat např. při úrazu končetiny, kolapsu nebo uštknutí jedovatým hadem, ale také jak takovýmto rizikům předcházet. Vyzkoušeli si uložit pacienta do zotavovací polohy a Rautekův manévr.

Procvičili jsme si simulovanou konverzaci se záchrannou službou a řekli jsme si, jaké informace jsou potřeba sdělit dispečerovi. Dozvěděli jsme se také o mobilní aplikaci Záchranka, která nám může tuto situaci usnadnit.

Dvě hodiny jsme strávili i se záchranáři, se kterými jsme si prohlédli vybavení v sanitce, naučili se resuscitovat a zastavit krvácení. Připravili nám modelovou situaci úrazu dolní končetiny, kterou jsme zkoušeli ošetřit.

tohoto dopoledne jsme se dozvěděli spoustu důležitých informací a postupů při záchraně života. Doufám, že je nebudeme muset nikdy použít, ale určitě je dobré je znát.

20240125_125002.jpgIMG-20240125-WA0004.jpgIMG-20240125-WA0010.jpgIMG-20240125-WA0012.jpg

Daniela Dobešová

Dne 12. 2. 2024 jsme se zúčastnili programu o Kambodže putování k tajemné hoře. Sice na začátku akce nastal menší chaos o místa v sále, proto se musely jedné škole donést židle navíc, ale zbytek programu jsme si velmi užili. Dozvěděli jsme se o historii Kambodžy nebo o zvířatech, která zde žijí, či o typických jídlech, jako jsou například osmažení pavouci nebo jiné druhy hmyzu. Bylo to velmi poučné a zajímavé a myslím si, že jsme si odnesli mnoho nových poznatků.

Nikola Chlupová